SME

Ostia - starovek na brehu Tiberu

Rím má tendenciu pohltiť všetky okolité mestá či mestečká. Nenadarmo sa hovorí, že všetky cesty vedú do Ríma. Kam však vedú cesty z Ríma? Jedna z nich napríklad končí v neďalekej Ostii na brehu Tiberu.

Pohľad z divadla.Pohľad z divadla. (Zdroj: TOMÁŠ KUBUŠ)

Ostia nosí dnes za svojím menom prívlastok Antica, aby každého presvedčila, že má už čo-to odžité. Jej blízkosť k hlavnému mestu vtedajšieho sveta ju priam predurčila na významné postavenie. Sudičky jej k tomu prihrali aj rieku Tiber a prístup k Tyrrhenskému moru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohol vôbec Ostiu postihnúť iný osud ako sa stať hlavným prístavom mesta Rím? Dlhých 600 rokov sem prichádzali lode zo všetkých kútov nekonečnej Rímskej ríše. Prúdilo sem obilie zo Sicílie, olivový olej z Grécka, víno z Hispánie alebo tovar taký exotický, že putoval priamo do rúk cisárov.

SkryťVypnúť reklamu

V 5. storočí sa začal prístav zanášať bahnom, až mesto pozvoľna zadusilo. Poslednou kvapkou bolo vypuknutie malárie a následné barbarské nájazdy nivočiace Rím. Mesto zostalo stáť na svojom mieste veľmi dlho ako spomienka na niekdajšiu rímsku slávu, no dnes sa k nemu opäť ľudia vracajú a vďaka nim Ostia ožíva.

ocesta.jpg

Mestom viedla vydláždená cesta.

Za bránou antika

Asi 500 metrov od železničnej stanice sa otvorí pomyselná brána do starovekého sveta. Jeho začiatok sa nesie v znamení zosnulých obyvateľov mesta. Za hradbami stoja nekropoly plné malých aj veľkých, rozpadnutých aj rozpadávajúcich sa kamenných monumentov.

Do nich sú výraznými, hlbokými písmenami vyrazené mená tých, ktorí sa nedožili konca Rímskej ríše.

Dlhú cestu smerujúcu do mesta pokrývajú veľké ťažké kamene, starostlivo naukladané jeden vedľa druhého, aby po nich mohol prejsť voz. Dnes by človeka sediaceho na voze stav vozovky poriadne vyhrkotal a otázne je, či by to dokázali prežiť ťažko skúšané kolesá a naložený tovar.

SkryťVypnúť reklamu

Za oslavným nápisom pre cisára Augusta stoja ruiny víťazného oblúka. Až keď ním návštevník prešiel, naozaj sa ocitol v meste. Práve tu sa začínala Ostia a on sa tak stal hranicou medzi svetom mŕtvych a živých.

odomy.jpg

V kúpeľoch

Na veľkom nádvorí s moderným názvom Piazza Popolo, aký nájdeme takmer v každom väčšom talianskom meste, stojí fontána Nymfeum zasvätená vodným nymfám. Je však vyschnutá. Chýba tu prúd striekajúcej vody aj sochy vdychujúce fontáne život.

Pod úrovňou ulice leží štvrť plná obchodov. Môže ich tu byť niekoľko desiatok. Hneď pri vstupe do mesta sa tak človek ocitol v ruchu, ktorý dokázali okolo seba rozpútať obchodníci. S fontánami a vodou sa úzko spájajú staroveké kúpele. V Ostii sa zdá, akoby ich mala každá štvrť. Kúpele neboli len miestom, kam si prišli ľudia na sklonku dna očistiť telo, ale skôr išlo o miesto spoločenských stretnutí, kde sa trávili celé hodiny. Nielen v bazénoch s teplou, vlažnou či studenou vodou, ale aj pri športe, masáži a relaxácii.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najvyhľadávanejšie patrili už vtedy kúpele nesúce meno mocného Neptúna. Inak to nie je ani teraz, hoci namiesto lákavého kúpeľa priťahujú nádherné čierno-biele mozaiky.

Túlame sa chodbami, miestnosťami a pre nezasväteného návštevníka pôsobia kúpele ako bludisko. Nádvorie pohltila tráva, namiesto múrov sa dnes stromy dvíhajú k nebesiam a jediné, čo ostalo, je umenie zložené z tisícok kamienkov.

omozaiky.jpg

Divadlo

Do mestského divadla je to z kúpeľov len kúsok. Pred divadlom sa rozprestiera obdĺžnikový priestor vymedzený uličkami zloženými z mozaík. Objavia sa tu obrázky rýb, lodí, moreplavcov, rybárov, no medzi vodný svet sa zatúlal aj exoticky pôsobiaci slon. Žeby tiež patril k ponúkanému tovaru, alebo sa len obchodník rozhodol spríjemniť si mozaiku pred vstupom jeho obrázkom? Muselo to tu pred 2000 rokmi vyzerať veľmi zaujímavo, keď boli mozaiky nové a každý deň okolo nich kráčali ľudia za nákupmi.

SkryťVypnúť reklamu

V strede na zelenom trávniku stojí torzo menšieho chrámu, z ktorého prežil len podstavec a schody. Od divadla ho oddeľuje mramorový les stĺpov. Divadlo nechal postaviť Agrippa, zmestilo sa doň až 3000 ľudí. Spodné rady sedadiel sú potiahnuté mramorom, ale ostatné tvorí rozpadajúci sa kameň. Na trojici stĺpov spočívajú nemé kamenné tváre predstavujúce divadelné masky.

Vyliezli sme na samý vrchol a odtiaľto sa pod nami rozprestrel panoramatický pohľad na celé mesto. Ostia je aj dnes obrovská.

Malá svätyňa s tromi nevysokými múrmi v sebe skrýva nádherný oltár Romula a Rema. Všetky štyri strany zdobia reliéfy a pri bližšom pohľade nie je problém objaviť legendárnu dvojicu, kľačiacu pod rímskou vlčicou. Takto nejako sa začala písať legenda o meste, ktoré následne ovládlo svet. Z rohu sa na všetko pozerá orol, symbol Rímskej ríše.

SkryťVypnúť reklamu

omsypka.jpg

Ostiu vyplienili piráti

Vďaka tomu, ako sa Ostia zachovala, vieme, že ľudia tu nežili v jednoduchých domoch, ale niektorí si dokonca užívali luxus niekoľkoposchodových domov. Podobné sa našli aj v Pompejách, hoci tie bolo treba vykopať zo stuhnutého lávového prachu či lávy.

Čím bližšie sme k centru mesta, tým vyzerá vznešenejšie. To, čo vidíme okolo seba, je Ostia, ktorá začala rásť v priebehu prvého storočia, hoci jej korene siahajú až do siedmeho storočia pred Kristom.

Podľa legendy ju založil štvrtý kráľ Ríma Ancus Martinus, ale keby sa do mesta vrátil po prelome letopočtov, nevedel by, že sa nachádza práve na mieste, ktorému kedysi dávno vdýchol život.

Málo pamiatok zažilo narodenie Krista, pretože v roku 68 n. l. Ostiu vyplienili piráti. More, ktoré im roky prinášalo bohatstvo, im tentoraz prinieslo skazu. Takmer celá ľahla popolom.

SkryťVypnúť reklamu

Sledujeme kamenné fasády dvojposchodových domov a hľadáme dekoráciu v podobe vyblednutých fresiek. Jeden dom slúžil ako Thermopilium - miestny podnik s jedlom. Steny sú pokreslené obrázkami dennej ponuky a stačilo ukázať prstom, aby kuchár vedel, po čom hladní návštevníci túžia.

Na fóre

Neďaleko sa križujú hlavné tepny mesta a to znamená len jediné. Sme na dosah rímskeho Fóra. Vždy ležalo v srdci mesta, a preto ani Ostia nie je výnimkou. Symbolom Fóra sa stal masívny chrám zasvätený kapitolskej trojici. V predstavách Rimanov sem patril Jupiter, jeho sestra Juno a bohyňa múdrosti Minerva. Len samotné pódium je väčšie než všetko navôkol.

Keby sa z neho zachovalo viac, mohol sa uchádzať o prvenstvo v rámci najkrajšej starovekej stavby celého Talianska. Práve ono si najviac pamätá z celého mesta a videlo, ako pred ním vyrastali menšie stavby. Naproti o pár storočí pribudol menší chrám, vedľa neho fontána, pár stĺpov, sochy a nakoniec aj niekoľko domov. Čas premenil všetko na ruiny.

SkryťVypnúť reklamu

Za Fórom akoby sa nekontrolovateľne rozbehli ulice lemované domami. To sa len zdá, pretože Rimania všetky svoje mestá veľmi starostlivo naplánovali. V diaľke sa zaleskne vodná hladina Tiberu. Niekdajšie koryto prechádzalo mestom, ale to už dávno neplatí a dnes sa Tiber Ostie už nedotýka. Ani morské vlny ho už neobmývajú, pretože sa od pobrežia vzdialilo o celých päť kilometrov.

oobjatie.jpgLuxusnejšie vilky majú po vstupe átrium, často vyzdobené fontánkou alebo sochou. Tu v dome Amora a Psyché stojí nádherná socha zaľúbeného páru v snehobielom mramorovom objatí, ktoré vzdorovalo storočiam.

Ani na konci mesta nemôžu chýbať kúpele. Kúpele Sette Sapienza čiže siedmich múdrostí majú steny pokreslené freskami, skrášľujú ich mozaiky, pôsobivá maľba Venuše s dlhými orieškovými vlasmi, stojacej medzi malými okrídlenými chlapcami, alebo muža vezúceho sa na voze ťahanom dvomi koňmi s vencom v ruke. Akoby to boli staré fotografie, len namiesto stlačenia spúšte ich maliar naniesol na stenu štetcom.

SkryťVypnúť reklamu

O ulicu ďalej naproti menším kúpeľom stáli verejné toalety, a ako v tureckom Efeze, aj tieto patria k obľúbeným a fotogenickým miestam. Ostia ešte pokračuje pár metrov ďalej, ale ruiny domov, prípadne obchodov už ničím neprekvapia. Veď napokon tých prekvapení skrýva Ostia viac než dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 831
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 965
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 388
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 614
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 585
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 480
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 029
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 600
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 300
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 144
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 840
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 293
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 754
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 296
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 820
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu