VARŠAVA. Neóny v minulosti osvetľovali ulice Varšavy a vnášali farby a ilúziu lepšieho sveta do komunistickej šedi. Od začiatku 90. rokov však chátrajú, alebo úplne miznú. Poľské hlavné mesto zaplavili rušivé billboardy a múry budov zahalili nevkusné plachty s reklamnými nápismi.
Staré svietiace nápisy sa snaží pred skazou zachrániť skupina nadšencov, ktorí v garáži vo varšavskej priemyselnej štvrti založili prvé poľské Múzeum neónov. "Teraz sa mesto utápa v chaotických reklamách, nie je v tom žiadny poriadok," rozčuľuje sa Witold Urbanowicz z Múzea neónov, ktorý študuje žurnalistiku.
Dobrovoľník opravuje svetelný nápis z budovy kina Praha.
"Krásu neónov znovu objavujú hlavne mladí ľudia, ktorí ich už nezažili, "dodáva mladík, ktorý väčšinu voľného času trávi so štetcom v ruke. Pomáha mu kamarát Rafael, pracujúci ako vodič električky.
Obaja opravujú neón z dnes už zbúranej socrealistickej budovy kina Praha, ktoré Varšave darovalo československé hlavné mesto. Svetelný nápis si v roku 2005 vzal na pamiatku istý roľník, ktorý si privyrábal demoláciou stavby. Po niekoľkých rokoch ho však venoval neónovým nadšencom.
Návrhy neónov zohľadňovali charakter miesta
Neóny kraľovali nočnej Varšave počas 60. a 70. rokov minulého storočia. Počas zlatej éry ich v uliciach žiarilo približne dvetisíc.
Vytvárali ilúziu lepšieho sveta, pretože robili reklamu na tovar, ktorý na pultoch obchodov v skutočnosti často chýbal. Navrhovali ich profesionálni architekti, grafici alebo sochári.
Museli brať do úvahy, či sa neón k danej budove hodí a či nenarúša jej charakter. Každý jeden musela schváliť mimoriadna umelecká komisia. "Bola to síce byrokracia, ale vďaka tomu panoval poriadok, "myslí si Urbanowicz.
Zle mohol skončiť žlto žiariaci neón z bývalej reštaurácie Ambasador neďaleko poľského parlamentu, nebyť vášne niekdajšieho luxemburského veľvyslanca pre povojnové umenie východnej Európy. V roku 2007 si len náhodou všimol, ako ho robotníci dávajú dole.
Nápis strávil niekoľko rokov v garáži luxemburskej ambasády a keď sa jeho záchranca sťahoval do inej krajiny, "odkázal" ho varšavským obdivovateľom neónov. Tí ich už majú vo svojej zbierke dvanásť a dohromady ich tvorí 150 písmen.
Neón z dnes už neexistujúcej reštaurácie Ambasador zachránil bývalý luxemburský veľvyslanec.
Volejbalistka bliká len do pol pása
Exponáty múzea, ktoré by jeho zakladatelia radi presťahovali z garáže do lepších priestorov, majú za sebou už niekoľko výstav v Poľsku, ale i v Londýne či Luxembursku. Obchody, hotely a rôzne podniky v meste sa často striedajú. S tým, ako sa Varšava rýchlo mení, staré neóny zo dňa na deň miznú.
"Nápis verejná knižnica sa k novootvorenému second handu nehodí, "uviedol Urbanowicz jeden z príkladov, prečo sa noví majitelia starých reklamných nápisov zbavujú. Z úsporných dôvodov ale začali zhasínať už v 80. rokoch.
Staré neóny dodnes prežili na niektorých domoch námestia Plac Konstytucji.
Vo Varšave podľa Urbanowicza zostala viac ako stovka "historických" neónov, z ktorých dnes funguje necelá dvadsiatka.
V zlom stave je aj zrejme najznámejšia svetelná reklama v poľskom hlavnom meste. Znázorňuje volejbalistky, vyhadzujúce loptu na Marszalskowskej triede, ktorá predtým lákala zákazníkov do obchodu so športovými potrebami.
Neónová športovkyňa aj po nedávnej rekonštrukcii svieti v noci len od pása hore.
Zachránené nápisy v garáži improvizovaného múzea neónov.