Portál offtoeurope.com zostavil zoznam 25 najkrajších hradov a zámkov Európy, medzi ktorými nechýbajú ani dvaja slovenskí zástupcovia. Zahraniční turisti by si mali prísť pozrieť najmä Spišský hrad a zámok v Bojniciach.
Spišský hrad
Slovensko
Monumentálny symbol Spiša a jeden z najväčších v strednej Európe. Stránka turistom pripomína, že Spišský hrad je aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Postavili ho na prelome 11. a 12. storočia, jeho história je však staršia.
Bojnický zámok
Slovensko
Ako jeden z najromantickejších zámkov Európy portál opisuje Bojnický zámok.
V stavbe z 12. storočia sa nachádza množstvo historických exponátov, organizuje sa tu viacero podujatí - napríklad známy festival duchov a strašidiel. Prípadným turistom portál pripomína, že sa tu môžu zosobášiť.
Hohensalzburg
Rakúsko
V susednom Rakúsku by milovníci hradov nemali vynechať dominantu Salzburgu. Už samotné „mesto hudby", alebo „Mozartovo mesto" ponúka veľa atrakcií.
Táto zachovalá stredoveká pevnosť je už „len" doplnením. Pohodlný prístup zabezpečuje „zubačka"; odmenou za výstup je okrem iného nezabudnuteľný výhľad na malebné okolie.
Malbork
Poľsko
Na severe Poľska pri prímorskom Gdansku sa nachádza križiacky hrad z červených tehál, ktorý je rovnako ako Spišský hrad v zozname UNESCO.
Bývalé sídlo veľmajstra Rádu nemeckých rytierov je typickou ukážkou gotického štýlu, v minulosti zohral dôležitú úlohu pri vojnových konfliktoch.
Hrad Bran
Rumunsko
Na hraniciach Sedmohradska a Valašska postavili v 14. storočí hrad, ktorý sa spája najmä s legendárnym románom Drakula.
A to aj napriek tomu, že predloha grófa Vlad Tepeš tu žil len krátky čas. Rumunom to však nebránilo v tom, aby v bývalej protitureckej pevnosti postavili populárne Drakulovo múzeum.
Hunyad
Rumunsko
Keď už turisti zavítajú do Rumunska, nemali by podľa portálu vynechať ani hrad pomenovaný podľa slávneho rodu Huňadyovcov. Tí ho dostali ako odmenu za vojenské zásluhy od kráľa Žigmunda Luxemburského.
Veľký kamenný most, množstvo výklenkov a vežičiek pôsobia tajomne a povznášajúco. Ani tu sa nevyhnú historkám o Drakulovi.
Frankenstein
Nemecko
Objavte záhadný hrad a vychutnajte si Frankensteina v skutočnom živote. Touto vetou portál láka na ďalší hrad spojený so svetoznámou legendou.
Na prelome 17. a 18. storočia tu žil alchymista Johann Conrad Dippele, ktorý podľa legiend dokázal oživovať mŕtvych. Ním sa pri písaní slávneho románu inšpirovala Mary Shelleyová.
Predjama
Slovinsko
Hrad zabudovaný priamo do skaly, presnejšie do previse skalnej steny, by podľa OffToEurope.com mohol byť jedným z najväčších zážitkov cesty po európskych hradoch.
Pod renesančnou stavbou sa dokonca nachádza jaskyňa - prvých 700 metrov je prístupných verejnosti. Tá v minulosti slúžila ako tajná chodba na hrad.
Mont Saint-Michel
Francúzsko
Tento zámok vás nikdy nesklame, píše portál. A to najmä vďaka kombinácii malebného polostrova na pobreží Normandie, dominantnej stavbe kostola (s vysokou vežou z 19.stor.), okolitých stredovekých kláštorných budov.
Ide o svetoznáme pútnické miesto. Počas odlivu je celý polostrov (predtým ostrov, neskôr vybudovaná hrádza) súčasťou pevniny - okolo sú tekuté piesky.
Okrem jedenástich spomenutých miest sa podľa OffToEurope.com oplatí ísť aj na tieto miesta:
Neuschwanstein, Nemecko
Eltz, Nemecko
Peles, Rumunsko
Coca, Španielsko
Brodic Castle, Škótsko
Veliki Tabor, Chorvátsko
Ksiaz, Poľsko
Lincoln Castle, Anglicko
Windsor Castle, Anglicko
Canterbury Castle, Anglicko
Eger, Maďarsko
Trakai, Litva
Pembroke Castle, Wales
Kyrenia, Cyprus