SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Španielske schody sú miestom stretávania v Ríme

Počet pamätihodností Ríma sa končí tesne pred nekonečnom.

Španielske schody v RímeŠpanielske schody v Ríme (Zdroj: www.pixabay.com)

Ich názov bol odvodený od Španielskeho námestia (Piazza di Spagna) ležiaceho priamo pod nimi. Námestie zas dostalo svoj názov od Španielskeho cirkevného zastupiteľstva pri Svätej stolici v neďalekom Palazzo Monaldeschi, kde sídli aj v súčasnosti. V mnohých knižných sprievodcoch sa nesprávne uvádza ako španielske veľvyslanectvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preslávené miesto stretávania

Každé svetové veľkomesto má niekoľko všeobecne známych miest, kde sa stretávajú domáci aj zahraniční návštevníci. Times Square v New Yorku, Piccadilly Circus či Covent Garden v Londýne, schody na Montmartri pod Sacré Coeur v Paríži, amsterdamské námestie Dam.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Večné mesto Rím: Získali sme zaujímavé tipy od sprievodkýň Čítajte 

V Ríme je populárnych miest stretávania sa viac, ale asi najznámejšie sú práve Španielske schody. Určite im k všeobecnej obľube pomáha aj skutočnosť, že ležia v susedstve zastávky metra Spagna.

Ich príťažlivosť je však v širokom komplexe ďalších benefitov – sú optimálne situované vzhľadom na ďalšie rímske pamätihodnosti a vyhľadávané miesta: priamo od nich vedie najluxusnejšia nákupná ulica (aj s priľahlou zónou) Ríma – známa Via dei Condotti, do desiatich minút pešej chôdze je odtiaľ Fontana di Trevi, Piazza del Popolo, Via del Corso, Villa Medici, Via Vittorio Veneto, Galleria Nazionale d´arte Antica v Palazzo Barberini.

Iba pätnásť - dvadsať minút stačí kráčať k Pantheonu na Piazza Navona, Forum Romanum, Campo de Fiori či k Anjelskému hradu. A iba polhodina stačí aj na pešie dosiahnutie Collosea, štvrti Trastevere, stanice Termini, baziliky Santa Maria Maggiore či Vatikánu. A vždy je tu ešte možnosť použiť metro.

SkryťVypnúť reklamu
  • Najlepším orientačným bodom na mape Ríma – a najdôležitejším miestom z hľadiska mestskej dopravy - je železničná stanica Termini.
  • Je aj miestom, kde sa križujú obe linky metra. Zastávka Spagna (pri Španielskych schodoch) je na červenej linke metra (Anagnina – Battistini). Za lístok na jednu jazdu metrom alebo inou mestskou dopravou (75 minút) zaplatíte 1 euro, denný lístok stojí 4 eurá, trojdenný 11 a týždenný 16 eur.
  • Pozor, práve červená linka zvykne končiť prevádzku o 22.00. Je síce nahradená autobusmi, tie však zastavujú úplne inde a nájsť ich je pre cudzincov orientačne dosť náročné. Vtedy je lepšie využiť štandardné nočné linky autobusov alebo taxíky. V druhom prípade si treba sumu dohodnúť vopred.

Kvetinová kaskáda

Začneme najväčším hendikepom Španielskych schodov: množstvo návštevníkov z nich býva na prvý pohľad mierne rozčarovaných. Jednoducho - čakali viac.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlenie je veľmi jednoduché; množstvo knižných turistických sprievodcov, časopisov a suvenírov ich zobrazuje s bohatou kvetinovou výzdobou.

Červené a ružové azalky však zdobia Španielske schody iba od konca apríla do začiatku mája, alebo sa tam kvety aktuálne naaranžujú pri príležitosti nakrúcania filmov, reklamy alebo módnych prehliadok.

Donna Sotto le Stelle (Žena pod hviezdami) sa volá večerná haute couture módna prehliadka na Španielskych schodoch, ktorá sa koná približne v polovici júla. Medzi verejnosťou a aj v najvyšších módnych kruhoch má veľké renomé práve vďaka výnimočnosti, historickej patine a architektonickému pôvabu miesta konania.

