MOSKVA. Autentické protokoly z rokovania pred inváziou do Českovenska či po jadrovej havárii v Černobyle. Aj tie môžete vidieť na novej výstave v Štátnom historickom múzeu na moskovskom Červenom námestí. Na skúmanie ponúka aj rukopisné poznámky sovietskych vodcov a ich písacie náčinie.
Až do júna si tu možno prezrieť vlastnoručné karikatúry členov najvyššieho sovietskeho vedenia, či kajúcne listy Stalinovi od boľševikov Kameneva a Zinovieva pred vlastnou popravou.
"To, čo ukazujeme, nie je pre historikov žiadny objav, ale pre verejnosť je to prvá príležitosť vidieť na vlastné oči dokumenty z uzavretých archívov, " uviedol riaditeľ múzea Alexej Levikin. "Nešlo nám o to, aby sme ukázali dejiny, ale skôr ľudí, ktorí nám vládli. Je to len ochutnávka, ale možno vyvolá aj hlbší záujem o naše dejiny bez manipulácie a cenzúry, "dodala autorka výstavy Taťjana Koloskovová.
Jedna z kresieb, vytvorených počas rokovania sovietskych špičiek. Dáva návod, ako skoncovať s vnútrostraníckou opozíciou.
Možno síce ľutovať, že prezidentský archív naďalej zostáva bádateľom neprístupný, ale aj tak si návštevník môže prečítať napríklad Leninove listy manželke Nadežde Krupskej či milenke Inesse Armandovej.
A tiež Stalinov dodatok k Zinovievomu kajúcnemu listu, že "skutočný, sám seba si vážiaci boľševik by niečo také nenapísal", či viac než stovku ďalších rukopisných záznamov sovietskych vodcov, vrátane Chruščovových a Brežněvových zápiskov počas boja moci.
Mäkký Brežnev?
Prezrádzajú napríklad aj to, že Brežnev svojmu predchodcovi v čele štátu neodpustil, že mu pred rokmi vynadal za to, že sa bozkával s fínskym prezidentom Kekkonenom. Niektoré dokumenty sú však prístupné iba v elektronickej podobe.
Stalinova aktovka a lupa.
"Väčšina vodcov mala charizmu, impulzívnosť aj násilnícke sklony. Lenin, Stalin i Gorbačov boli vodcami a revolucionármi, ktorí chceli všetko zmeniť a prerobiť podľa svojej vôle. Brežnev, naopak, vykazoval až 'ženské rysy' svoju mäkkosťou, empatiou a túžbou všetko zakonzervovať. Osobne to mohol byť takmer príjemný človek, ktorý sa snažil o sympatie svojho okolia," usúdila z rukopisov grafologička Larisa Drygvalová.
Možno práve Brežnevova "mäkkosť" mohla zmiasť svojho času československé vedenie pred vojenskou inváziou, o ktorej však skôr rozhodlo celé sovietske vedenie.
Stalinov drsný humor
Drsné mravy však panovali v sovietskom vedení už dávno, o čom svedčí napríklad karikatúra ministra financií Nikolaja Brjuchanova, zaveseného za citlivú časť mužského tela. Ilustruje Stalinovu poznámku, že "za všetky existujúce a budúce hriechy treba Brjuchanova zavesiť za vajcia - ak to vydrží, očistí sa, ak nie, tak utopiť v rieke ".
Treba dodať, že na popravisku nakoniec skončili obaja hlavní autori karikatúr zo schôdzí sovietskeho vedenia - vicepremiér Valerij Mežlauk aj starý boľševik Nikolaj Bucharin boli zastrelení v roku 1938.
Karikatúry sa zachovali len preto, že ich ako kompromitujúci materiál na politických súperov zbieral maršál Kliment Vorošilov.
Portrét veliteľa tajnej polície Felixa Dzeržinského od Nikolaja Bucharina, ktorý neskôr skončil na popravisku.
Jeden z posledných Leninových dopisov.
Písacie pomôcky Leonida Brežneva.
Kajúcny list Zinovieva s vlastnoručným Stalinovým dodatkom, že "skutočný, sám seba si vážiaci boľševik by niečo také nenapísal"