Washington 19. júna (TASR) - Averzia voči hospodárskym reformám a obava z možného ešte prísnejšieho postoja Washingtonu viedla Kubáncov k podpore ich hospodársky strádajúceho komunistického štátu, tvrdia tamojší disidenti a zahraniční odborníci.
Prezident Fidel Castro totiž oznámil, že osem z jedenástich miliónov Kubáncov podpísalo od soboty petíciu podporujúcu zmeny v tamojšej ústave, ktoré by označili Kubu za krajinu, kde vládne robotnícka strana.
"Imperialistická dominancia a kapitalistický systém sa nikdy nevrátia na Kubu," vyhlásil Castro na zhromaždení, ktorým sa začalo podpisovanie petície. Podpisovanie organizovali takzvané Výbory na ochranu revolúcie, ktoré od 60. rokov sledujú politické zmýšľanie občanov.
Vláda referendom reagovala na čoraz väčší záujem obyvateľov o projekt Varela, ktorý je úsilím malého počtu disidentov na ostrove o dosiahnutie väčších práv a ktorý verejne počas svojho vystúpenia podporil nedávno na Kube bývalý americký prezident Jimmy Carter.
Disidenti predložili do Národného zhromaždenia petíciu, ktorú podpísalo 11.200 ľudí, žiadajúcu slobodu vyjadrovania a zhromažďovania, slobodu vlastniť živnosť, reformu volebného systému a amnestiu pre politických väzňov.
Americký prezident George W.Bush vyvíja nátlak na Kubu, aby prikročila k reformám, pričom hospodárske sankcie proti vláde v Havane zatiaľ budú platiť i naďalej. Americký prezident k tomuto rozhodnutiu prikročil napriek tomu, že mnohé americké firmy sú za zrušenie embarga a obmedzení v cestovaní na Kubu. Okrem toho Washington ponechal Castrovu Kubu na zozname krajín, ktoré podporujú terorizmus a obvinil Havanu, že je schopná vyrábať biologické zbrane.
(spolupracovník TASR William Guard) juh