
FOTO - archív

FOTO - archív
izmu predajom pamätihodností, založením webových stránok a usporiadavaním nových výstav, aby prilákalo návštevníkov.
Múzeum, založené v roku 1946, sídli v časti robotníckeho paláca priemyselného mesta Tampere, kde sa na zhromaždení ruských revolucionárov v roku 1905 Lenin prvýkrát stretol s Josifom Stalinom, ktorý ho neskôr vystriedal na čele sovietskeho štátu.
Fínsko bolo vtedy súčasťou ruskej ríše a hojne ho využívali boľševici, ktorí sa usilovali zvrhnúť cára. V Tampere Lenin podpísal deklaráciu sľubujúcu poskytnúť Fínsku dlhoočakávanú nezávislosť po tom, čo v Rusku prevezmú moc boľševici.
„Dávame ľuďom podnet zamyslieť sa nad týmito záležitosťami,“ hovorí riaditeľ múzea Aimo Minkkinen a dodáva, že vedie posledné funkčné Leninovo múzeum na svete.
Dnešní Rusi sa o múzeum nezaujímajú, napriek tomu, že Fínsko ako cieľová krajina je čoraz obľúbenejšie. Minkkinen je jeho riaditeľom už 20 rokov. „Časy sa zmenili a Rusi nechcú spomínať na minulosť. Myslím si, že je to zlé, pretože Lenin urobil aj veľké veci.“
Múzeum navštívi ročne 12-tisíc návštevníkov v porovnaní s 30 tisíckami počas sovietskej éry. Väčšina ich pochádza z Fínska, ale aj z Británie, Nemecka a zo Švédska. Minkkinen chápe, že Lenin už Rusov nezaujíma, očakáva však nárast záujmu, keď sa ľudia začnú na kapitalizmus opäť dívať viac kritcky a Rusi sa začnú zaujímať o svoju minulosť.
„Dúfam, že toto múzeum vydrží dlho. V Rusku teraz nie je Lenin taký populárny. Ale je potrebné poznať a spomínať na históriu,“ napísal napríklad do návštevnej knihy Sergej.
Múzeum - to sú dve veľké miestnosti, ktoré dokumentujú život Lenina a jeho vzťahy s Fínskom. Je v ňom plno obrazov, tlače, listov, publikácií a fotografií, rovnako ako nábytok, ktorý Lenin používal, keď tam žil. Lenin navštívil Fínsko viac než desaťkrát a prežil tu takmer 20 mesiacov. Podľa dokumentov hľadal vo Fínsku útočisko pred ruskými úradmi.
Leninovo múzeum vlastní fínsko-ruská spoločnosť, ale financuje ho prevažne fínska vláda. Na leto pripravili v múzeu výstavu o Leninovom vplyve na umenie a o fínskom komunistickom vodcovi Ottovi Villemovi Kuusinenovi, ktorého mnohí Fíni považujú za zradcu pre jeho podporovanie Sovietskeho zväzu.
(čtk)
Múzeum je otvorené po - pi od 9.00 - 18.00h, cez víkend od 11.00 - 16.00 h
Vstupné: dospelí 4 eurá, deti a študenti (7 - 16 rokov) a dôchodcovia dve eurá