
Farmára v zimbabwianskom Glendale zabila skupina ľudí, ktorá vtrhla na jeho pozemok. FOTO - TASR/AP
. Tí, ktorí tak neurobia do 45 dní, sa podľa nového zákona vystavia riziku dvojročného uväznenia.
„Toto všetko sa deje v situácii, keď 75 percent černošskej populácie Zimbabwe trpí akútnym nedostatkom základných potravín,“ napísal včera juhoafrický denník The Citizen. Denník ďalej pripomenul, že niekdajšia Rodézia pod koloniálnou správou a neskôr s belošským režimom potravinami zásobovala celú subsaharskú Afriku.
Robert Mugabe, ktorý zastrašovaním vidieckych voličov a manipuláciou volebných výsledkov vyhral marcové prezidentské voľby, hladomor pripisuje „predĺženému obdobiu sucha“. Bieli farmári, zahraničné médiá a medzinárodné spoločenstvo naopak poukazujú na Mugabeho chaotickú hospodársku politiku.
„Súčasné sucho nemá s hladomorom nič spoločné,“ vyhlásil farmár Mac Crawford z Únie komerčných farmárov (CFU), ktorá v Zimbabwe donedávna združovala bielych farmárov a ktorá už dnes prakticky neexistuje. „Súčasné sucho nemá nič spoločné ani s katastrofálnym suchom v rokoch 1991-92, keď sa poľnohospodárska produkcia Zimbabwe znížila len o šesť percent.“
Bieli farmári, ktorí v Zimbabwe hospodárili od deväťdesiatych rokov devätnásteho storočia, patrili k najkvalifikovanejším na svete.
Britský časopis The Economist im štatisticky prisúdil 3,5-krát vyššiu poľnohospodársku produkciu ako Európskou úniou dotovaným francúzskym farmárom.
Sedemdesiattisíc belochov, ktorí v Zimbabwe donedávna tvorili necelé jedno percento populácie, ešte v roku 1997 tvorilo 65 percent tunajšieho HDP. „Tomu všetkému je dnes koniec,“ povedal Crawford denníku The Citizen.
Imigračný úrad na londýnskom letisku Heathrow v priebehu apríla a mája zaznamenal príchod až 18- z 25-tisíc držiteľov britských pasov zo Zimbabwe. Ďalších 21-tisíc belochov v tom istom období prekročilo juhoafrické hranice.
„Farmári zo Zimbabwe sú vďaka svojej kvalifikácii a praktickým skúsenostiam v JAR žiadaní,“ vyhlásil včera juhoafrický minister financií Trevor Manuel. Súčasný exodus prirovnal k odchodu 160-tisíc rodézskych belochov do JAR po roku 1980, keď sa v Zimbabwe k moci dostal Mugabe.
Hladomor, ktorý v súčasnosti okrem Zimbabwe devastuje aj Malawi a Mozambik, sa úplne vyhol Juhoafrickej republike. „Tunajšia poľnohospodárska produkcia zostáva na minuloročnej úrovni aj napriek suchu a rozsiahlym požiarom v okolí Krugerovho národného parku,“ vyhlásil šéf Juhoafrickej únie farmárov (SAUF) Kevin Wakeford. Juhoafrickí farmári na hladomore u severných susedov dokonca slušne zarábajú. Západné humanitárne organizácie totiž základné potraviny určené pre hladujúce krajiny nakupujú v JAR.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME