SME

Cesty za filmami

Spomeňte si na niektorý z vašich obľúbených filmov a vydajte sa po stopách hlavného hrdinu.

Rozmýšľate, kam sa tento rok vybrať na dovolenku? Arabské krajiny nie sú bezpečné, Chorvátsko je už nudné a sterilný pobyt v hotelových rezortoch nedráždi vašu fantáziu.

Filmová turistika je už dávno dobre fungujúcim odvetvím cestovného ruchu. Slovenské cestovné kancelárie takéto typy zájazdov neponúkajú, môžete sa však inšpirovať týmito riadkami a vybrať sa niekde na vlastnú päsť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúste začať Veľkou Britániou. Tá sa o filmových fanúšikov stará dobre a vplyv filmového priemyslu na turizmus si plne uvedomuje. Podľa štúdie Oxford Economics, filmy ako Harry Potter, Sherlock Holmes či Da Vinciho kód pritiahnu do krajiny tri milióny zvedavcov ročne a do britskej ekonomiky prispejú sumou 1,9 miliardy libier.

SkryťVypnúť reklamu

Cornwall

Napríklad grófstvo Cornwall. Leží na juhozápadnom cípe britského polostrova a patrí medzi najchudobnejšie regióny. Pýši sa síce nádherne divokou krajinou a pôsobivými pobrežnými útesmi, ale to je asi tak všetko. Na kúpanie je tam príliš chladno. Kedysi sa tam doloval cín, dnes je to jedna zo štyroch oblastí Veľkej Británie, ktorá má nárok na dotácie z Európskej únie.

Ekonomiku grófstva a jeho päťstotisíc obyvateľov držia nad vodou „pilcherovky“. Áno, presne tie romantické filmy, ktoré už niekoľko rokov nepretržite vysielajú Slovenská televízia, Markíza a aktuálne Doma. Britská kráľovná červenej knižnice sa tu narodila a hoci od druhej svetovej vojny žije v Škótsku, väčšinu svojich zaľúbených príbehov situovala do Cornwallu.

obr_1.jpg

Miesto, kde sa sfilmovalo najviac príbehov britskej autorky Rosamundy Pilcherovej.
Prideaux Place je jedno z najstarších a najkrajších sídiel Cornwallu.

SkryťVypnúť reklamu

Romantika po päťdesiatke

V roku 1993 prišiel s nápadom sfilmovať jej román Búrlivé stretnutie (Stürmische Begegnung) vtedajší programový riaditeľ nemeckej televízie ZDF Claus Beling. Nevieme, čo si od toho sľuboval, ale výsledok šokovol všetkých vrátane britskej autorky. Neuveriteľne vysoká sledovanosť presvedčila nemeckých producentov, aby do Cornwallu vysielali každé tri mesiace svoje stočlenné štáby a nakrúcali jeden autorkin príbeh za druhým. Doteraz ich vyprodukovali takmer osemdesiat, ich sledovanosť sa pohybuje okolo osem miliónov nemeckých divákov.

Cestovné kancelárie začali ponúkať tematické zájazdy a fascinované nemecké a rakúske diváčky (podľa štatistík päťdesiatničky a vyššie) sa hromadne vydávajú po stopách zaľúbených hrdiniek. S vlajúcimi vlasmi sa prechádzajú po útesoch, robia si pikniky v tráve a prespávajú v starobylých hoteloch. V čase najväčšieho boomu v roku 2003 privážal chartrovým letom z Viedne rakúsky touroperátor Raiffesien Reisen každý týždeň 320 turistov na tematický Pilcher-pobyt.

SkryťVypnúť reklamu

Záhradná architektúra

Miestne združenie podnikateľov Dacom vydalo v roku 2002 štvorjazyčnú turistickú brožúru zobrazujúcu päťdesiat miest v Cornwalle a Devone, ktoré súvisia so životom Rosamundy Pilcherovej a nemeckou televíznou sériou. Už trikrát bola v dotlači. Všetky strany sú spokojné, dokonca tak, že Claus Beling a Rosamunde Pilcherová získali v roku 2002 cenu British Tourism Award za rozvoj britského turizmu.

Ono to na druhej strane nemusí byť zlá dovolenka. Cornwall má príjemné podnebie, vhodné aj pre starších ľudí, krajina nie je zdevastovaná priemyslom a nachádza sa tam množstvo šľachtických sídel obklopených nádhernými záhradami.

Práve záhradná architektúra je to, čo poteší každého estéta. Zámok Caerhays so stoakrovou záhradou založenou v roku 1808 sa pýši národnou zbierkou magnólií (vyše 450 druhov) a rastlinami z Číny, sídlo Trelissick kaméliami a azalkami a kaštieľ Lanhydrock, pýcha Cornwallu, vlastní nádhernú zbierku rododendronov a himalájskych magnólií.

