Rím 26. júna (TASR) - Strážcovia rímskych pamiatok - rímske mačky - sa stali objektom veľkej starostlivosti a majú dokonca vlastného zástupcu - "ambasádu spojených mačiek", ktorá má za úlohu spravovať ich financie, pochádzajúce od štedrých turistov.
Vo večnom Ríme žije podľa štatistík rímskej asociácie pre ochranu zvierat ARCA voľne asi 120.000 mačiek na 400 rôznych miestach.
"Stali sa miláčikmi turistov a niektorí z nich si dokonca z dovolenky v Ríme privezú jednu mačku, " tvrdí Claudio Caterisano, jeden z "otcov" mesta.
V žiadnom inom meste nemožno nájsť toľko mačiek ako práve v talianskej metropole. Sú všade - na námestiach, antických ruinách i v kostoloch. Podľa turistov vytvárajú rímsky šarm a oživujú jeho pamiatky.
Oduševnenie pre mačky už zašlo tak ďaleko, že niektorí sprievodcovia ponúkajú turistom "mačacie" okruhy po večnom meste. Mačacia ambasáda napríklad organizuje dvakrát do týždňa návštevu rímskej pamiatky Torre Argentina z 2. storočia pred n.l. s anglickým sprievodcom pre všetkých "gattofili", teda milovníkov mačiek.
Mačky sa tu usídlili ešte v roku 1929, keď sa v Torre Argentina skončili archeologické vykopávky. Na iných miestach Ríma však majú mačky "domovské právo" už niekoľko storočí. Dokonca existuje tradícia z čias antického Ríma, podľa ktorej boli vždy chránenými zvieratami, čo možno považovať za vplyv Egypta, kde boli mačky posvätnými zvieratami. Na rozdiel od hlavného mesta sa mačky ostatných krajoch Talianska netešia takej obľube, svoje tu zohrali pravdepodobne aj ľudové povery.
Rímska "mačacia ambasáda" so sídlom v Torre Argentina sa celkovo stará o 400 mačiek, pričom turistom ponúka možnosť osvojiť si niektorú zo zverenkýň.
Minulý rok si týmto spôsobom adoptovalo mačky až 200 zahraničných turistov, najmä z Nemecka a USA. Podľa štatistík spoločnosti ARCA sa počet adoptovaných zvierat od roku 1997 zdvojnásobil.
Tieto obyvateľky Ríma sa mestská rada rozhodla v roku 2001 chrániť aj legislatívne, pričom vyhlásila tzv. operáciu mačka. Pri príležitosti medzinárodného sviatku mačiek vo februári 2002 ich vyhlásili za biokultúrne dedičstvo mesta s oficiálnou ochranou.
Podľa regionálneho zákona, jediného svojho druhu na svete, "operácia mačka" podporuje ženy - "gattare", ktoré kŕmia a starajú sa o všetky opustené mačky Ríma, žijúce v blízkosti pamätihodností.
S "gattare" spolupracujú aj rímski veterinári, ktorí poskytujú svoje služby pri ošetrovaní a sterilizácii týchto zvierat. Finančné prostriedky na tieto služby sa ženy snažia získavať aj organizovaním každoročného charitatívneho večierku.
Dobrovoľníčky, ktoré niekoľkokrát denne čistia miesta, kde sa mačky zdržiavajú a nosia im vodu a potravu, si od anglických turistov vyslúžili lichotivú prezývku "catladies".
4 vi dem