
Lesné plody v prírode by sme mali zbierať iba pre vlastnú potrebu. Ochrancovia prírody sa stretávajú aj s tzv. hrabličkármi, ktorí zbierajú čučoriedky so špeciálne zostrojenými hrabličkami. Medzi zrelé plody sa takto dostávajú aj nezrelé a necitlivý zber môže poškodiť aj korienky. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Riaditeľ správy Národného parku Veľká Fatra Ján Kadlečík upozorňuje, že to prináša množstvo druhotných problémov. Napríklad medvede sa nestihnú dostatočne zásobiť potravou, ťažšie prezimujú a vykrádajú kontajnery. Podľa platného zákona o ochrane prírody a krajiny možno plody a rastliny zbierať iba pre osobnú potrebu. Neexistuje však pevné pravidlo, čo to osobná spotreba je. Na zber plodov a liečivých rastlín v národnom parku treba súhlas odboru životného prostredia okresného úradu. Návštevníci hôr však legislatívne normy buď nepoznajú vôbec, alebo ich zámerne obchádzajú. Na niektorých miestach Slovenska v minulých rokoch zaznamenali aj to zvláštnu čučoriedkovú turistiku. Výkupcovia lesných plodov organizovali hromadný zber. „Našťastie, vo Veľkej Fatre nie je toľko čučoriedovísk ako v susednej Malej Fatre. Napriek tomu sa snažíme ochranu územia posilniť,“ hovorí J. Kadlečík.
Vo Veľkej Fatre majú iba jediného profesionálneho strážcu, vypomáhajú si teda dobrovoľníkmi. Do Veľkej Fatry chodia ľudia skôr na maliny, ktoré rastú na rúbaniskách. Rúbaniská zberom nemožno vážnejšie poškodiť, nie je však výnimkou stretnúť v nich medveďa.
Podľa riaditeľky Národného parku Malá Fatra Viery Demianovej bude nevyhnutné v budúcnosti uplatňovať zákon dôslednejšie.
KVETA FAJČÍKOVÁ