SME

Desať zaujímavých miest, kde už ľudia nežijú

Kedysi prekvitali životom, dnes s nimi bojuje príroda alebo sú zrovnané so zemou. Nie každé mesto stihne šťastný osud. Desať "miest duchov".

(Zdroj: FLICKR)

Rebríček Kolmanskop (Namíbia) Pripjať (Ukrajina) San-Zhi (Taiwan) Craco (Taliansko) Oradour-sur-Glane (Francúzsko) Gunkanjima (Japonsko) Kadykchan (Rusko) Kowloon Walled City (Čína) Varosha (Cyprus) Agdam (Azerbajdžan)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viete si predstaviť vaše mesto ako spleť prázdnych ulíc, vyľudnených domov a ticha, ktoré je prerušované len šumom vetra a spevom vtákov? Ekonomické problémy, vojny a iné dôvody dokážu niekedy doslova zo dňa na deň premeniť aj životom pulzujúce mestá na mŕtve zóny. Na celom svete ich nie je málo. Portál oddee.com vybral desať najzaujímavejších.

SkryťVypnúť reklamu

10.Agdam (Azerbajdžan)

Azerbajdžan a Arménsko už dlhé roky vedú spor o územie tzv. Náhorného Karabachu. Mesto Agdam, nachádzajúce sa v tejto oblasti, malo svojho času 150 tisíc obyvateľov.

V roku 1993 ho obsadili vojská Náhornej karabašskej republiky a ľudia utiekli na východ Azerbajdžanu alebo do Iránu.

Po obsadení sa Arméni rozhodli mesto zničiť, aby znemožnili obyvateľom návrat domov. Nasledovalo rozkrádanie a dnes je Agdam už len ľudoprázdnym mestom ruín. V zlom stave sa zachovala iba miestna mešita.

9.Varosha (Cyprus)

Varosha je názov štvrte známeho cyperského mesta Famagusta. Pred tureckou inváziou na ostrov v roku 1974 bola Varosha najobľúbenejšie moderné turistické letovisko na Cypre.

Aby destinácia uspokojila dopyt, postavilo sa množstvo nových zariadení a hotelov. Keď však turecká armáda prebrala nad územím kontrolu, stredisko oplotila a s výnimkou vojakov tam nemal prístup nik.

SkryťVypnúť reklamu

Grécka snaha o prebratie kontroly zlyhala, a tak vyľudnená Varosha už desiatky rokov chátra. Z asfaltu rašia kríky, budovy sa rozpadajú a na turistickej pláži kladú vajíčka morské korytnačky.

Minulý rok predstavila turecká strana víziu o znovuotvorenií strediska, ktoré by sa malo stať jedným z najdôležitejších miest tureckej časti Cypru.

8.Kowloon Walled City (Čína)

Mesto Kowloon Walled City sa nachádzalo na okraji čínskeho Hong Kongu. Jeho populácia dramaticky narástla počas japonskej okupácie cez druhú svetovú vojnu. Po vojne ani Briti, ani Číňania nejavili o toto mesto záujem a z Kowloonu sa stalo miesto so svojimi vlastnými pravidlami.

Ako narastal počet obyvateľov, rozširovali sa aj poschodové budovy, doslova sa lepili jedna na druhú, pričom slnečné lúče sa dostali dnu len na zopár miestach. Rozkvitala tu kriminalita, obchod s drogami, prostitúcia či nelegálne výrobne.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1993 sa Číňania dohodli s Britmi a začali s demoláciou tohto „hniezda zla", ktorú o rok ukončili. Na mieste však ponechali niekoľko stavieb ako pamiatku na neslávne známe mesto.

7.Kadykchan (Rusko)

Kadykchan je jedným z mnohých ruských miest, pre ktoré znamenal rozpad Sovietskeho zväzu začiatok totálneho úpadku. Ešte v 90. rokoch mal Kadykchan okolo 10 tisíc obyvateľov, podľa posledného sčítania z roku 2002 zostalo už len niečo vyše 800.

Mesto držali pri živote uhoľné bane v okolí, avšak s poklesom ťažby začínali aj existenčné problémy miestnych ľudí. V meste prestalo v zime fungovať vykurovanie, kvôli čomu sa zastavil aj prívod vody.

Mnoho ľudí sa stalo obeťou neskorého príchodu pomoci, tých čo prežili, ihneď evakuovali. V domoch je možné preto nájsť porozhadzované hračky, oblečenie, knihy a iné bežné veci, ktoré ľudia nemali čas zobrať so sebou.

SkryťVypnúť reklamu

6.Gunkanjima (Japonsko)

Tento ostrov je jedným z 505 neobývaných ostrovov v oblasti prefektúry Nagasaki a vzdialený je 15 kilometrov od rovnomenného mesta. V roku 1890 odkúpila ostrov spoločnosť Mitsubishi a odštartovala projekt získavania uhlia z morského dna.

Projekt upútal mnoho pozornosti a v roku 1916 bola spoločnosť nútená na ostrove postaviť prvú veľkú japonskú betónovú budovu. Tieto budovy slúžili ako obydlie pre robotníkov a chránili ich pred hurikánmi.

