Cesta na severný či južný pól, cesta okolo sveta za 112 dní, znovuobjavenie Cookových ostrovov alebo Kamčatky, ktorá bola dlho skrytá pred zrakmi cudzincov. Sú to územia, ktoré lákajú svojou prírodou.
Pred vyše dvadsiatimi rokmi, v čase, keď sa otvárali hranice, boli pre Slovákov netradičnými aj dovolenky v Grécku. Dnes sa už pobyt pri mori v blízkych aj vzdialenejších krajinách berie ako bežná súčasť oddychu.
Ľadoborec stojí peniaze
Špecialitami sú v súčasnosti krajiny s východnou kultúrou, návšteva afrických púštnych parkov a kmeňov či objavovanie zaniknutých civilizácií. To sú výlety napríklad do Bhutánu, Kamerunu, Botswany, Namíbie, Kambodže, Laosu.
Nejde však o masové zájazdy. Nie sú totiž dostupné pre všetkých. Napríklad cesta na severný pól ľadoborcom vychádza na osobu takmer 22-tisíc eur. „Keďže sú to netradičné zájazdy, kam chodia jednotlivci, sú aj finančne náročnejšie,“ hovorí Adrian Siekel z Eso Travel, ktorá sa na tieto zájazdy špecializuje.
Dostupnejšia exotika
Medzi obľúbené exotické destinácie patria aj India, Peru, Keňa, Thajsko, Čína, Mexiko či Kuba, vymenúva Pavol Fellner z Bubo Travel Agency. Tieto sú dostupnejšie pre širšiu klientelu, hoci tiež nie sú lacné. „Dovolenka vrátane letenky, letiskových poplatkov, ubytovania, stravy, pamiatok a ďalších drobností spojených s cestou vyjde od 2000 eur na osobu,“ hovorí Fellner.
Za dva týždne na poznávacom zájazde zažije človek oveľa viac ako za celý rok v bežnom živote a „zážitky v ňom zostanú do konca života“. Tak vysvetľuje Fellner, prečo sú ľudia ochotní dať veľké peniaze za netradičnú dovolenku. Niektorí sú dokonca ochotní roky šetriť, aby sa dostali do vysnívanej krajiny.
„Tie úplne netradičné dovolenky kupuje hlavne vyššia vrstva. Ale aj klienti zo strednej vrstvy si prídu na svoje. Prípadne dva-tri roky šetria a splnia si svoj sen,“ hovorí Siekel. Pekná netradičná dovolenka však môže byť aj relatívne lacná. Do tisíca eur na osobu vyjde napríklad zájazd do Transylvánskych Álp v Rumunsku alebo kaňoning v Slovinsku.