Nakoniec sa teda návštevníci Ríma musia vyrovnať s aktuálnou podobou Španielskych schodov – a tá je veľmi premenlivá. Iné sú ráno, v priebehu dňa - záleží hlavne na polohe slnka a intenzite jeho žiarenia, no a navečer a v noci majú, prirodzene, opäť inú atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu

Predovšetkým v druhej polovici dňa bývajú úplne preplnené, v piatok a v sobotu takmer beznádejne.

Po schodoch

Neskorobarokové schodisko bolo postavené medzi rokmi 1723 až 1725 pravdepodobne ako elegantná spojka na pomerne strmom a vysokom svahu medzi Španielskym cirkevným zastupiteľstvom pri Svätej stolici a (francúzskym) kostolom Santissima Trinità dei Monti.

Je skutočne majstrovsky vsadené do okolitej, prevažne renesančnej zástavby. Krásu samotného schodiska dokonale podporujú a umocňujú aj okolité objekty. Veľký podiel na príťažlivosti Španielskych schodov má typicky rímska farebnosť okolitých fasád – takmer všetky odtiene od žltej po hnedú. Hlavne pri mäkkom svetle zapadajúceho slnka bývajú Španielske schody zo všetkých uhlov a v každej kompozícii až gýčovým symbolom romantiky. Vtedy aj bez azaliek.

SkryťVypnúť reklamu

Turistov aj miestnych magicky priťahujú. Stali sa vlastne povinnou zastávkou pri prechádzkach. Extrémna obľuba je zároveň aj ich ďalším hendikepom – často sú posedávajúcimi také preplnené, že chôdza po nich sa stáva miestami až nemožnou.

Človek sa tam nemôže z viacerých dôvodov uvoľniť a ani na chvíľku „vypnúť“ - vďaka latentnej obave pred vreckármi a permanentnému odmietaniu agresívnych pouličných predavačov všeličoho a úlisných Indov každému stále znovu vnucujúcich ruže zadarmo. Zákaz konzumácie na Španielskych schodoch je pri porovnaní so spomenutým iba zanedbateľnou komplikáciou.

Okolie

Málokto vie, že pri vchode do dlhého tunela privádzajúceho ľudí k stanici metra Spagna sa nachádzajú dva výťahy. Zadarmo vás vyvezú na hornú terasu Španielskych schodov, odkiaľ je pekný výhľad na Rím s dominantnou kupolou kostola Santissimi Ambrogio e Carlo Al Corso v popredí a slávnou Michelangelovou kupolou Katedrály sv. Petra v pozadí. Určite treba aspoň nazrieť do gotického (gotika je v Ríme zastúpená iba sporadicky) kostola s renesančnou fasádou Trinità dei Monti. Hlavne, ak je konečne po troch rokoch zbavený lešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Pre reštaurovanie bol vtedy lešením zakrytý aj jeden z trinástich egyptských obeliskov v Ríme – priamo pred kostolom a teda zároveň nad Španielskymi schodmi. Rozhodne by ste mali „zabehnúť“ aj na jeden zo siedmich rímskych pahorkov Pincio - je to neďaleko a takmer po rovine. Po ceste je navyše aj skvelá a pôvabne renesančná Villa Medici.

Potom sa už treba vrátiť a zbehnúť po Španielskych schodoch k neobyčajne populárnej fontáne Barcaccia priamo pod nimi – v strede Španielskeho námestia.

Je dielom Berniniho, nie však slávneho Giana Lorenza, ale jeho otca Pietra. Popularitu fontány však extrémne zvyšuje hlavne možnosť napiť sa priamo z nej. Podobne ako do mnohých iných fontán a stoviek studní v Ríme je privádzaná voda z hôr – čerstvá, chutná a nádherne studená aj v najsparnejších horúčavách. Žiaľ, už nie akvaduktami.

SkryťVypnúť reklamu

Priamym predĺžením osi Španielskych schodov je luxusno-mondénna Via dei Condotti plná najdrahších butikov. Sídli tu však aj slávna 250-ročná umelecko-intelektuálna kaviareň Antico Caffè Greco, ktorú dnes navštevujú hlavne americkí a japonskí turisti. Jej genius loci však zakladali takí štamgasti ako Goethe, Keats, Stendhal, Wagner, Twain, Liszt, Dickens či Rossini. Isto ju neraz navštívila aj Sophia Lorenová, keď už býva na tej istej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 837
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 935
  3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 818
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 312
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 257
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
  7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 019
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 754
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 37 701
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 923
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 647
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 424
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 8 983
  7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 7 463
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 297
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu