
FOTO – AUTORKA
Ani tá najpodrobnejšia kniha nemôže poskytnúť také nezabudnuteľné zážitky a príhody ako vlastný pobyt v Číne - v preklade „krajine stredu“. Obrovská rozloha, miliarda obyvateľov stoviek národov a národností, vierovyznaní pripraví návštevníkovi nejedno prekvapenie.
Život v tejto krajine s niekoľkotisícročnou históriou a bohatou kultúrou vás už v uliciach Pekingu a v iných veľkých mestách prekvapí svojou jednoduchosťou a prostotou, iným spôsobom myslenia a chápania súvislostí a reality. Pri prílete do Pekingu v letných mesiacoch treba čeliť vysokým teplotám, ale aj veľkej vlhkosti vzduchu. Najlepším mesiacom je tu júl. Do mnohých hornatých miest si však aj v lete treba pribaliť teplejší sveter a čiapku.
Oblasť Šia-che leží v nadmorskej výške 2600 metrov. Tu sa začína dvíhať Tibetská náhorná plošina, a tak tu stretnete veľa Tibeťanov v pestrom odeve. V miestnom kláštore Labrang prebýva asi tisíc mníchov, ktorí majú možnosť na šiestich „fakultách“ poznať rôzne stránky sveta pohľadom tibetského lámaizmu. Na rozľahlých vysokohorských pastvinách sa pasú jaky a kone. Hovorí sa, že najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa, a okolie Labrangu je z tohto miesta asi najkrajšie. Kone, pastviny, okolo hrebene majestátnych hôr a vietor svištiaci okolo hlavy…
Pri pešej turistike sa pred vstupom do pohorí často platí vstupné. Na niektorých miestach sú svahy také strmé, že inak ako po schodoch sa nedá. Tisíce a tisíce schodov prevažne z veľkých kameňov potrápia nielen pri náročných stúpaniach, ale aj v snoch nasledujúcich nocí.
Keď sa vyberiete do pohoria Emei-šan, nezabudnite na dôležitú vec - oriešky alebo iné dobroty, ktorými môžete kŕmiť drzé a dotieravé divé opice. Scenéria ako z čínskych obrazov vás prinúti zastaviť sa a kochať sa idylickým nádychom strmých skalísk porastených bujnou vegetáciou, nad ktorou sa vznáša ľahký opar.
Po Číne sa dá prepravovať niekoľkými spôsobmi. K nezabudnuteľným zážitkom rozhodne patrí plavba po jednej z najmajestátnejších riek sveta - Jang-c-ťiang. Po dni plavby postupne plávate tromi horskými priesmykmi, kde sa skaliská vypínajú až do závratnej osemstometrovej výšky. Ak sa do Číny nepoponáhľate, plavba po rieke v týchto miestach zostane nesplneným snom. V roku 2003 bude nad mestom Ji-čchang dokončená mamutia priehrada a hladina vody sa zdvihne o mnoho metrov. Pri ceste vlakom vás čaká niekoľko vstupných kontrol cestovných lístkov, masa domorodcov, tisícky kilometrov cesty a pri výstupe zo stanice ďalšia kontrola lístkov.
Na mnohých miestach sveta je voda najväčším zdrojom ochorení. V Číne máte k dispozícii v hoteloch, vo vlakoch či na staniciach bojlery na preváranie vody. Tá je voľne prístupná a môžete si uvariť čaj či niektorú z tunajších skvelých instantných polievok.
Cestovanie obohatí každého turistu, ale tiež ho po istom čase vyčerpá. Preto určite príde vhod zastavenie sa v pokojnom a malebnom mestečku Jang-šuo. Pri plavbe loďkou po neďalekej rieke Li alebo pri bicyklovaní v okolí sa zdá tunajšia krajina ako vymyslená a iba vaša prítomnosť dokazuje, že sa vám to nesníva.
KATARÍNA FITZOVÁ