
Juan Carlos I. a kráľovná Sofia.
Juan Carlos I. a kráľovná Sofia však najskôr neočakávane zašli do Dómu svätého Martina a na Primaciálnom námestí sa objavili až takmer po hodine. Ľudia im však čakanie odpustili a pozdravili ich potleskom. „Na všetky návštevy sa sem chodím pozerať. Páčil sa mi britský princ Charles,“ povedala Flóra Dubáňová, ktorá na španielsku kráľovskú dvojicu čakala v bielom kostýme s nádherným klobúkom, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani kráľovná.
Pred palácom španielsky kráľovský pár čakali muži i ženy. Hovorili, že ich zaujíma, či majú kráľ a kráľovná tú správnu charizmu. Mnohí mali fotoaparáty, vraj takúto výnimočnú udalosť treba zvečniť. Čakali aj deti, desaťročná Petra povedala, že by bola rada, keby sa vrátili kráľovské časy, mali by sme kráľa a chodilo by sa v kráľovských šatách.
K sprievodu kráľa a kráľovnej sa v meste pridávali stále ďalší ľudia, Bratislavčania, ale aj turisti. Vari najviac boli zarazení španielski návštevníci, ktorí sa v Bratislave tradične zastavia počas výletov do Prahy a Budapešti.
„Kráľovský pár som doma videla iba v televízii a v nejakej Bratislave ho stretnem hneď na ulici,“ povedala doňa Mabel, 50-ročná učiteľka angličtiny zo Zaragozy.
Na otázku, ako kráľovský pár vnímajú, spolu s manželom odpovedala, že nijako. „Existujeme vedľa seba,“ odvetila doňa Mabel s úsmevom. Spomenula však udalosti z roku 1981, keď sa skupinka pravicových pučistov pokúsila o prevrat a návrat diktatúry. „Bola som mladá, no pamätám si, ako sa kráľ v krušných chvíľach objavil na televíznej obrazovke a povedal, že žiadny prevrat nepodporí.“ Španielsko sa vtedy vďaka kráľovi vydalo na cestu demokracie a stability.
Predavačky a predavači vychádzali pred príchodom kráľovského páru z obchodov. „Každú návštevu prídeme pred obchod takto pozrieť a pozdraviť, už veľa politikov prechádzalo okolo nás,“ povedala Gabina z predajne starožitností na Panskej ulici. „Pamätám si hlavne princa Charlesa. Naposledy tu bol Kofi Annan, prišiel aj sem do obchodu, porozprávali sme sa, páčilo sa mu, má rad staré veci. Aj iní politici sa tu zastavili.“
Mnohí ľudia povedali, že by na Slovensku chceli kráľa a kráľovnú namiesto prezidenta. „Je to krajšie a atraktívnejšie. A obaja sú v rovnocennejšom postavení, hovorí sa kráľ a kráľovná, nie prezident s manželkou. A dopĺňajú sa aj v rozhodovaní - sledujú ženské aj mužské záujmy,“ povedala pani Emília.
Španielska kráľovná sa dokonca ako jediná žena planéty môže stretnúť s pápežom v bielom oblečení. Zvyšok sveta musí mať tmavé šaty.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ, taa
FOTO - REUTERS