Ak máte chuť spestriť si veľkonočné sviatky pekným výletom, Slovácko vás určite nesklame. Tento pôvabný kraj je známy vinicami, výbornou kuchyňou a stále živými ľudovými tradíciami. Napríklad miestny tanec verbuňk je taký unikát, že sa dostal dokonca na zoznam pamiatok UNESCO.
Obyvatelia Slovácka vraj výborne tancujú vďaka dobrému vínu a jedlu, ktorého je všade dostatok. V miestnych reštauráciách a hostincoch si môžete dopriať tradičné dobroty, ktoré tu už prežívajú celé storočia. Na love za gastronomickými špecialitami určite treba ochutnať miestne „patenty“ - zemiakové placky podobné palacinkám, plnené džemom a posypané makom a cukrom, ktoré chutia najmä deťom.
K moravskému vínku vám však bude asi lepšie chutiť kačacina alebo špeciality zo zveriny. Jedno i druhé spolu s reprezentatívnou ponukou miestnych vinárov nájdete napríklad v malebnom Bukovanskom mlyne, kde sa dá nielen dobre najesť, ale aj štýlovo prespať v „Mlynařskom stavení“ alebo v „Slováckych chalupách“. Trojposchodová budova mlyna navyše ukrýva malé ľudové múzeum a galériu, kde vystavujú svoje diela juhomoravskí umelci.
Po stopách histórie
Milovníci vína by rozhodne nemali vynechať obec Čejkovice, kde sa dajú objednať degustácie v stredovekých vínnych pivniciach z trinásteho storočia, ktoré kedysi postavili templárski rytieri. K ich ponurej atmosfére sa výborne hodia starodávne historky o bojovom rytierskom ráde, ktorý od roku 1118 zabezpečoval bezpečnosť dopravy pútnikov do Jeruzalema. Templári pritom slušne zbohatli.
Pútnici im platili nielen za ochranu, ale aj za vynaliezavé bankové služby, vďaka ktorým si mohli uložiť peniaze v európskych mestách a potom si ich pohodlne vyzdvihnúť priamo v Jeruzaleme. Ale ako to už v živote, chodí, kto si veľa nahonobí, ten musí rátať s tým, že ho niekto o majetok napokon pripraví. Prosperitu templárov napokon násilne ukončil francúzsky kráľ Filip IV, ktorý si brúsil zuby na bohatstvo rytierov. Aby mohol legálne zhabať ich majetok, obvinil ich z kacírstva, čiernej mágie a nemravnosti.
V piatok 13. októbra 1307 skončilo preto vo väzení 5000 templárov aj so svojím veľmajstrom. Vraj odvtedy sa považuje piatok trinásteho za smolný dátum. Do ešte dávnejšej histórie Veľkej Moravy vás prenesie archeologický skanzen Modrá neďaleko Uherského Hradišťa. Nachádza sa v lokalite pôvodného veľkomoravského sídla.
Stavby, ktoré tu nájdete, sú vernou rekonštrukciou pôvodných archeologických nálezov. Návštevníci tu môžu vidieť, ako žili starí Slovania, vyskúšať si starobylé remeslá a ochutnať jedlá našich dávnych predkov. Na stránke www.archeoskanzen.cz je zverejnený zoznam podujatí, ktoré oživujú staré pohanské zvyky. Najbližšie sa tu udeje 30. apríla stavanie májov spojené s pálením čarodejníc.
Kraslice a šibáky
Ak sa poponáhľate už túto sobotu do skanzenu Strážnice, stihnete tam koniec trojdňovej slávnosti s ľudovým názvom „Fašanky, fašanky, Velká noc ide“. Oboznámite sa s tradičným priebehom veľkonočných zvykov od fašiangov až po Veľkonočný pondelok. Cesta skanzenom, ktorý je mimochodom unikátnou zbierkou slováckej ľudovej architektúry, vás povedie chronologicky od čias zimných prác, cez ukážky tradičných mečových tancov až po ochutnávku typických veľkonočných špecialít a zabíjačky.
Spolu s dievčatami v ľudových krojoch, ktoré vynesú smrtku, sa tak magicky prenesiete zo zimy do jari. Nebude chýbať ani ukážka zdobenia kraslíc a pletenia korbáčov, čo si môžete aj vyskúšať. O týždeň neskôr, od 23. do 25. apríla si môžete užiť Veľkú noc na hrade Buchlov, kde vás čaká výstava kraslíc, tradičný jarmok, detská veľkonočná dielňa, zdobenie vajíčok, perníkov a pletenie korbáčov.
Tak ako každý poriadny hrad, aj Buchlov sa spája s množstvom ľudových povestí. Tá najznámejšia je povesť o lipe neviny. Tvrdí, že buchlovský hradný pán Jindřich Prakšický dal v roku 1581 odsúdiť na smrť istého Vlčeka za zločin pytliactva. Napriek krutému mučeniu obvinený tvrdil, že je nevinný a na dôkaz svojej neviny navrhol sudcom, že na hrade zasadí malú lipku koreňmi nahor a korunou do zeme. „Ak sa do roka ujme, moja nevina bude dokázaná,“ tvrdil. Sudcovia boli takí zaskočení Vlčkovou nezvyčajnou obhajobou, že mu odložili popravu o rok. Za ten čas sa lipa zazelenala a odsúdený sa dostal na slobodu.
Slovácko na internete
Zaujímavé tipy na výlety, jedinečné na Slovácku gurmánske zážitky, ubytovacie kapacity a športové relaxačné aktivity nájdete na:
www.slovacko.cz,
www.vychodni-morava.cz,
www.kudyznudy.cz.
3 zaujímavosti, ktoré sa oplatí vidieť:
eegyptská múmia na hrade Buchlov, ktorú sem doviezol v 19. storočí Jozef Vratislav z Mitrovic ako svadobný dar pre svoju sestru Ludmilu.
ukážky tradičných remesiel v skanzene Strážnice, napríklad v tkáčskej alebo v kováčskej dielni.
zvieratká, ktoré chovali už starí Slovania, sú ustajnené v skanzene Modrá a lákajú najmä detských návštevníkov.