Soul je vyše desaťmiliónové kórejské mesto, ktoré leží v kotline. Práve okolité hory, ktoré plnili kedysi úlohu hradieb, prispeli k tomu, aby sa zo Soulu stalo hlavné mesto už v roku 1394, čím sa táto metropola zapísala medzi najstaršie hlavné mestá.
Ďalší prívlastok „naj“ môžeme veľkomestu pripísať vďaka hustote obyvateľstva, pretože patrí medzi jedno z najhustejšie osídlených a zároveň najrušnejších na svete. Rieka Hangang rozdeľuje Soul na dve časti – severná dýcha najmä kultúrou a históriou, južná je skôr obchodným centrom.
Staré i nové
Kórejská republika je vo všeobecnosti považovaná za veľmi bezpečnú krajinu s nízkou úrovňou kriminality. Počas tisícok rokov sa tam vyvinulo rozmanité kultúrne a umelecké bohatstvo. Pôvodné prvky sa prelínajú so zahraničnými vplyvmi, dnes tam cítiť už aj odtlačok západnej kultúry.
Aj Soul je miesto, kde sa miešajú historické paláce s modernými výškovými budovami. Medzi najobľúbenejšie paláce patrí Čchangdokkung, ktorý je asi najlepšie zachovaný. Bol postavený v roku 1405 ako prístavba k inému palácu - Kjongbokkung.
Zaujímavosťou je, že má kráľovské garáže, v ktorých bolo umiestnené prvé auto v Kórei. Veľkou atrakciou je aj bývalá oddychová zóna pre členov kráľovskej rodiny – nádherná palácová záhrada, ktorá si vás získa svojimi jazerami, lesmi, fontánami a pavilónmi.
Tradičnú kórejskú architektúru môžete obdivovať aj na paláci Kjongbokkung, ktorý je tiež obklopený parkom s množstvom jazierok a alejí so storočnými stromami. V srdci Soulu sa nachádza palác Čchanggjonggung, kde boli ubytované kráľovné a konkubíny.
Neskôr tam zriadili park so zoologickou a botanickou záhradou, ktorú v súčasnosti nájdete v Grand parku. Ako posledný z kráľovských palácov bol postavený Toksugung, ktorý dnes slúži ako múzeum moderného umenia.
Čaro kórejskej kultúry
Kórejčania sú k cudzincom veľmi priateľskí. Ak chcete hlbšie načrieť do ich zvykov a kultúry, nevynechajte návštevu kórejskej ľudovej dediny. Bezprostredný kontakt s ich kultúrou vám zabezpečí aj návšteva Insa-dong, čo je časť centra posiata reštauráciami, tradičnými čajovňami a rôznymi pouličnými predstaveniami.
Zoženiete tam ručne vyrábané suveníry, ako drevené masky, keramiku, výrobky z tradičného kórejského papiera, či oblečenie inšpirované tradičným kórejským odevom. Ak je móda vaším životným poslaním, určite neobíďte Dongdaemun, časť, ktorú by sme pokojne mohli nazvať aj módnou mekkou Kórey.
Medzi mrakodrapmi tam uvidíte mraky ľudí – domácich aj cudzincov, ktorí sa snažia uloviť ten najlepší módny kúsok. Vašou povinnou jazdou by malo byť aj trhovisko Namdaemun, kde nájdete takmer všetko – od elektroniky cez kuchynský riad, oblečenie až po mliečne výrobky.
Mnoho obchodníkov tam vie aj po anglicky, preto si nezabudnite dojednať čo najlepšiu cenu. Daehangno je zase ulicou mladých a divadiel, preto túto časť často prezývajú ázijským Broadwayom. Keď už budete v Kórei, bolo by priam hriechom neochutnať kórejské špeciality.
Typické kórejské jedlo sa skladá z misky ryže, polievky, zeleniny, ryby alebo menšieho množstva mäsa a kimči – čo je príloha, ktorá obsahuje nakladanú zeleninu, vyrobenú z čínskej kapusty, reďkovky, uhoriek alebo darov mora a červených paprík. Za ochutnanie stojí aj bulgogi – grilované marinované hovädzie mäso, bibimpap – zmes ryže a zeleniny alebo gimbap – ryža so zeleninou, ktorá je zavinutá do listov morskej riasy.
Kde leží Soul
Kórejský polostrov nájdete južne od severovýchodnej časti ázijského kontinentu. Polostrov je rozdelený na dve časti – na severe na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku a na juhu sa rozprestiera Kórejská republika s cieľom nášho záujmu – hlavným mestom Soul.
Ako cestovať
Ak cestujete do Kórejskej republiky na menej ako 90 dní a ide o nezárobkový pobyt, víza nepotrebujete. Prihlasovaciu povinnosť voči miestnym orgánom má podľa Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky majiteľ ubytovacieho zariadenia. Na cestu si nezabudnite pribaliť cestovný pas. Do Soulu sa najjednoduchšie dostanete letecky z Viedne alebo z Prahy.