SME

Ako sa prázdninuje u nás a ako v Európe

Dnes sa na Slovensku končí školský rok. Ako trávia prázdniny slovenské deti a ako ich rovesníci v Európe? Slovenské deti prežívajú leto väčšinou s rodičmi pri mori alebo v horách, ale stále sú obľúbené i tradičné prázdniny u starej mamy na dedine alebo

letné tábory. Rastie aj záujem o agroturistiku, a tak čoraz obľúbenejšie sú hoci kurzy jazdy na koni.

Otvorené ihriská

Výhodu majú poľskí školáci, ktorí skončili vyučovanie už 22. júna a z letných prázdnin sa budú tešiť až do posledného augusta. Väčšina škôl v tomto čase necháva pre deti prístupné ihriská, mnoho z nich organizuje aj takzvané mestské prázdniny a zabezpečujú pre deti program v čase, keď rodičia musia byť v práci. Len časť z viac než 7,3 milióna školákov a študentov stredných škôl ide na prázdninové tábory alebo letné pobyty mimo mesta. Príčinou je predovšetkým cena, ktorá je pre viaceré rodiny len ťažko dosiahnuteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Artek už skončil

Podobne sú na tom ruské deti, ktoré zvlášť v mestách môžu navštevovať tzv. letné školy, a to už od júna, pretože riadne vyučovanie sa končí už v máji a v júni sú potom skúšky vo vyšších triedach. Tí, ktorí spomínajú na Artek a ďalšie pionierske tábory zo sovietskych čias, majú smolu – keď ich štát prestal financovať, väčšinou zanikli. Existujú komerčné letné tábory, za ktoré musia platiť rodičia sumy zodpovedajúce úrovni služieb. I to je dôvod, prečo väčšina detí počas leta zostáva u rodičov; štát čiastočne financuje len letné pobyty pre deti zo sociálne slabších rodín.

Pohyblivé prázdniny

V Nemecku sa začiatok prázdnin príliš postrehnúť nedá. Okrem toho, že tamojší školáci majú prázdniny len šesť týždňov, sa v každej zo 16 spolkových krajín začínajú postupne od polovice júna až po začiatok augusta. V Sasku sa škola skončila už pred týždňom, v Bavorsku sa prázdniny začnú až 1. augusta. Zmyslom pohyblivého termínu prázdnin je rovnomernejšie využitie pobytových kapacít a ponúk cestových kancelárií a zamedzenie dopravným kolapsom.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúšania na dedine

Hádam najnetrpezlivejšie očakávajú prázdniny rakúski školáci – väčšina z nich totiž chodí do školy i v sobotu. Deti sú počas prázdnin hlavne s rodičmi a cestovné kancelárie sa predbiehajú vo výhodných ponukách na rodinné dovolenky. Mnohí majetnejší obyvatelia miest vlastnia víkendové domy na dedinách, a tak veľa detí trávi leto s rodičmi alebo prarodičmi na „landhause“. Pribúda však rodín, ktoré sa v lete vyberú k moru do Talianska, Chorvátska či Grécka.

Rakúske prázdninové tábory ponúkajú niektoré školy i špecializované cestovné kancelárie, v móde ale sú skôr pobyty v zahraničí spojené s vyučovaním cudzích jazykov – rodičia sú ochotní za ne zaplatiť značné čiastky a považujú ich za dobrú investíciu do vzdelania potomkov. Mnoho detí je navyše členmi skautského hnutia, ktoré organizuje vlastné tábory.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká ponuka táborov

K davu školákov vychádzajúcich posledný deň zo školy sa v piatok pripoja aj malí Francúzi, ktorí budú mať prázdniny do prvého septembrového týždňa. Na prázdniny sa neodchádza hneď po skončení školy, prvý veľký presun nastáva vo Francúzsku 14. júla, keď je štátny sviatok. Takmer polovica francúzskych rodín mieri k moru, štvrtina na dedinu.

Vo Francúzsku je pre deti tradične pripravená veľká ponuka prázdninových táborov; v tomto roku sú po celej krajine schopné privítať asi 1,5 milióna školákov. Väčšina z nich je tematicky zameraných, od jazdy na koni až po zdokonaľovacie kurzy práce s internetom, spravidla trvajú týždeň až mesiac. Na zaplatenie detského tábora je možné získať finančný príspevok od radnice. Pre deti z najchudobnejších vrstiev pripravujú na prázdniny radnice programy v mieste bydliska, napríklad v parkoch. Spravidla im aj zaplatia jednodňový výlet pri mori.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny idú prudko hore

Ešte chvíľu si musia na prázdniny počkať školáci vo Veľkej Británii; učia sa až do 19. júla. Anglický školský rok sa nedelí na dva polroky, ale na tri semestre, ktoré sú oddelené týždennými prázdninami a navyše majú prázdniny i v polčase, takže malí Angličania zasa majú o niečo viac voľna počas školského roku.

Britské školy sa počas prázdnin väčšinou zatvárajú a učitelia. Vzhľadom na krátkosť hlavných prázdnin je toto obdobie žatvou pre celý tunajší turistický priemysel. Ceny všetkého, od leteniek, lodných lístkov, po ubytovanie a hocikde i vstupy idú prudko hore, pretože podnikatelia vedia, že rodičia nemajú prakticky žiadnu možnosť voľby. Vzhľadom na vysoké ceny doma sa ale anglické deti môžu tešiť na dovolenku v zahraničí, predovšetkým na európskom kontinente, a hlavne pri teplých moriach vo Francúzsku a Španielsku. V tomto roku po prvý raz tam budú spolu s rodičmi obzerať i novú menu, ktorá na ostrovy len tak nepríde.

SkryťVypnúť reklamu

Maturity v júli

V belgických školách sa – ako v mnohých krajinách – na konci školského roku „šturmuje“. Hlavne povinné šesťročné stredné školy (zhruba od 12 do 18 rokov) organizujú v druhom a treťom júlovom týždni maturity – písomky zo všetkých predmetov zahŕňajúcich všetko doterajšie učivo. Len čo ich žiaci absolvujú, majú voľno. Tých, ktorí neprešli spolu z rodičmi, si pozvú na pohovor a dohodnú sa na opravných termínoch. Ostatné deti si prichádzajú po vysvedčenie podľa presného rozpisu v poslednom júlovom týždni.

V belgických školách nie je zvykom akokoľvek organizovať deťom voľný čas. Časť žiakov je zapojená do skautského hnutia, ktoré má značnú tradíciu, prípadne do oddielov Červeného kríža, ostatní si počínajú celkom individuálne. Existujú desiatky dobrovoľných, viac či menej zárobkových organizácií, ktoré pre deti ponúkajú prázdninové vyžitie – od drahých pobytov v ďalekých krajinách, spojených prípadne s výučbou jazykov, až po každodennom dochádzaní na miestny štadión, kde sa trénuje futbal a atletika. V posledných rokoch sa rozmáhajú prázdninové školy hudby alebo výtvarných umení organizované obvykle na farmách v ardenských údoliach. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 245
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 756
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 864
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 636
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  3. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 606
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 493
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 366
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 700
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 358
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 004
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu