SME

Plimoth Plantation. Po stopách otcov pútnikov

Presne pred 390 rokmi sa na mieste, kde dnes stojí mestečko Plymouth v štáte Massachusetts, odohrala zvláštna udalosť. Prvý kontakt anglických osadníkov s miestnymi Indiánmi má odvtedy dôležité miesto v americkej politickej mytológii.

Replika lode Mayflower, ktorá sa pred 390 rokmi vydala na spiatočnú plavbu do Európy. V Amerike zanechala prvých osadníkov v dnešnom štáte MassachusettsReplika lode Mayflower, ktorá sa pred 390 rokmi vydala na spiatočnú plavbu do Európy. V Amerike zanechala prvých osadníkov v dnešnom štáte Massachusetts



Štát Massachusetts nepôsobí v zime práve najprívetivejšie. Severovýchod Spojených štátov, známy ako Nové Anglicko, má aj napriek blízkosti Atlantického oceánu bližšie k našej stredoeurópskej zime. Napriek tomu sa v týchto končinách pred štyrmi stovkami rokov usadili ľudia a táto oblasť patrí dokonca medzi najlukratívnejšie v celej federácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boston a okolie

V posledných desaťročiach sa ju podarilo spropagovať najmä rodine Kennedyovcov. Mnohé slávne fotky prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho s manželkou a deťmi pochádzajú práve z ostrovčeka Martha´s Vineyard, ležiaceho južne od vyhľadávanej turistickej destinácie, polostrova Cape Cod.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne slávne a turistami vyhľadávané sú aj severnejšie ležiace mestá Quincy, Braintree a najmä Boston, ktoré sú plné nielen starých budov, ale aj spomienok na raných amerických prezidentov Johna Adamsa a jeho syna Johna Quincyho Adamsa či jedného z otcov americkej nezávislosti Benjamina Franklina. Počas prechádzky po bostonskej štvorkilometrovej Freedom Trail sa dozviete skoro všetko o americkej vojne za nezávislosť i o histórii Massachusetts.

A, ako inak, všetky spomienky na tú dobu si môžete všade kúpiť - od dobových vlajok s trinástimi hviezdičkami cez ústavu na ručne robenom papieri, model tretej najstaršej federálnej vojnovej lode USS Constitution až po záplavu kníh o otcoch zakladateľoch a prezidentoch. Boston ani turistické centrá na juhovýchode Massachusetts by však možno neexistovali bez jednej udalosti, ktorá predznačila ďalší vývoj Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu

obr_4.jpg

Old State House z roku 1713 je najstaršia zachovaná bostonská budova.
Z niekdajšieho sídla koloniálnej vlády je dnes historické múzeum

Plavba Mayflower

Pri mestečku Plymouth stojí trojsťažník. Ide o repliku lode Mayflower, ktorá na americký kontinent priviezla prvých puritánskych osadníkov. Plavba lode z Veľkej Británie v roku 1620 trvala viac ako dva mesiace. V polovici cesty sa Mayflower dostala do veľkej búrky.

„Do horných častí zatekalo, ohlo sa a prasklo brvno uprostred lode,“ opísal priebeh búrky neskorší guvernér kolónie William Bradford. Hoci sa niektorí dôstojníci chceli vrátiť, kapitán Jones nariadil loď opraviť a pokračovať v ceste. Boli iní ako tí, ktorí tu pristáli predtým. Ich hlavnou myšlienkou nebol zisk, ani predstava pokojného života, hoci oboje prijímali s vďačnosťou. Predovšetkým chceli uskutočniť Božie kráľovstvo na zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťpäť pasažierov (zo 102) na čele s Williamom Bradfordom a Williamom Brewsterom patrilo k puritánskym nonkonformistom, ktorým kalvinistické presvedčenie už ďalej nedovoľovalo znášať nadvládu a učenie oficiálnej anglikánskej cirkvi.

Títo ľudia, neskôr známi a oslavovaní ako otcovia pútnici, boli separatisti. Mali pocit, že nenávratne skazená anglikánska cirkev je odsúdená na záhubu a tomu chceli uniknúť. Do Severnej Ameriky, ktorú Angličania začali kolonizovať len niekoľko rokov predtým, odišli rozvíjať náboženskú slobodu svojho spoločenstva.

obr_6.jpg

Dve a pol míle dlhá bostonská cesta Freedom Trail vedie popri šestnástich
dôležitých miestach americkej histórie – budovách, cintorínoch a kostoloch

Plimoth rock

Na úzkom páse medzi mestečkom a loďou leží kameň s pamätnou tabuľou, ktorý označuje miesto, kde loď pristála. Dokázať to nemôže nikto, ale je pekné tomu veriť.

SkryťVypnúť reklamu

S istotou vieme aspoň to, že pristátie pri týchto brehoch 11. decembra 1620 bol omyl. Bolo vynútené zlým počasím a chybami v navigácii. Keďže zima už naberala silu, posádka lode sa rozhodla nepokúšať osud plavbou k pôvodnému cieľu.

Miesto nazvali podľa posledného miesta Britských ostrovov, s ktorým sa pútnici lúčili – Plimoth (dnes Plymouth). Mayflower pri amerických brehoch aj prezimovala. Najprv tu prebývali pasažieri a potom v nej zriadili špitál. Keď sa 5. apríla 1621 vydala loď s posádkou na spiatočnú cestu, takmer polovica z pôvodných pasažierov – 45 ľudí – už stihla zomrieť na skorbut, kiahne a týfus.

obr_2.jpg

Plymouth Rock – skala, pri ktorej sa vraj otcovia pútnici vylodili.
V roku 1920 nad ňou vybudovali nový prístrešok

Prvá osada

Neďaleko od Plimoth rock leží skanzen Plimoth Plantation. Na Ameriku nezvyčajné miesto s budovami imitujúcimi pôvodný vzhľad, kde herci, oblečení do nemotorných kostýmov zo sedemnásteho storočia a rozprávajúci Shakespearovou angličtinou, predvádzajú ako žili prví obyvatelia kolónie. Na maličkých hriadkach pestujú zeleninu, chovajú domáce zvieratá, krešú drevo, vyrábajú veci každodennej potreby, modlia sa a spievajú.

SkryťVypnúť reklamu

Skrátka, robia všetko tak, ako to asi robili otcovia pútnici, ktorým pred odjazdom pridelila Virginská spoločnosť 80-tisíc akrov pôdy, právo rybolovu, povolenie obchodovať s Indiánmi, ako aj právomoc vytvoriť široko chápanú samosprávu.

Viezli so sebou všetko, čo bolo potrebné na život – okrem oblečenia aj toľko postelí, stolov a stoličiek, že nimi mohli pokojne vybaviť desiatky domov a tiež psy, kozy, ovce, hydinu a zásoby korenia, ovsenej múky, sušeného mäsa či rýb. Tesári, stolári, kováči a ďalší remeselníci si privážali pracovné náradie. Ani tento relatívny dostatok však nedokázal zabrániť smrti mnohých z nich.

obr_3.jpg

Skanzen Plimoth Plantation je rozdelený na anglickú a indiánsku dedinku.
V oboch predvádzajú tradičné remeslá

Plimoth Plantation

Spomenúť Plimoth Plantation a nespomenúť „rodených ľudí“ (pomenovania „Indián“, či dokonca aj „rodený Američan“ uvádzajú tabule pri vchode ako urážajúce) by bola veľká chyba. Ide totiž o spojenie, ktoré dalo základ celoamerickému sviatku Dňa vďakyvzdania.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tunajší Indiáni predvádzajú prácu a život svojich predkov. V začmudenom vigvame varia, iní dlabú kmene stromov, aby z nich vyrobili malé lode, ďalší vyrábajú oštepy či ozdoby. V skanzene majú nezastupiteľné miesto práve pre pripomienku ich stretnutia s osadníkmi v marci v roku 1621.

História (so silnou dávkou mytológie) hovorí o Indiánovi menom Samoset, ktorý vkročil do stredu osady a vyhlásil: „Vitajte Angličania.“ O niekoľko dní sa vrátil s delegáciou kmeňa Massasoitov. Po výmene darov uzatvorili formálnu dohodu o mieri.

Z hľadiska osadníkov však bola dôležitejšia iná vec. V malom kine, zriadenom v hlavnej (tentoraz už modernej) budove tohto živého múzea, premietnu návštevníkom film o tom, ako Indiáni naučili kolonistov pestovať v Európe dosiaľ neznámu plodinu – kukuricu, ktorá Angličanom zabezpečila úrodu a prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

obr_5.jpg

Repliku lode Mayflower spustili na vodu v roku 1956 v Anglicku. Nasledujúci
rok sa preplavila do Plymouthu v Spojených štátoch, kde odvtedy kotví

Vďakyvzdanie

Film však pripomína celý skanzen. Okrem mena tu nie je pôvodné nič, napriek tomu ho navštevujú milióny Američanov. Múzeum vzniklo v roku 1947. Založil ho bostonský maklér Henry Hornblower, ktorý mal k Plymouthu veľmi blízko.

Pretože z pôvodných obydlí už žiadne neexistovalo a z roku 1620 sa zachovalo len niekoľko artefaktov, amatérsky archeológ Hornblower musel všetko vybudovať odznova. Návštevníkov pribúdalo, a tak v roku 1956 spustili v Anglicku na vodu aj repliku lode Mayflower. Mayflower II. vyhodila kotvu neďaleko Plimoth Plantation 13. júna 1957.

Kritici hovoria, že vybudovanie indiánskej časti skanzenu (Wampanoag Homesite) v sedemdesiatych rokoch bolo dôsledkom zlého svedomia. Podobne tak nové populárne publikácie o Dni vďakyvzdania nezabudnú zdôrazňovať predtým potláčanú účasť Indiánov na prvej oslave Dňa vďakyvzdania v roku 1621. Nech je ako chce, aj tento krok pomohol rozšíriť počet ľudí, ktorí slávia tento sviatok.

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo to po prvý raz. V priebehu 17. a 18. storočia sa oslava Dňa vďakyvzdania vyhlasovala len lokálne a príležitostne – ako poďakovanie Bohu za nejakú udalosť. Pravidelnú a celonárodnú oslavu (vždy v štvrtý novembrový štvrtok) zaviedol až v roku 1863 po obrate v občianskej vojne prezident Abraham Lincoln. Deň vďakyvzdania sa tak postupne zmenil na najväčší, programovo nadnárodnostný a nadkonfesionálny celoamerický sviatok.

obr_1.jpg

K oslave Dňa vďakyvzdania neodmysliteľne patrí aj pečený moriak

Základ štátnosti

Plimoth Plantation je divadlom pre turistov, pripomienkou prvých osadníkov a ich prvej úrody. V obchodíku si môže návštevník kúpiť rôzne predmety pripomínajúce otcov pútnikov, vojnu za nezávislosť či plagátik s tvárami všetkých prezidentov. Trochu v úzadí (keďže sa nedá dosť dobre zobraziť) je však jedna udalosť, ktorá sa odohrala ešte na lodi Mayflower a mala zásadný vplyv na utváranie americkej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v južných štátoch sa postupne presadzoval otrokársky systém, na severe to bolo inak. Aj preto, že sa ešte 21. novembra 1620 v hlavnej kabíne zhromaždili niektorí pútnici a skoncipovali tu spoločenskú zmluvu, ktorá mala všetkým budúcim osadníkom zaistiť svornosť a stanoviť formu budúcej vlády.

Pútnici sa v zmluve nazvanej Mayflower compact dohodli na občianskej vláde, ktorá sa bude starať o „spravodlivé zákony a rovnosť pred nimi“. Zmluvu podpísali zástupcovia všetkých 41 rodín na palube. Výnimočný na tejto zmluve bol fakt, že ju neuzatváral služobník so svojím pánom, ale skupina podobne zmýšľajúcich ľudí s každým jednotlivým členom.

Stredoeurópanovi, zvyknutému na to, že bežne zakopáva o tisícročné budovy a nepamätá si mená prvých panovníkov, môže skanzen Plimoth Plantation alebo menoslov všetkých osadníkov pripadať smiešny. Kam sa pozrie, samá replika a pátos.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Američana je to však miesto, kde sa začala rodiť myšlienka samostatnosti a kde má pôvod najobľúbenejší americký sviatok. Hoci dnes už spojený len s kulinárskymi symbolmi – moriakom, tekvicovým koláčom a brusnicovou omáčkou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 265
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 510
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 195
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 074
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 018
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 622
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 859
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 552
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 145
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 345
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 899
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 887
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 336
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 066
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu