
Obrázok - Archív
ich extrasolárnych planét, medzi ktorými je tiež jedna, podobajúca sa na Jupiter.
Táto planéta obieha okolo hviezdy Gliese 777A (HD190360A), ktorá je od Zeme vzdialená 52 svetelných rokov. Z jej „chvenia“, ktoré zapríčiňuje gravitácia planéty, vedci usúdili, že sprievodca je asi 1,1-krát hmotnejší ako Jupiter a hviezdu obehne každých sedem rokov vo vzdialenosti 3,65 astronomickej jednotky (AU).
Jedna AU zodpovedá približne strednej vzdialenosti Zeme a Slnka, čo je asi 150 miliónov kilometrov. Pre porovnanie: Jupiter obieha okolo Slnka vo vzdialenosti 5,2 AU a jeden obeh mu trvá necelých dvanásť rokov.
„Veľmi dôležité je, že obežná dráha planéty je kruhová, nie eliptická,“ povedal Didier Queloz, úspešný lovec planét a jeden z objaviteľov „nového Jupitera“, v rozhovore pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA). Ako dodal, veľmi to pripomína náš slnečný systém.
Bezprostredne po objavení prvej extrasolárnej planéty v roku 1995 (momentálne ich poznáme viac ako 100) bolo možné zaregistrovať iba také telesá, ktorých gravitácia vychýlila materskú hviezdu z jej dráhy o 60 metrov za sekundu. Súčasnou technikou vieme merať výchylky už od 17 metrov za sekundu. (tasr)
kresba - ESA