Väčšina ľudí na otázku „čo je pre vás v živote najdôležitejšie?“, zaradí zdravie na popredné miesto pomyselného rebríčka. A predsa je stále veľa takých, ktorí sadnú na bicykel bez toho, aby chránili tak dôležité centrum, akým hlava nesporne je. Nikomu však snáď netreba obšírne vysvetľovať, že poranenia hlavy a mozgu sú jedným z najzávažnejších úrazov, aké môžu človeka postretnúť.
Ako sa zorientovať v ponuke?
Ak ste rozumní, viete, že bez prilby to nepôjde. Neviete sa však zorientovať vo veľkom množstve produktov, ktoré nesú označenie prilba. Na úvod je vhodné vedieť, že každé odvetvie cyklistiky používa iný druh prilieb, najuniverzálnejšie sú však tzv. MTB prilby (určené na horskú cyklistiku). A práve z nich vám pomôžeme vybrať tú správnu.
Ani dámy neprídu skrátka. V súčasnosti nájdete dámske modely v katalógu hádam každej značky. Opäť však platí: nevyskúšaš – nevieš. A rozhodne pri tom dámam odporúčame, aby si okrem dizajnu všímali aj funkčnosť.
Prilba je povinná.
Zoznámte sa
Z hľadiska spracovania sa zväčša stretnete s dvoma možnosťami, buď je prilba lepená, alebo je vyrobená in-mold technológiou. Lepené prilby sú lacnejšie a postupne začínajú byť minulosťou. Prilba vyrobená in-mold technológiou sa chváli väčšou pevnosťou, pružnosťou a v neposlednom rade nižšou hmotnosťou.
Jej výrobný proces sa dá zjednodušene popísať ako vstrekovanie polystyrénu pod vysokými tlakmi a za vysokej teploty do vnútornej škrupiny prilby. Stretnúť sa môžete aj s double in-mold technológiou, ktorá posúva pozitívne vlastnosti ešte o krôčik ďalej.
Nech vám sedí na hlave ako ušitá...
Kupovať prilbu bez skúšania je podobné, ako kupovať topánky z internetového obchodu. Hop alebo trop. Samozrejme, aj prilby majú svoje číslovanie – udáva sa obvod hlavy v centimetroch, ale... Ak aj viete svoje číslo, ešte to neznamená , že vám prilba bude sedieť. Preto je veľmi dôležité si ju vyskúšať. Väčšina prilieb umožňuje nastavenie obvodu hlavy, pričom je viacero systémov, napríklad otočný nastavovací mechanizmus.
Nastaviť možno aj bočné popruhy, ktoré by vám nemali tlačiť na uši a zároveň po zapnutí by sa vám mal zmestiť palec medzi popruhy a bradu. Prilba vás nemá silno tlačiť, ale ani sa nesmie pohnúť pri žiadnom prudkom pohybe.
Na skúšku odporúčame urobiť pár pohybov v štýle „pohoď si hlavou“ – ak to vaša prilba prežije bez vážnejších vybočení zo svojho miesta, znamená to, že máte tu pravú. Upozorňujeme, že prilba má byť usadená na hlave rovno; nemáte ju mať padnutú dozadu.
Hlava je pri pádoch ohrozené miesto.
Čo si všímať pri výbere
Okrem cenovky to býva najčastejšie váha a počet vetracích otvorov. Najľahšie prilby sa väčšinou pýšia vysokými cenami, ale ak plánujete na biku tráviť veľa času, tie peniaze stoja na zváženie. Priveľmi ťažká prilba viac namáha krk a po pár hodinách to môžete pocítiť nepríjemnou bolesťou.
Pokiaľ ide o vetracie otvory, logika naznačuje, že čím viac otvorenej plochy, tým lepšie vetranie, no v praxi to nemusí byť až také jednoduché. Do hry vstupuje ešte tvar, ktorý môže veľa pomôcť, ale aj pokaziť. Niektoré modely majú cez vetracie otvory natiahnutú sieťku, ktorá bráni vlietavaniu hmyzu, čo môže byť na úžitok.
So šiltom alebo bez
Za zmienku stojí, že veľa MTB prilieb má vpredu plastový štítok resp. šilt, ktorý býva odnímateľný. Jeho cieľom je najmä zvýšiť ochranu tváre alebo zraku. Je na zvážení každého, či bude jazdiť s ním, alebo bez neho. Ak si však chcete kúpiť aj cestný bicykel a využívať jednu prilbu, odporúčame skladať šilt pred výjazdom na tomto bicykli.
Na cestnom bicykli máte totiž natiahnutejší posed a šilt do istej miery bráni výhľadu pred seba. Ak vám záleží na vzhľade a zvažujete, že prilbu budete nosiť aj bez šiltu, pred kúpou si ju vyskúšajte aj bez neho – môže sa stať, že jej alebo váš vzhľad bez šiltu na prilbe sa vám vôbec nebude páčiť.
Tipy na výber prilby
Životnosť prilieb
Aj u prilieb platí únava materiálu, a preto nemôžete počítať s tým, že tá vaša desaťročná vás bude chrániť tak spoľahlivo ako nová. Taktiež si treba uvedomiť, že prilba je istým spôsobom spotrebná záležitosť. Ak ňou narazíte na akúkoľvek prekážku nemeniacu poľahky tvar a prilbe sa nič nestane, nenechajte sa upokojiť prvým pohľadom, často klame.
Aj keď sa vám zdá, že vašej prilbe sa po náraze nič nestalo, neodporúča sa, aby ste ju naďalej používali, pretože sa mohla poškodiť práve vo vnútri a pri ďalšom náraze vás vôbec nemusí efektívne ochrániť.
Nezabúdajte na svoje ratolesti
Zdravie detí je pre každého rodiča absolútnou prioritou, preto by malo byť samozrejmosťou, že k prvému bicyklu pribalíte bonus v podobe prilby. Ak budete tento zvyk u svojich detí pestovať od malička, a ak im vy sami pôjdete príkladom, určite nebudete mať problém s tým, že nechcú nosiť prilbu.
Deti sú najviac náchylné k úrazom. FOTO: THINKSTOCK
Pri výbere detskej (prípadne mládežníckej) prilby platia obdobné pravidlá ako pri výbere prilby pre dospelého. Najdôležitejšie je, aby prilba dieťaťu sedela, nesmie mu na hlave lietať, pretože vtedy nespĺňa žiadnu funkciu. Ponuka detských prilieb na trhu je dosť široká, určite nájdete takú, s ktorou deti zaujmete.
Keď príde pubertálny vzdor...
Ak si váš junior z mylnej predstavy o frajerine myslí, že bez prilby bude iný „čavo“, skúste otestovať či má naozaj taký silný žalúdok. Dajte mu prečítať príbehy ľudí, ktorí si vďaka podobnému postoju už nikdy (nielen) nezabicyklujú.
Ak budete mať pocit, že pekné slova nepomáhajú, môžete prezentovať fotky cyklistov bez prilieb po úraze hlavy, prípadne videá – na internete je ich kopa.
Pozor na zákon!
Na pomoc lekárom, pre ktorých nie je nič príjemné ošetrovať „anti-prilbovo-nosičných“ cyklistov, prišiel 1. februára 2009 zákon, podľa ktorého musíte mať prilbu pri jazde na bicykli mimo obce a deti do 15 rokov aj v obci.
Pre zarytých odporcov, ktorých nepresvedčia ani štatistiky, logické argumenty a hroziace pokuty, podotýkame, že aj v susednom Rakúsku platí zákon povinného nosenia prilieb.
Odporúčame
Prilbu skúšajte s okuliarmi! Ak chcete jazdiť s dioptrickými alebo slnečnými okuliarmi, nezabudnite si ich na skúšanie zobrať so sebou. Môže sa totiž stať, že keď sa s novou prilbou postavíte doma pred zrkadlo a siahnete po svojich obľúbených okuliaroch, uvedomíte si, že okuliare si s vašou prilbou nerozumejú.
Buď sú stranice rámu príliš široké, alebo tvar vnútornej ochrany prilby zapríčiní, že budete musieť odpíliť z koncovky straníc, aby sa vám okuliare zmestili na zmenšený priestor hlavy. Prípadne sa môže stať aj to, že pri pohľade do zrkadla už nebudete tak spokojný s výsledným efektom.
Tento seriál vzniká v spolupráci s časopisom Biker.
Autor: Daniela Števánková