Ohlásite sa v potápačskom centre alebo klube, ktoré sú v každom mestečku na pobreží. Potápa sa s vami dive master, ktorý pozná lokalitu.
Potápačské dovolenky síce nie sú tradičným oddychom pre Slovákov, ale aj ich počet sa postupne zvyšuje. Jadran je pre nás najbližšie a najlacnejšie more, kde sa môžu potápať. Aj pri tejto činnosti však platia pravidlá, ktoré treba dodržiavať.
Preukaz Potápanie nie je povolené v prístavoch, príjazdoch k prístavom, v kotviskách, v častiach vnútorných morských vôd a teritoriálneho mora Chorvátska, kde platia osobitné predpisy, v chránených rezerváciách na mori, v prírodných parkoch a iných chránených častiach (so špeciálnym povolením), v národných parkoch Brijuni, Kornati, Krka a Mljet (so špeciálnym povolením), v blízkosti kotviacich vojnových lodí a chránených vojenských objektov na okraji pobrežia vo vzdialenosti menšej ako 100 metrov. Miesto, kde sa potápate, musíte viditeľne označiť predpísanou potápačskou bójou alebo zástavou a v noci musí byť bója osvetlená.
Zdroj: stránka veľvyslanectva Chorvátska
Potápať sa nemôžete tam, kde si zmyslíte. Musíte mať platný potápačský preukaz, ktorý sa vydáva len tým, ktorí majú požadovanú kvalifikáciu. Preukaz si môžete vybaviť buď celoročný, alebo vždy pre konkrétne ponory.
Získate ich v potápačských kluboch alebo v centrách, ktoré sú takmer v každom meste a mestečku na pobreží. Vydať vám ho môže správa prístavu, kde ste zakotvili, alebo jej pobočka.
Potápačské centrá Keď sa nahlásite v miestnom centre, na ponor s vami ide dive master. „Predovšetkým pozná lokalitu a má na starosti bezpečnosť,“ hovorí morský biológ Ján Husár, ktorý ma za sebou stovky ponorov. Aj tento víkend sa vrátil z Chorvátska, kde sa potápal počas akcie čistenia vôd v národnom parku Kornati.
V potápačských centrách skontrolujú aj váš výstroj a môžete si požičať to, čo vám chýba, vymeniť fľaše so vzduchom, vesty. V prípade nehody vedia presne, čo treba robiť aj to, kde je napríklad dekompresná komora.
Zóny Zvláštne pravidlá platia pri potápaní v špeciálnych zónach.
Národné parky – povolenie na potápanie si vybavíte priamo na správe národného parku. Tam vám aj povedia, v ktorých oblastiach sa môžete potápať a kde nie.
Vraky lodí alebo archeoparky – v potápačskom centre majú presné a aktuálne informácie, na ktorých miestach ešte archeologický prieskum prebieha, kde sa už skončil, v akej hĺbke a v akom stave sa vraky nachádzajú.
Vojenská zóna – tá je v Chorvátsku pohyblivá. Ministerstvo ju vyhlasuje dopredu a aktuálne informácie sa dozviete v potápačských centrách.
Kontrola Kontrolovať vás môže polícia aj pohraničná stráž. „Keď sa potápate z lode, je bežné, že k vám pripláva policajná loď a kontroluje povolenia,“ hovorí Husár. Pokuty za potápanie bez povolení, prípadne na zakázané miesta sú vysoké a pohybujú sa v stovkách až tisícoch eur.
Zoznam zón na špeciálne povolenia nájdete na stránke chorvátskeho veľvyslanectva v Bratislave.