Strečno 20. júna (TASR) - Jozef Hrdý zo Strečna, ktorého záhrada hraničí s tokom najdlhšej slovenskej rieky, pozná prítomnosť rakov riečnych vo vlastnej záhrade podľa typického zvuku ich klepiet. V týchto dňoch, keď je nízka hladina Váhu, pozoruje denne priemerne 30 rakov.
Na tomto úseku má Váh asi 200 metrov kamenisté dno. Navyše jeho hladina v posledných dňoch klesla, a tak obyvatelia Strečna ich v rieke pozorujú niekedy až 60.
Prvýkrát po dvadsiatich rokoch sa sladkovodné kôrovce objavili v Strečne pred niekoľkými rokmi pri dokončovacích prácach na vodnom diele Žilina. Podľa Hrdého môže byť dôvodom rozšírenia výskytu rakov aj Čistička odpadových vôd v Ružomberku vybudovaná pred niekoľkými rokmi. Odvtedy je Váh čistejší, plnší rýb aj vzácnych kôrovcov.
Raky sú cez deň vo vode, až na noc vychádzajú na zem. Mnohé, najmä väčšie jedince, sa pohybujú pomalšie a pri teplom počasí im Jozef Hrdý pomáha dostať sa do rieky. "Najlepšie je podstrčiť mu drievko a rak sa prichytí klepetami," vysvetľuje záchranca zo Strečna. Priemerná veľkosť tamojších kôrovcov je 10 až 15 cm, najväčší mal asi 25 cm. Staršie jedince majú sfarbenie rovnaké ako kameň, tie mladšie sú o niečo svetlejšie.
Obrazová redakcia ponúka k textu fotomateriál.