SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Plimoth Plantation. Po stopách otcov pútnikov

Presne pred 390 rokmi sa na mieste, kde dnes stojí mestečko Plymouth v štáte Massachusetts, odohrala zvláštna udalosť. Prvý kontakt anglických osadníkov s miestnymi Indiánmi má odvtedy dôležité miesto v americkej politickej mytológii.

Replika lode Mayflower, ktorá sa pred 390 rokmi vydala na spiatočnú plavbu do Európy. V Amerike zanechala prvých osadníkov v dnešnom štáte MassachusettsReplika lode Mayflower, ktorá sa pred 390 rokmi vydala na spiatočnú plavbu do Európy. V Amerike zanechala prvých osadníkov v dnešnom štáte MassachusettsŠtát Massachusetts nepôsobí v zime práve najprívetivejšie. Severovýchod Spojených štátov, známy ako Nové Anglicko, má aj napriek blízkosti Atlantického oceánu bližšie k našej stredoeurópskej zime. Napriek tomu sa v týchto končinách pred štyrmi stovkami rokov usadili ľudia a táto oblasť patrí dokonca medzi najlukratívnejšie v celej federácii.

Boston a okolie

V posledných desaťročiach sa ju podarilo spropagovať najmä rodine Kennedyovcov. Mnohé slávne fotky prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho s manželkou a deťmi pochádzajú práve z ostrovčeka Martha´s Vineyard, ležiaceho južne od vyhľadávanej turistickej destinácie, polostrova Cape Cod.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne slávne a turistami vyhľadávané sú aj severnejšie ležiace mestá Quincy, Braintree a najmä Boston, ktoré sú plné nielen starých budov, ale aj spomienok na raných amerických prezidentov Johna Adamsa a jeho syna Johna Quincyho Adamsa či jedného z otcov americkej nezávislosti Benjamina Franklina. Počas prechádzky po bostonskej štvorkilometrovej Freedom Trail sa dozviete skoro všetko o americkej vojne za nezávislosť i o histórii Massachusetts.

A, ako inak, všetky spomienky na tú dobu si môžete všade kúpiť - od dobových vlajok s trinástimi hviezdičkami cez ústavu na ručne robenom papieri, model tretej najstaršej federálnej vojnovej lode USS Constitution až po záplavu kníh o otcoch zakladateľoch a prezidentoch. Boston ani turistické centrá na juhovýchode Massachusetts by však možno neexistovali bez jednej udalosti, ktorá predznačila ďalší vývoj Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu

obr_4.jpg

Old State House z roku 1713 je najstaršia zachovaná bostonská budova.
Z niekdajšieho sídla koloniálnej vlády je dnes historické múzeum

Plavba Mayflower

Pri mestečku Plymouth stojí trojsťažník. Ide o repliku lode Mayflower, ktorá na americký kontinent priviezla prvých puritánskych osadníkov. Plavba lode z Veľkej Británie v roku 1620 trvala viac ako dva mesiace. V polovici cesty sa Mayflower dostala do veľkej búrky.

„Do horných častí zatekalo, ohlo sa a prasklo brvno uprostred lode,“ opísal priebeh búrky neskorší guvernér kolónie William Bradford. Hoci sa niektorí dôstojníci chceli vrátiť, kapitán Jones nariadil loď opraviť a pokračovať v ceste. Boli iní ako tí, ktorí tu pristáli predtým. Ich hlavnou myšlienkou nebol zisk, ani predstava pokojného života, hoci oboje prijímali s vďačnosťou. Predovšetkým chceli uskutočniť Božie kráľovstvo na zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťpäť pasažierov (zo 102) na čele s Williamom Bradfordom a Williamom Brewsterom patrilo k puritánskym nonkonformistom, ktorým kalvinistické presvedčenie už ďalej nedovoľovalo znášať nadvládu a učenie oficiálnej anglikánskej cirkvi.

Títo ľudia, neskôr známi a oslavovaní ako otcovia pútnici, boli separatisti. Mali pocit, že nenávratne skazená anglikánska cirkev je odsúdená na záhubu a tomu chceli uniknúť. Do Severnej Ameriky, ktorú Angličania začali kolonizovať len niekoľko rokov predtým, odišli rozvíjať náboženskú slobodu svojho spoločenstva.

obr_6.jpg

Dve a pol míle dlhá bostonská cesta Freedom Trail vedie popri šestnástich
dôležitých miestach americkej histórie – budovách, cintorínoch a kostoloch

Plimoth rock

Na úzkom páse medzi mestečkom a loďou leží kameň s pamätnou tabuľou, ktorý označuje miesto, kde loď pristála. Dokázať to nemôže nikto, ale je pekné tomu veriť.

