BANSKÁ BYSTRICA – Tajchy okolo Banskej Štiavnice sú rekreantmi počas leta veľmi vyhľadávané. Kúpanie v nich je však povolené iba na vlastné riziko. Pre toho, kto ich podcení, môžu byť nebezpečné. Tajchy sú napríklad známe prudkým klesaním už niekoľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BANSKÁ BYSTRICA – Tajchy okolo Banskej Štiavnice sú rekreantmi počas leta veľmi vyhľadávané. Kúpanie v nich je však povolené iba na vlastné riziko. Pre toho, kto ich podcení, môžu byť nebezpečné. Tajchy sú napríklad známe prudkým klesaním už niekoľko metrov od brehu a dosahujú veľkú hĺbku. Takmer každý rok si vyžiadajú nejakú obeť.
Ako nás informoval primátor Banskej Štiavnice Marián Lichner, na vstup do tajchov by si mali ľudia zásadne vyberať iba ľahko prístupné plážové vstupy. Tie bývajú bezpečné. V meste v minulosti fungoval aj záchranný systém Roger, ktorý pre nedostatok financií zanikol. Mesto má v súčasnosti na starosti čistotu tajchov, sociálne zariadenia, za bezpečnosť nezodpovedá.
Mnohé tajchy sú svojimi rekreačnými možnosťami známe a nepovažujú sa za nebezpečné. Je to napríklad Počúvadlo, Richňava či Kolpašské jazero. Strmé brehy niektorých z nich však môžu byť zradné. Patrí medzi ne napríklad tajch Klinger, ktorý si vyžiadal obeť aj minulý rok. Práve na nebezpečne klesajúci prah tajchu sa dostali dve sestry, zachrániť sa podarilo iba jednu. Druhú našli na druhý deň v osemmetrovej hĺbke. Samotný Klinger má hĺbku až 21 metrov.
Pôvodne tajchy rekreačným účelom neslúžili vôbec, prvé pokusy sprístupniť ich ľuďom pochádzajú z 18. storočia. V tom čase však rozvoj kúpania v nich pribrzdila žiadosť matky dvoch utopených synov, aby tam bolo kúpanie zakázané úplne. Spory sa viedli i neskôr. Keď sa v Klingeri utopil jeden zo študentov štiavnickej akadémie, hrozila za plávanie v tajchoch nielen pokuta, ale dokonca väzenie. Prísne obmedzenia časom zanikli a dnes vyhľadávajú tajchy kvôli peknej okolitej prírode turisti z celého sveta.