SkryťVypnúť reklamu

obr_5.jpg

Prideaux Place

Ak naozaj nástojíte na tom, že chcete vidieť miesta, kde sa nakrúcalo, vyberte sa do sídla Prideaux Place v meste Padstow. Pre fanúšikov je to niečo ako mekka. Vzniklo tam najviac pilcheroviek, pre verejnosť majú otvorené len popoludní v niektoré dni v týždni a sedemdesiat percent návštevníkov tvoria Nemci. Vivienne Robinson, turistická sprievodkyňa a špecialistka na Pilcher trasy považuje neznalosť nemčiny za veľký hendikep, preto aj stratila množstvo zákaziek.

Cornwall však nie sú len romantické príbehy. Po náročnej prechádzke pobrežím nezabudnite zájsť na horúci čaj do hostinca Jamajka. V roku 1930 sa tam ubytovala mladučká spisovateľka Daphne du Maurier a ponurú atmosféru preniesla aj do svojho rovnomenného románu. Kamenná budova z 18. storočia dodnes slúži ako hostinec a na počesť Daphne du Maurier i ako malé pašerácke múzeum. Drsné pobrežie inšpirovalo aj Alfreda Hitchcocka k sfilmovaniu slávneho hororu Vtáci.

SkryťVypnúť reklamu

Harry Potter

Oveľa väčší turistický ošiaľ vyvolali knihy a filmy o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi. Koho by nelákalo prejsť sa šikmou uličkou, uvidieť na vlastné oči fascinujúci vlakový Glenfinnan Viaduct, či zažiť magickú atmosféru Rockfortu, jednej z troch najlepších čarodejníckych škôl v Európe?

Nič nie je nemožné, Harry Potter si vyslúžil prezývku Čarodejník britského turizmu, a vy po príchode na to správne magické miesto (odporúčame turistické informačné centrá) dostanete do ruky mapu s tridsiatimi dvoma potterovskými lokáciami po celej Británii.

obr_2.jpg

Čarodejnícky Rokfort je v skutočnosti hrad Alnwick. Jeho návštevnosť
stúpla do neuveriteľných výšok

Rockfort

Určite navštívte Rockfort, ktorý úspešne stvárnil hrad Alnwick. Je to stará filmová hviezda, slúžil ako kulisa pre snímky Robin Hood, Becket, Čierna zmija, ale najväčšiu slávu mu priniesla jeho digitálne upravená rockfortská podoba. Ak ho dovtedy navštívilo ročne približne 60-tisíc návštevníkov, po prvom diele filmu Harry Potter a kameň mudrcov to bolo o stodvadsať percent viac. Jeho záhradu čakal ešte väčší šok. V roku 2001 sa po nej prešlo 13 627 turistov, v roku 2003 už 515 813 potterovských fanatikov.

SkryťVypnúť reklamu

Potterovskú trasu by ste mali začať na londýnskej stanici King’s Cross station. Na žiadosť cestujúcich tam umiestnili tabuľu označujúcu Nástupište 9 a 3/4. Vybrať sa môžete aj do oxfordskej knižnice The Bodleian Library, kde sa nakrúcali niektoré interiéry Rockfordskej školy, do Durhamskej katedrály, Lacock Abbey či do londýnskej zoo. Obľúbené sú i toalety v Gloucesterskej katedrále, kde sa nakrúcali scény s Uplakanou Myrthou. Návštevnosť tam stúpla zo 192 604 na 288 906 ročne.

obr_3.jpg

Gloucesterská katedrála slúži ako interiér Rokfortskej školy
už od prvého dielu. Na snímke jej slávne toalety

Buffet King

Presuňme sa do Edinburghu. Skôr, ako opustíme potterovskú tematiku, odskočte si ešte do samoobslužnej reštaurácie Buffet King. Slobodná matka J. K. Rowlingová, žijúca zo sociálnej podpory, tam napísala prvú knihu o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Denne tam zavíta v priemere desať turistov a spýtajú sa, kde presne sedávala.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrý tip na výlet nájdete v každej historickej dráme či obľúbenej romantickej komédii. A slová ‚bože, to je krása‘ môžete vysloviť priamo na mieste, nielen doma pred televíznou obrazovkou.

obr_4.jpg

Láska, romantika a šťastný koniec. Nemeckí diváci, a nielen oni,
milujú príbehy Rosamundy Pilcherovej

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 38 281
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 803
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 252
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 6 674
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 439
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 594
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 908
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 461
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 393
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 786
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 002
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 615
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 958
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 738
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu