Poreč má všetko, čo by malo miesto na dobrú dovolenku mať: predovšetkým množstvo dobrých pláží – s drobnými kamienkami aj s okruhliakmi, výber ubytovania – od súkromia cez viac kempov, aj nudistických, po hotely rôznych kategórií.
A nechýba mu ani šarm stredovekého mestečka, kde dodnes nájdete aj pozostatky po starých Rimanoch.
Fórum
Keďže Poreč ako Colonia Iulia Parentium bol dôležitým mestom, Rimania si dali záležať. V najstaršej časti ho dodnes pretínajú dve ulice – Decumanus a Cardo Maximus. Decumanus je taká široká, aby sa na ňu zmestilo desať vojakov – z čoho je aj jej názov. Dodnes tu funguje aj pôvodná kanalizácia, ktorou sa odvádza dažďová voda.
Z pôvodného rímskeho fóra (dnes Trg Marafor) zostali len časti Neptúnovho a Marsovho chrámu, ale aj tie stoja za návštevu.
Stĺpy, priečelia, stély či zvyšky sarkofágov sú zasadené v ohradenom parčíku a z okolitých domov visí bielizeň, z dverí vybiehajú deti. Na fóre to žilo vždy – aj dnes.
Najstarší dom
Na ulici Decumanus nájdete aj najstarší dom v meste. Je románsky a pochádza z 13. storočia. Prežil všetky vojny, aj tú poslednú balkánsku, keď v jeho okolí zbombardovali všetky stavby a zostal práve tento.
V 16. storočí mesto zasiahol mor a zomrelo viac než 70 percent vtedajších obyvateľov. Z tohto obdobia zostal aj dom dvoch lekárov, kam počas moru nosili chorých. Dnes sa volá Dom dvoch svätcov – na priečelí sú reliéfy oboch lekárov so sviecami v rukách.
Bazilika
Miestom, kam zrejme zájde väčšina turistov, je však Eufráziova bazilika.
Dostáva sa jej marketingovej podpory zo všetkých strán, a keď sa ňou necháte pomasírovať, sklamaní nebudete. Počúvnite bedekre, propagačné materiály aj nás. Bazilika je naozaj nádherná.
Už v átriu, z ktorého potom vchádzate do baziliky, si poviete, že je úžasné. Podopierajú ho stĺpy s hlavicami z Neptúnovho chrámu a oproti vchodu je osemuholníková krstiteľnica, ktorá nás fascinovala svojou jednoduchosťou. Diera v podlahe s dvoma schodíkmi – a viete si predstaviť, ako sa tam už v 3. storočí krstili prví kresťania.
Baziliku postavili na mieste pôvodných chrámov, ale v 5. storočí ju prestavali na veľký trojloďový kostol.
O storočie neskôr sa jej veľkolepej prestavby chytil biskup Eufrázius a prerobenú baziliku zasvätil miestnemu mučeníkovi Maurovi. Patrí medzi najlepšie zachované byzantské pamiatky.
Oltár s mušľami
Bazilika má dodnes tri lode, ktoré oddeľujú arkády so stĺpmi, čo doviezli loďami z Byzancie. Keďže more bolo vysoko, v kostole niekoľkokrát dvíhali dlážku. Archeológovia pri výskumoch postupne odkrývali staršie vrstvy a na dvoch miestach nechali otvory, kde uvidíte pozostatky z pôvodnej mozaikovej podlahy. Fresky, ktoré počas stáročí viackrát zamurovali a znova obnovili, dnes sčasti reštaurátori odkryli.
Bazilike však dominuje apsida s oltárom vykladaným čistým zlatom. Mozaiky predstavujú náboženské výjavy, sú tu zobrazení miestni svätci a mučeníci a do mozaík zakomponovali aj veľké mušle z Neptúnovho chrámu.
Bazilika svoje poklady odkrýva aj dnes. Keď chcel miestny záhradník dať do poriadku záhradu, pod zeminou objavil mozaiky. Dnes tu postupne odhaľujú ďalšie časti histórie baziliky.
Cestu hradilo Chorvátske turistické združenie