SkryťVypnúť reklamu

S istotou vieme aspoň to, že pristátie pri týchto brehoch 11. decembra 1620 bol omyl. Bolo vynútené zlým počasím a chybami v navigácii. Keďže zima už naberala silu, posádka lode sa rozhodla nepokúšať osud plavbou k pôvodnému cieľu.

Miesto nazvali podľa posledného miesta Britských ostrovov, s ktorým sa pútnici lúčili – Plimoth (dnes Plymouth). Mayflower pri amerických brehoch aj prezimovala. Najprv tu prebývali pasažieri a potom v nej zriadili špitál. Keď sa 5. apríla 1621 vydala loď s posádkou na spiatočnú cestu, takmer polovica z pôvodných pasažierov – 45 ľudí – už stihla zomrieť na skorbut, kiahne a týfus.

obr_2.jpg

Plymouth Rock – skala, pri ktorej sa vraj otcovia pútnici vylodili.
V roku 1920 nad ňou vybudovali nový prístrešok

Prvá osada

Neďaleko od Plimoth rock leží skanzen Plimoth Plantation. Na Ameriku nezvyčajné miesto s budovami imitujúcimi pôvodný vzhľad, kde herci, oblečení do nemotorných kostýmov zo sedemnásteho storočia a rozprávajúci Shakespearovou angličtinou, predvádzajú ako žili prví obyvatelia kolónie. Na maličkých hriadkach pestujú zeleninu, chovajú domáce zvieratá, krešú drevo, vyrábajú veci každodennej potreby, modlia sa a spievajú.

SkryťVypnúť reklamu

Skrátka, robia všetko tak, ako to asi robili otcovia pútnici, ktorým pred odjazdom pridelila Virginská spoločnosť 80-tisíc akrov pôdy, právo rybolovu, povolenie obchodovať s Indiánmi, ako aj právomoc vytvoriť široko chápanú samosprávu.

Viezli so sebou všetko, čo bolo potrebné na život – okrem oblečenia aj toľko postelí, stolov a stoličiek, že nimi mohli pokojne vybaviť desiatky domov a tiež psy, kozy, ovce, hydinu a zásoby korenia, ovsenej múky, sušeného mäsa či rýb. Tesári, stolári, kováči a ďalší remeselníci si privážali pracovné náradie. Ani tento relatívny dostatok však nedokázal zabrániť smrti mnohých z nich.

obr_3.jpg

Skanzen Plimoth Plantation je rozdelený na anglickú a indiánsku dedinku.
V oboch predvádzajú tradičné remeslá

Plimoth Plantation

Spomenúť Plimoth Plantation a nespomenúť „rodených ľudí“ (pomenovania „Indián“, či dokonca aj „rodený Američan“ uvádzajú tabule pri vchode ako urážajúce) by bola veľká chyba. Ide totiž o spojenie, ktoré dalo základ celoamerickému sviatku Dňa vďakyvzdania.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tunajší Indiáni predvádzajú prácu a život svojich predkov. V začmudenom vigvame varia, iní dlabú kmene stromov, aby z nich vyrobili malé lode, ďalší vyrábajú oštepy či ozdoby. V skanzene majú nezastupiteľné miesto práve pre pripomienku ich stretnutia s osadníkmi v marci v roku 1621.

História (so silnou dávkou mytológie) hovorí o Indiánovi menom Samoset, ktorý vkročil do stredu osady a vyhlásil: „Vitajte Angličania.“ O niekoľko dní sa vrátil s delegáciou kmeňa Massasoitov. Po výmene darov uzatvorili formálnu dohodu o mieri.

