Okrem klasicky sprístupnených jaskýň sa na území Slovenska nachádzajú aj 4 turisticky sprístupnené jaskyne. Návštevníci sú vybavení ochrannými odevmi a pomôckami.
BRATISLAVA. Z nich 44 je vyhlásených za národné prírodné pamiatky. V Slovenskom krase, Nízkych Tatrách, Západných, Vysokých a Belianských Tatrách sa ich nachádza najviac.
Sprístupnené jaskyne patria medzi skutočné klenoty Slovenska. Viaceré z nich sú známe nielen v celej Európe, ale i vo svete. Sú lákavou pozvánkou na zaujímavé cesty za krásou a poznaním. Spomedzi sprístupnených jaskýň na Slovensku možno považovať päť za top reprezentantov nášho svetového prírodného dedičstva - Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, Domicu, Gombaseckú jaskyňu, Jasovskú jaskyňu a Dobšinskú ľadovú jaskyňu.
Som hrdý na to, že naša krajina sa môže pýšiť takým veľkým množstvom jaskýň. Aj vďaka ich neopakovateľným podzemným krasovým systémom, prírodnej a estetickej hodnote vytvárajú zo Slovenskej republiky jaskyniarsku krajinu svetového významu, hovorí minister József Nagy.
K ostatným sprístupneným jaskyniam, ktoré pre návštevníkov otvorili počas predchádzajúcich týždňov svoje brány patria aj Belianska jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Harmanecká jaskyňa, Jaskyňa Driny, Važecká jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Práve Demänovská jaskyňa slobody oslávi toto leto už 90. výročie od svojho objavenia (3. augusta 1921).
Okrem klasicky sprístupnených jaskýň sa na území Slovenska nachádzajú aj 4 turisticky sprístupnené jaskyne - Krásnohorská jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov, Zlá diera a Malá Stanišovská jaskyňa. Návštevníci sú pred vstupom do týchto jaskýň vybavení vhodnými ochrannými odevmi a pomôckami (napr. prilba, baterka a pod.). Bojnice ponúkajú turistom možnosť navštíviť Bojnickú hradnú jaskyňu a Prepoštskú jaskyňu. Zatvorenie prevádzok jaskýň počas zimného obdobia má viacero dôvodov. V prípade ľadových jaskýň ide najmä o zabezpečenie ochrany a obnovy ľadovej výplne.
Ďalším dôvodom je samotná bezpečnosť návštevníkov. Vzhľadom na tvorbu ľadovej výplne v zimnom období, nie je možné zabezpečiť ich bezpečnú prevádzku. Informácie pre TASR poskytla Beatrice Hudáková z odboru komunikácie MŽP.