Honiara 1. júla (TASR) - Šalamúnove ostrovy - skupina niekoľkých väčších a desiatok menších ostrovov nachádzajúcich sa v južnom Pacifiku neďaleko rovníka - sa dostali do hlbokej politickej krízy.
Politická nestabilita sa prvýkrát prejavila v roku 1998 ako dôsledok britskej predvojnovej koloniálnej politiky. Ide o konflikt etnických skupín z dvoch ekonomicky najdôležitejších ostrovov - Guadalcanalu a Malaity.
Výkonná pracovná sila z ostrova Malaita bola počas koloniálneho obdobia systematicky presúvaná na ostrov Guadalcanal, kde v súčasnosti žije početná skupina etnických Malaiťanov. Konflikt, ktorý sa začal v roku 1998, vyprovokovali miestni militaristi Guadalcanalu, ktorí sformovali hnutie zvané Guadalcanalský front oslobodenia, neskôr premenované na Isatabuské hnutie oslobodenia (IFM). Násilím a teroristickými akciami sa snažili prinútiť etnických Malaiťanov vrátiť sa na ostrov, z ktorého boli vysídlení pred viac ako pol storočím.
Ako odvetnú akciu vytvorili Malaiťania ozbrojené hnutie Malaitanskí orli (MEF). V uliciach hlavného mesta Honiara sa objavili prvé ozbrojené konflikty od čias bitky o Guadalcanal, významnej vojenskej operácie druhej svetovej vojny. Desiatky ľudí prišli počas dva roky trvajúceho konfliktu o život a ďalších niekoľko stoviek o svoje domovy.
V roku 2000 bolo medzi oboma militantnými skupinami podpísané prímerie v austrálskom meste Townsville, podmienené odovzdaním zbraní do konca mája 2002. Vojenské skupiny, ktoré odovzdali zbrane do tohto termínu, mali byť omilostené.
Doposiaľ tak urobilo iba niekoľko menších militaristických skupín. Koncom marca 2002 bola v súvislosti s trvajúcim etnickým napätím zavraždená novozélandská diplomatka Bridget Nicholsová. Okolnosti jej úmrtia sa však stále vyšetrujú a je možné, že nešlo o vraždu, ale nehodu.
Krehké prímerie definitívne narušilo zmiznutie 11 mužov z kmeňa Kwaio, z ostrova Malaita, ktorí sa vydali na neznámu misiu na ostrov Guadalcanal v polovici júna tohto roka. Na verejnosti sa šepká, že ich cieľom bolo zavraždiť vodcu IFM Harolda Kekeho, ktorý sa ukrýva v horách juhovýchodného Guadalcanalu, dodnes veľmi málo prebádanej oblasti.
Podľa výsledkov vyšetrovaní boli jedenásti Malaiťania pri svojom pokuse zlikvidovaní, oficiálne to však nie je potvrdené. V prípade pravdivosti tejto informácie je možné, že sa obnoví vojenský konflikt medzi oboma skupinami a mierová zmluva z Townsville bude znova otvorená.
Napätie má dopad predovšetkým na Malaiťanov žijúcich v hlavnom meste Honiara, ktoré sa nachádza na ostrove Guadalcanal.
Pred rokom 1998 bola na Šalamúnových ostrovoch prakticky nulová kriminalita, dnes sa objavujú vlámania a pouličné krádeže, súvisiace s vysokou mierou nezamestnanosti, ktorá je dôsledkom etnického konfliktu.
Krajinu poznačila silná inflácia a výrazný pokles ekonomického rastu. Väčšina z približne pol milióna obyvateľov však stále žije na vidieku a ekonomický vývoj v krajine sa ich dotýka iba okrajovo, keďže bývajú v hospodársky sebestačných komunitách s tradičným kmeňovým či klanovým zriadením.
(spolupracovník TASR Lukáš Petrík) sla im