
V Podhorskom páse pod Malými Karpatmi sa vo vinohradoch má začať s výstavbou malopodlažných domov. FOTO SME – PAVOL MAJER
Novomestskí poslanci včera schválili návrh urbanistickej štúdie pre zónu Podhorský pás. Ide o územie pod Malými Karpatmi medzi ulicami Cesta na Kamzík až Pekná cesta. V územnom pláne Bratislavy je toto územie definované ako poľnohospodárska pôda a v niektorých prípadoch – pri Bielom kríži a pri uliciach Podkolibská a Sliačska – aj ako verejná zeleň.
Nové Mesto dosiahlo predbežné vyňatie niektorých častí územia z Pôdohospodárskeho pozemkového fondu a práve zajtra predloží na rokovanie mestského zastupiteľstva návrh na zmeny v územnom pláne. Podľa tohto návrhu by sa poľnohospodárska pôda a zeleň mali zmeniť na stavebné pozemky pre malopodlažnú výstavbu a občiansku vybavenosť. Ak to mestskí poslanci schvália, otvorí sa možnosť investovať na tomto území.
Štúdia je stará takmer štyri roky, doteraz bola otvorená pre pripomienky. Pripomienok prišlo na miestny úrad 249. Mnohí občania žiadali ešte viac ukrojiť z vinohradov a z lesa, tieto pripomienky však neboli akceptované. Ako povedal hlavný architekt Nového Mesta Jaroslav Kocka, vinohrady chránené podľa zákona zostanú vinohradmi. Stavať sa nebude dať v lokalite okolo amfiteátra, pri lome a v lokalitách Koziarky a Veľký varan, čo sú územia nad depom dopravného podniku pri Gaštanovom hájiku.
Napriek tomu v celej zóne Podhorský pás počíta miestny úrad s príbytkami pre viac ako šesťtisíc obyvateľov a s výstavbou viac ako tisíc bytov, väčšinou v malopodlažných a rodinných domoch, v lokalite Slanec pri Peknej ceste aj vo viacpodlažných domoch. Pri ulici Sliačska oproti Figaru a pri Bielom kríži sa plánuje výstavba objektov pre občiansku vybavenosť.
K návrhu sa vyjadrovali aj úrady, väčšinou žiadali spracovať environmentálnu štúdiu pre zónu a upozorňovali na hodnotu územia. Výstavbu neodporúčala práve z hľadiska ochrany prírody a krajiny Slovenská agentúra životného prostredia. „Výstavba necitlivo zasahuje do oblasti známej ako vinohradnícko-vinárska,“ napísal zase Okresný úrad Bratislava II. Magistrát upozornil na potrebu zachovať charakter krajiny, najmä vinice.
Štúdia upozornila aj na problém čiernych stavieb, pri tých v lokalite Briežky dá Nové Mesto návrh na legalizáciu. Pri čiernych stavbách na Koziarkach a pri dvoch rodinných domoch na kopci Ahoj o legalizáciu nebude žiadať, keďže toto územie zostáva poľnohospodárskou pôdou a nebolo vyňaté pre výstavbu.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