Paríž 3. júla (TASR) - Oteplenie ovzdušia o dva stupne Celzia bude mať pre Francúzsko v priebehu 100 rokov znepokojujúce následky. Vyplýva to z odbornej správy členov francúzskeho parlamentu a vedeckých pracovníkov, ktorú predstavili v pondelok v Paríži s cieľom "varovať verejnú mienku, politikov a významných riadiacich pracovníkov" o následkoch oteplenia ovzdušia v priebehu budúcich 100 rokov. O alarmujúcej správe píše v dnešnom čísle denník Libération a zameriava sa na štyri hlavné oblasti.
V oblasti zdravia ľudí možno po oteplení ovzdušia očakávať zvýšenie počtu astmatických záchvatov a ochorení priedušiek. Zapríčiní ich znečistené ovzdušie, čo už teraz v mnohých vyspelých krajinách v lete poznajú. Rozšírenie rastlinstva môže prispieť k "lepšiemu" šíreniu alergénov. Stále návaly horúceho vzduchu sa môžu prejaviť na slabších členoch spoločnosti - starých ľuďoch a novorodencoch. Okrem toho, možno predpokladať, že mnohé "horúce vlny" sa budú šíriť aj v noci, takže organizmus si nebude mať kedy oddýchnuť a nabrať nové sily na ďalší deň.
Jedným z najpravdepodobnejších následkov oteplenia ovzdušia bude zvýšenie hladiny oceánov. Tento jav sa negatívne prejaví aj na francúzskom pobreží. Erózia pobrežia bude intenzívnejšia a prejaví sa nedostatok sedimentov na francúzskych plážach, konštatovali odborníci.
V horách sa oteplenie ovzdušia pravdepodobne prejaví tým, že sa skráti obdobie snehovej pokrývky. Tým sa naruší celá lokálna ekonomika, založená na zimnom turistickom ruchu. V prípade predpovedaného oteplenia sa ohrozí aj horský ekosystém - rastlinný aj živočíšny.
V oblasti poľnohospodárstva sa oteplenie ovzdušia na prvý pohľad prejaví kladne: rastliny a plodiny budú rýchlejšie rásť. Európska produkcia obilia by sa tak mohla do roku 2040 zvýšiť o 10 miliónov ton a po uvedenom roku o 25 miliónov ton. Lenže oteplenie ovzdušia môže narušiť aj vegetáciu. Napríklad skrátením obdobia zimy sa zároveň skráti čas, nevyhnutný na produkciu mnohých druhov zeleniny a ovocia. Dá sa očakávať aj rozmnoženie parazitov a ďalších poľnohospodárskych škodcov, podotkol Libération v článku o správe francúzskych odborníkov a členov parlamentu.