Z hľadiska osadníkov však bola dôležitejšia iná vec. V malom kine, zriadenom v hlavnej (tentoraz už modernej) budove tohto živého múzea, premietnu návštevníkom film o tom, ako Indiáni naučili kolonistov pestovať v Európe dosiaľ neznámu plodinu – kukuricu, ktorá Angličanom zabezpečila úrodu a prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

obr_5.jpg

Repliku lode Mayflower spustili na vodu v roku 1956 v Anglicku. Nasledujúci
rok sa preplavila do Plymouthu v Spojených štátoch, kde odvtedy kotví

Vďakyvzdanie

Film však pripomína celý skanzen. Okrem mena tu nie je pôvodné nič, napriek tomu ho navštevujú milióny Američanov. Múzeum vzniklo v roku 1947. Založil ho bostonský maklér Henry Hornblower, ktorý mal k Plymouthu veľmi blízko.

Pretože z pôvodných obydlí už žiadne neexistovalo a z roku 1620 sa zachovalo len niekoľko artefaktov, amatérsky archeológ Hornblower musel všetko vybudovať odznova. Návštevníkov pribúdalo, a tak v roku 1956 spustili v Anglicku na vodu aj repliku lode Mayflower. Mayflower II. vyhodila kotvu neďaleko Plimoth Plantation 13. júna 1957.

Kritici hovoria, že vybudovanie indiánskej časti skanzenu (Wampanoag Homesite) v sedemdesiatych rokoch bolo dôsledkom zlého svedomia. Podobne tak nové populárne publikácie o Dni vďakyvzdania nezabudnú zdôrazňovať predtým potláčanú účasť Indiánov na prvej oslave Dňa vďakyvzdania v roku 1621. Nech je ako chce, aj tento krok pomohol rozšíriť počet ľudí, ktorí slávia tento sviatok.

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo to po prvý raz. V priebehu 17. a 18. storočia sa oslava Dňa vďakyvzdania vyhlasovala len lokálne a príležitostne – ako poďakovanie Bohu za nejakú udalosť. Pravidelnú a celonárodnú oslavu (vždy v štvrtý novembrový štvrtok) zaviedol až v roku 1863 po obrate v občianskej vojne prezident Abraham Lincoln. Deň vďakyvzdania sa tak postupne zmenil na najväčší, programovo nadnárodnostný a nadkonfesionálny celoamerický sviatok.

obr_1.jpg

K oslave Dňa vďakyvzdania neodmysliteľne patrí aj pečený moriak

Základ štátnosti

Plimoth Plantation je divadlom pre turistov, pripomienkou prvých osadníkov a ich prvej úrody. V obchodíku si môže návštevník kúpiť rôzne predmety pripomínajúce otcov pútnikov, vojnu za nezávislosť či plagátik s tvárami všetkých prezidentov. Trochu v úzadí (keďže sa nedá dosť dobre zobraziť) je však jedna udalosť, ktorá sa odohrala ešte na lodi Mayflower a mala zásadný vplyv na utváranie americkej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v južných štátoch sa postupne presadzoval otrokársky systém, na severe to bolo inak. Aj preto, že sa ešte 21. novembra 1620 v hlavnej kabíne zhromaždili niektorí pútnici a skoncipovali tu spoločenskú zmluvu, ktorá mala všetkým budúcim osadníkom zaistiť svornosť a stanoviť formu budúcej vlády.

Pútnici sa v zmluve nazvanej Mayflower compact dohodli na občianskej vláde, ktorá sa bude starať o „spravodlivé zákony a rovnosť pred nimi“. Zmluvu podpísali zástupcovia všetkých 41 rodín na palube. Výnimočný na tejto zmluve bol fakt, že ju neuzatváral služobník so svojím pánom, ale skupina podobne zmýšľajúcich ľudí s každým jednotlivým členom.

Stredoeurópanovi, zvyknutému na to, že bežne zakopáva o tisícročné budovy a nepamätá si mená prvých panovníkov, môže skanzen Plimoth Plantation alebo menoslov všetkých osadníkov pripadať smiešny. Kam sa pozrie, samá replika a pátos.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Američana je to však miesto, kde sa začala rodiť myšlienka samostatnosti a kde má pôvod najobľúbenejší americký sviatok. Hoci dnes už spojený len s kulinárskymi symbolmi – moriakom, tekvicovým koláčom a brusnicovou omáčkou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 223
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 173
 3. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 6 659
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 791
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 631
 6. Nechcete prísť o vozidlo do pár sekúnd? Vyhnite sa tejto chybe. 4 613
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 881
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 704
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 3. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 4. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 5. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 6. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 8 389
 2. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 7 246
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 093
 4. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 727
 5. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 6 458
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 848
 7. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 804
 8. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 735
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 5. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu