Tokio 25. júna (TASR) - Fanúšikovia futbalu na majstrovstvách sveta v Japonsku a v Južnej Kórei musia prekonávať ohromné vzdialenosti, ak chcú vidieť svoje tímy hrať. Japonsko je našťastie krajinou s veľmi rozvinutou dopravnou sieťou.
Fanúšikovia samozrejme môžu lietať lietadlom, ale mnohí z nich radšej cestujú elegantnými rýchlovlakmi, ktoré spájajú všetky kúty krajiny. O tom, že Japonci sú na svoje železnice nesmierne pyšní, svedčia aj romantické mená japonských rýchlovlakov: Biely šíp, Modré nebo, Hrmiaci vták, Morský vánok, Expres svitania, Nádherné tancujúce dievča.
Cesta vlakom v Japonsku je doslova oknom do duše tejto krajiny. Ak sa niekoho spýtate, kde býva, pravdepodobne vám opíše železničnú trasu, po ktorej chodí domov. Všetci cestujú vlakom a vlaky chodia takmer všade. Firmy prispievajú svojim zamestnancom na lístky a ich vzdialenosť od stanice je zvyčajne dobrým indikátorom solventnosti firmy, čím je bližšie, tým je bohatšia.
V Japonsku si môžete vybrať cestu rýchlikom, zrýchleným vlakom a osobným vlakom. Rozdiel medzi najrýchlejším a najpomalším je síce neraz len 25 minút, ale lístok na rýchlik je dvakrát drahší. V tejto preľudnenej krajine sa za priestor a zaistené miesto na sedenie vo vlaku platí príplatok.
Japonsko križujú stovky železničných tratí, každá je niečím charakteristická a každá so svojím vlastným bentom, teda s balíčkom jedla, ktorý sa podáva na obed. Nájdete v nich pekne zabalené miestne pochúťky a kvôli nim vznikol dokonca zvláštny typ fanúšika železníc - pútnika, ktorý križuje celé Japonsko, len aby ochutnal najrôznejšie bentá.
Všetky vlaky samozrejme chodia načas, čo Japoncom každý závidí, ale na druhej strane je to aj známkou určitej japonskej "nepružnosti" - vlak sa nesmie zdržať, takže nepočká ani na mamičku, ktorá sa úporne snaží s dvoma deťmi rýchlo nastúpiť do vlaku.
Beda prednostom staníc, ktorí vypravia vlak s meškaním čo i len nanosekundy. Za dostatočný dôvod pre meškanie sa v Japonsku považuje len zemetrasenie, tajfún a snehová víchrica.