
Turisti sa v Bratislave sťažujú na vysoké ceny v reštauráciách, predražených taxikárov a neradi dlho čakajú. FOTO SME - PAVOL MAJER
informačnú službu. Podľa pracovníčky Márie Šedivej ich zaujíma história, kultúra, plavby po Dunaji a hlavne možnosť ubytovania a dopravy v meste. Za informácie o ubytovaní si BIS účtuje 50 korún. Keď je informačná kancelária zatvorená, k dispozícii je dotykový automat na Uršulínskej a hlavnej stanici. „Nedá sa presne povedať, akých turistov je najviac, v poslednom čase ich bolo veľa z Austrálie a Nového Zélandu. O pomoc nás prídu požiadať aj takí, čo na Slovensku hľadajú svojich predkov. Odporúčame im inštitúcie, na ktoré by sa mohli obrátiť,“ hovorí Mária Šedivá.
BIS pre turistov organizuje pešie hodinové prehliadky mestom. Poplatok je 300 korún na osobu, odchádza sa každý pracovný deň o druhej z Primaciálneho námestia. BIS ponúka aj tematické zájazdy do okolitých miest, ktoré stoja tiež 300 korún, ale všetky propagačné materiály o nich sú len v slovenčine. Aj vedúca oddelenia Oľga Dubkalová pripúšťa, že turisti by asi chceli viac informačných letákov.
A na čo sa ešte sťažujú? „Často sa sem chodia informovať, ako je možné, že museli zaplatiť také vysoké ceny v reštauráciách. Majiteľ na nich asi chcel zarobiť. Takéto zlé skúsenosti im dokážu Slovensko poriadne znechutiť. Musia si kontrolovať ceny podľa menu, dávať pozor na taxikára… A nepáči sa im, keď musia dlho čakať,“ dodáva Mária Šedivá. Európskemu trendu nezodpovedá ani to, že v mnohých hoteloch ešte fungujú rozdielne ceny pre domácich a cudzincov.
(km)