Londýn 19. júna (TASR) - Je nebo nad Britániou menej bezpečné kvôli aerolíniám, ktoré ponúkajú najlacnejšie letenky? Túto alarmujúcu otázku si dnes v článku o bezpečnosti leteckej dopravy položil denník Times.
Noviny sa pritom odvolávajú na tajnú správu, podľa ktorej sú piloti spoločností ponúkajúcich lacné lety pod takým tlakom, aby splnili náročný letový rozpis, že odmietajú poslúchnuť príkazy dispečerov z kontrolných veží.
A hoci správa nemenuje konkrétnu spoločnosť, Times bez udania zdroja uvádzajú, že ide o RyanAir so sídlom v Írsku. Marketingový riaditeľ RyanAiru to samozrejme popiera a tvrdí, že ich piloti nie sú pod väčším časovým tlakom než kolegovia napríklad z British Airways.
To ale vyvracajú štatistické čísla: aerolínie ako RyanAir, easyJet alebo Go majú niekedy medzi pristátím a ďalšou cestou jedného stroja len 25 minút. Ich lietadlá sa denne otočia aj štyrikrát, zatiaľ čo British Airways len dvakrát.
Spomínaná správa vznikla na základe telefonátu letového dispečera, ktorý využil horúcu linku na oznamovanie sťažností. Dispečer uviedol, že keď sa piloti lacných aerolínií ocitnú v časovej tiesni, približujú sa k letisku príliš rýchlo a niekedy musia prerušiť pristávací manéver, pretože sa dostanú nebezpečne blízko k lietadlu pred nimi.
Podľa citovanej správy si niektorí piloti, aby ušetrili čas dokonca skracujú cestu tak, že letia nízko alebo nad husto obývanými oblasťami. Navyše vraj odvrávajú dispečerom a sú slovne agresívni.
Pochybnosti o bezpečnosti vyvolali teda hádky medzi pilotmi a letovými dispečermi, ale podľa odborníkov to nie je bežný trend. Potvrdzuje to aj David Learmont z odborného časopisu Flight International: "Piloti odvrávajú len výnimočne. Keď si ale prečítate spomínanú správu, budí to dojem, že sa s dispečermi hádajú ako vodiči s policajtmi. V skutočnosti pokyny dispečerov dodržujú, veď sú zodpovední za stovky, ba i tisíce životov."
Faktom však je, že situácia v leteckej doprave sa naozaj zhoršuje. Potvrdzuje to ďalšia správa, podľa ktorej sa počet vážnych incidentov civilných lietadiel oproti vlaňajšku zdvojnásobil. Išlo o prípady, keď sa napríklad lietadlá vo vzduchu len tesne minuli. Aj britskí dispečeri sa sťažujú na preťaženie.