BRATISLAVA. Slovensko nemá more. Má však všetko ostatné, čo je na dobrý oddych potrebné. Aj morskú vodu.
Po celej krajine je rozmiestnených 45 prírodných vodných plôch, 44 parkov a kúpalísk s termálnou vodou a štyri akvaparky.
Medzi jazerami sú najobľúbenejšie Duchonka, Zemplínska šírava, Domaša, Liptovská Mara, Oravská priehrada. Najvychytenejšie termálne pramene sú podľa Pavla Paradeisera z CK delia.sk Štúrovo, Podhájska, Veľký Meder a Bešeňová.
Okúpať sa v morskej vode bez toho, aby ste cestovali k moru, môžete v Podhájskej. Slaná voda v Podhájskej rovnako ako pobyt pri mori pôsobí dobre na ľudí s chorobami priedušiek a dýchacích ciest a tiež na rôzne ekzémy.
„Za posledných päť až desať rokov nastal výrazný odklon od jazier k termálnym kúpaliskám a akvaparkom,“ hovorí Tomáš Hasala z CK Limba.
Akvaparky a termálne kúpaliská prešli podľa neho veľkými investíciami a sú porovnateľné s podobnými atrakciami v zahraničí. Okrem jazier a kúpalísk sú veľmi vyhľadávané aj pobyty v horách a oblastiach, ako sú Bojnice, Vysoké Tatry a Slovenský raj. Tradičnými akciami sú hrady a jaskyne.
Liptov, Orava a juh
„Najnavštevovanejšie lokality sú Liptov a Orava. Ponúkajú dovolenkárom možnosti turistiky, pobyt v horskom prostredí a zároveň tu nájdu aj termálne kúpaliská a akvaparky, ktoré vyhľadávajú hlavne rodiny s deťmi. Najmä Liptov má pre klientov zaujímavú polohu, keďže odtiaľto môžu podnikať jednodňové výlety do Vysokých Tatier, alebo Slovenského raja,“ vysvetľuje Peter Kacera z portálu dovolenky.sk.
Podľa Paradeisera by sa ceny dovoleniek na Slovensku zdražovať nemali, a to ani napriek zvýšeniu DPH a zdražovaniu potravín. „Zatiaľ sa ceny skôr znižovali alebo ostali na rovnakej úrovni vo väčšine prípadov,“ hovorí Paradeiser. Znižovanie cien je dané podľa Kaceru zvyšujúcou sa konkurenciou.
Najprijateľnejšie ceny ubytovania sú na juhu krajiny, kde je najviac vodných plôch, či už prírodných, alebo umelých, tvrdí Kacera.
Záujem je hlavne o privát
Obľúbeným ubytovaním sú chaty. Mnohé sú už obsadené, hlavne v polovici leta. „Ak chcete mať skutočnú kvalitu a top lokalitu, tak si rezervujte chatu v týchto dňoch,“ radí Paradeiser.
Cena sa pohybuje od 10 do 15 eur za osobu na jednu noc. „Pri niektorých objektoch treba k tejto cene pripočítať aj spotrebu elektriny, ktorá sa dopláca,“ dodáva Kacera.
Na poslednú chvíľu sa však dajú nájsť chaty za výrazne nižšie ceny. „Zvyčajne sú voľné už len kratšie termíny, čo nemusí vyhovovať všetkým ,“ dodáva Paradeiser.
Nájdite si pre seba to naj
Domácu dovolenku si nemusíte kupovať len priamo.
1. Objednávanie cez cestovné kancelárie
Zoznam cestoviek, ktoré predávajú dovolenky na Slovensku, nájdete na internetovej stránke Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr www. sacka.eu.
V ľavej lište si kliknete na zoznam členov a potom na kancelárie, ktoré ponúkajú domáce zájazdy.
Zobrazí sa zoznam 66 cestoviek s webovými stránkami, telefonickým a e–mailovým kontaktom
Ak máte ešte špecifickejšie požiadavky, ako napríklad dovolenka na chate, zaškrtnite aj túto požiadavku, získate zoznam a kontakty na 26 cestovných kancelárií špecializujúcich sa na prenájom chát na Slovensku.
Výhodami je rýchle a jednoduché nájdenie vami uprednostňovaného zariadenia i vyššia bezpečnosť, že pôjde o serióznych prenajímateľov chaty.
Nevýhodou je vyššia cena dovolenky, ako keby ste si ubytovanie našli na vlastnú päsť.
2. Objednávanie cez internet
Ak si zadáte do vyhľadávača heslo „Dovolenka na Slovensku“, zobrazí sa vám viac ako milión odkazov. Medzi nimi stránky, ktoré zhromažďujú prenajímateľov.
Ide buď o kancelárie, ktoré poskytujú komplexný servis, alebo o agentúry, ktoré poskytnú priamy kontakt na prenajímateľa.
Na stránke zadáte lokalitu, vyhľadávaný typ zariadenia, teda chatu alebo hotel, cenu, ktorú ste ochotní za pobyt zaplatiť, počet nocí a osôb a stránka vám vygeneruje prenajímateľov, ktorí zodpovedajú vašim požiadavkám.
Existuje aj dovolenka bez viazanosti k hotelu
Prežiť letnú dovolenku sa dá aj inak, ako v pohodlí hotela s allinclusive službami a hotelovým bazénom.
BRATISLAVA. Kto zažil pravé kempovanie, už nechce nič iné, tvrdia kempisti. „Výhodami kempingu a karavaningu je hlavne bezprostredný kontakt s prírodou, úplná zmena bežného životného štýlu a tým útek od stereotypu,“ hovorí Peter Turányi, prezident Slovenskej asociácie campingu a caravaningu.
Kempovať sa dá v podstate na celom svete. Môžete tak stráviť dovolenku doma aj pri mori. Na Slovensku je 152 kempov. V Taliansku, vo Francúzsku či v Španielsku je ich v každej krajine viac ako dve tisícky.
Nepáči sa mi tu, idem preč!
Pri kempovaní odpadá problém s nevyhovujúcimi hotelmi. Ak sa vám nepáči kemp, zbalíte sa a idete do iného. „Kempisti a karavanisti uprednostňujú pocit slobody a istoty bývania kdekoľvek. Možnosť slobodne zmeniť miesto pobytu bez problémov,“ konštatuje Turányi.
Takto to funguje, ak kempujete na vlastnú päsť. Zbalíte auto, stany, spacie vaky, potraviny a idete. „Kempovanie je lacnejším spôsobom strávenia dovolenky,“ hovorí Turányi.
Trochu vyšší level kempovania je karavaning. „Nadobúdacia cena karavanu je pomerne vysoká, s pripočítaním poplatkov v kempingoch a doprava karavanu na miesto už nie sú lacnou záležitosťou,“ dodáva Turányi. Preto medzi karavanistami nájdete vo väčšine prípadov solventnejších ľudí.
Nadšenci kempingu a karavaningu často chodia s celou rodinou. „Stretávame sa s rodinami, ktoré kempujú aj s ročnými deťmi,“ tvrdí Turányi. Osobne odporúča kempovanie pod klasickým stanom s deťmi od troch rokov.
V kempoch s viacerými hviezdičkami sa dá ubytovať aj v chatkách. Turányi odporúča vo vychytenejších kempingoch rezervovať si chatky i mesiac vopred. V menej atraktívnych stačí týždeň pred dovolenkou.
Kempovanie je podľa Turányiho celkovo bezpečné. „Tak ako v iných ubytovacích zariadeniach – kempingy musia byť oplotené a majú stálu službu,“ vysvetľuje Turányi. Vo väčšine prímorských kempov sa dokonca dajú cennosti uložiť do sejfu.
Dá sa spať i v posteli
Existuje ešte jedna možnosť kempingovej dovolenky. Tu však odpadá jedna zo základných podmienok kempingu a karavaningu – sloboda výberu kempu.
Kúpiť dovolenku v kempingu si môžete aj cez cestovnú kanceláriu. V takom prípade idete do jedného kempu, ktorý si vyberiete pri rezervovaní dovolenky. Ak nie ste spokojní, zmeniť kemp sa už nedá.
Je tu ešte iná výhoda, ktorá pri kempovaní na vlastnú päsť nie je. „Naši klienti bývajú vo veľkorozmerných stanoch a karavanoch. Vnútro je vybavené klasickými posteľami, vankúšmi, prikrývkami, skrinkami, stolmi, stoličkami,“ vysvetľuje šéf CK Fifo Tibor Bajaník.
V mnohých zahraničných kempoch nechýbajú bazény a animačný program. „Ide o dovolenku uprostred prírody za veľmi dobrú cenu,“ dodáva Bajaník.