
FOTO - Archív
BRATISLAVA – Sedemnásť percent Slovákov chodí do zamestnania pešo. Prácu si stále hľadajú hlavne v blízkosti svojho bydliska, hovorí prieskum, ktorý urobil v roku 2001 Výskumný ústav práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vo vyspelých krajinách je úplne bežné, že ľudia precestujú za prácou stovky kilometrov a sú ochotní presťahovať sa kvôli výhodnej pracovnej ponuke z jedného konca krajiny na druhý.
Hlavne mladí ľudia si prácu bežne hľadajú aj v zahraničí. Na Slovensku ľudia najčastejšie cestujú za prácou len po svojom okrese. O čosi vzrástol počet ľudí, ktorí pracujú v inom okrese, než kde majú trvalé bydlisko. Mimo územia republiky pracuje 5 percent obyvateľov. Na prácu v cudzine sú pripravení kvalitne. „Zahraniční zamestnávatelia sú s nimi spokojní a o ich služby majú záujem,“ tvrdí Peter Guráň z ministerstva práce.
Najmenej ochotné cestovať za prácou sú ženy. Podľa prieskumu to súvisí s nadväznosťou na rodinné funkcie. „Väčšina tých, čo cestujú za prácou, sú muži, ktorí sú viac zasiahnutí nezamestnanosťou. Ženy sa zatiaľ starajú o dom a záhradu. Musia nahradiť muža v domácnosti,“ hovorí Guráň.
Slováci sú len zriedka ochotní presťahovať sa kvôli novej práci s celou rodinou. Aj preto, že ceny nehnuteľností v prosperujúcich regiónoch sú v porovnaní so severným či východným Slovenskom privysoké. (rp)