V oblasti Devínskej Kobyly – najzápadnejšieho výbežku Karpát na Slovensku – sa nachádza veľké množstvo cestičiek vhodných na cyklistiku. Veľkou výhodou je, že na pomerne malom území možno kombinovať náročné aj menej náročné trasy pre horské aj trekkingové bicykle.
Trasa sa začína na konečnej zastávke autobusov na bratislavskom sídlisku Dlhé diely. Za zástavkou odbočíme na asfaltovú cestu, značenú modrou turistickou značkou. Hneď na úvod rátajte s prudkým stúpaním smerom na Kráľovský vrch, nebude to však dlho trvať. Už po niekoľkých desiatkach metrov začína mať cesta prijateľný sklon a pokračuje okolo pasienku nad Dlhými dielmi až k vodárni. Tam plynulo prechádza na širokú lesnú zvážnicu.
Náročnosť: 2
Trasa je jednoduchá a neobsahuje žiadne náročné technické úseky. Je vhodná pre horské aj trekkingové bicykle.
Vedie po kvalitných širokých lesných cestách, zvyčajne značených, takže ani orientačne nie je náročná.
Alternatíva cez vrchol Devínskej Kobyly je však ťažšia a vhodná iba pre horské bicykle. Obsahuje tiahle stúpanie na vrchol a technicky náročnejší zjazd smerom na Sandberg.
Stúpanie ešte chvíľu pokračuje a neskôr sa mení na zvlnený terén. Kvalitná lesná cesta nás dovedie k rázcestiu turistických značiek Jezuitské lesy. Na tomto mieste sa na našu trasu pripája červená turistická značka, ktorá vedie celým hrebeňom Malých Karpát.
Okolo chatovej oblasti Biela studnička teda pokračujeme po modrej/červenej. Vybrať si môžeme z úžitkovej lesnej cesty alebo singletracku, ktorý vedie po pravej strane cesty a začína niekoľko desiatok metrov za rázcestím.
Po červenej na Dúbravskú Hlavicu
Úsek okolo chatovej oblasti nie je veľmi dlhý ani náročný a končí ďalším rázcestím, od ktorého pokračuje modrá značka do Dúbravky. My ostávame na červenej a stúpame ďalej na Švábsky vrch. Široká cesta sa mení na úzky chodník, ktorý sa po chvíli rozdeľuje, ale neskôr zase spája. Prakticky je teda jedno, ktorý smer si tu zvolíme. Nasleduje krátky mierny zjazd a blížime sa k asfaltovej ceste.
Chodník s červenou značkou pokračuje medzi cestou a záhradami až na Dúbravskú Hlavicu, kde ho opúšťame (červená značka vedie ďalej cez vrchol Devínskej Kobyly až do Devína). Odbočíme vľavo a ďalej pokračujeme po žltej turistickej značke.
Okolo Devínskej Kobyly
Touto cestou obchádzame vrchol Devínskej Kobyly z južnej a juhozápadnej strany po vrstevnici, takže široká, pevná a kvalitná cesta má zvlnený, nenáročný charakter. Žltá značka nás dovedie až na miesto s názvom Úzky les, odkiaľ klesá smerom na Devín cez Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla – my však zostávame na lesnej zvážnici bez značenia.
Orientačne je tento úsek jednoduchý, držíme sa stále na zvážnici. Po chvíli opäť križujeme červenú turistickú značku, z ktorej sme sa na Dúbravskej Hlavici odpojili, neskôr zase zelenú turistickú značku, ktorá vedie z vrcholu Devínskej Kobyly na Sandberg.
Na túto značku odbočíme doľava, v smere klesania. Ale pozor! Na tomto mieste sa križuje niekoľko lesných ciest a cestičiek, takže treba zvýšiť opatrnosť! Po ceste v tvare žľabu ideme asi len 100 metrov. Na konci žľabu odbočíme vpravo a po niekoľkých desiatkach metrov sa stáčame vľavo do krátkeho stúpania na širokú neznačenú zvážnicu, ktorá nás vedie ďalej opäť zvlneným terénom.
V tejto chvíli ešte kopírujeme vrstevnicu po severnej strane Devínskej Kobyly, po niekoľkých kilometroch však začína cesta viac a viac klesať. Z lesa vychádza v chatovej oblasti nad Technickým sklom, kde naša trasa končí.
Na bicykli domov
Ak ste z blízka, môžete sa odviezť aj domov. Priamo v chatovej oblasti cesta križuje zelenú turistickú značku, ktorou sa môžete vybrať na asfaltovú cestu k Technickému sklu (smerom do Devínskej Novej Vsi). Ak sa vyberiete opačným smerom, po značke sa dostanete cez chatovú oblasť do Dúbravky. Treba však počítať s tým, že krátky úsek nad chatovou oblasťou budete musieť bicykel pravdepodobne tlačiť, pretože chodník v stúpaní je naozaj úzky.
Autor: Juraj Novotný