V roku 1959 dosiahla populácia na ostrove hustotu zaľudnenia 835 ľudí na jeden hektár (až 1391 na hektár v obytnej štvrti). Tieto čísla sú doteraz vôbec jedni z najvyšších na svete.

Keď však ropa začala vytláčať uhlie, v roku 1974 oznámila spoločnosť Mitsubishi ukončenie ťažby. Dodnes je ostrov prázdny a cestovať naň bolo až do roku 2009 zakázané. Ostrov sa stal, podobne ako aj mnohé iné opustené miesta sveta, inšpiráciou pre tvorcov počítačových hier.

SkryťVypnúť reklamu

5.Oradour-sur-Glane (Francúzsko)

Počas druhej svetovej vojny bolo 642 obyvateľov dedinky Oradour-sur-Glane zmasakrovaných nemeckými vojakmi ako odveta za francúzsku povstaleckú činnosť. Nemci mali pôvodne v úmysle zamieriť do Oradour-sur-Vayres, ale chybne napadli Oradour-sur-Glane.

Podľa rozprávania tých, čo prežili, boli muži nahnaní do stodôl, kde ich vojaci postrelili do nôh, aby zomierali pomalšie a bolestivejšie. Ženy a deti boli zavretí v kostole a pri snahe utiecť zastrelení guľometnou paľbou.

Neskôr Nemci dedinu takmer úplne zrovnali so zemou, no jej časť stojí dodnes ako pomník smutným udalostiam tohto miesta.

4.Craco (Taliansko)

Pozostatky stredovekého mesta Craco sa nachádzajú v talianskej oblasti Basilicata, asi 25 kilometrov do vnútrozemia od Tarantského zálivu. Mesto bolo kvôli dobrej možnosti obrany vystavané na veľmi strmom svahu, čo mu dodalo narozdiel od okolitej oblasti, veľmi nezvyčajný ráz.

SkryťVypnúť reklamu

Na najvyššom mieste 400-metrového vrcholku sa nachádza centrum s hradom a vežou. Prvá zmienka o meste sa datuje do roku 1060. V roku 1891 sa populácia zastavila na troch tisíckach obyvateľov.

Kvôli zlým poľnohospodárskym podmienkam sa do roku 1922 odsťahovalo do severnej Ameriky 1300 ľudí. K tomuto masovému odchodu prispeli aj zemetrasenia, zosuvy pôdy a vojna.

Zosuvy a otrasy v ďalšom období donútili do roku 1963 i zvyšných obyvateľov, presťahovať sa do blízkej dediny Craco Peschiera a Craco zostalo opustené.

3.San-Zhi (Taiwan)

Na severe Taiwanu sa v roku 1978 začalo s výstavbou malého dovolenkového mestečka pre bohatých. Po viacerých vážnych nehodách boli práce zastavené ešte pred dokončením. Svoju rolu zohral aj nedostatok financií a malý záujem o bývanie na tomto unikátnom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Budovy, ktoré tu boli navrhnuté, dostali pre svoj netradičný vzhľad prívlastok „UFO domy". Tamojší ľudia začali rozprávať legendy, že mesto obývajú duchovia tých, ktorí zomreli pri jeho výstavbe. Ďalšie podivné veci, dejúce sa v San-Zhi, donútili vládu utajiť mená architektov.

Možno aj pre tieto dôvody sa napriek veľkému odporu verejnosti vláda nakoniec rozhodla mestečko úplne odstrániť. V roku 2008 sa začalo búranie, pričom sa nezachoval ani jediný dom. Naopak, plánuje sa tu výstavba luxusného prímorského turistického centra.

2.Pripjať (Ukrajina)

Toto severoukrajinské mesto bolo domovom zamestnancov černobyľskej atómovej elektrárne, ktorá spôsobila, že je z neho dnes už len smutná turistická atrakcia. Pred černobyľskou haváriou tvorilo populáciu mesta okolo 50-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz slúžia ulice a budovy mesta ako múzeum, dokumentujúce sovietsku éru. Paneláky, bazény, nemocnice, vlastne celá občianska vybavenosť zostala zachovaná v stave, v akom ju museli obyvatelia opustiť – nájdeme tu detské hračky, cennosti, nábytok, záznamy, fotografie a pod. Pri evakuácii mali ľudia povolené vziať si len doklady, knihy a oblečenie.

Viacero miest bolo aj napriek hrozbe rádioaktívneho žiarenia vyrabovaných, iné zostali absolútne nedotknuté. Pretože budovy chátrajú a postupne sa rozpadajú čoraz viac a viac, nie je ničím nezvyčajným nájsť vnútri niektorých rásť stromy. V roku 2005 sa vďaka pôsobeniu vonkajších vplyvov zrútila štvorposchodová budova školy.

1.Kolmanskop (Namíbia)

Kolmanskop je vyľudnené mesto v južnej Namíbii, vzdialené niekoľko kilometrov od prístavu Lüderitz. V roku 1908 oblasť zasiahla „diamantová horúčka" a ľudia sa ponáhľali skúšať svoje šťastie do púšte Namib.

SkryťVypnúť reklamu

Počas dvoch rokov bolo uprostred mŕtvej piesočnej zeme založené mesto, ktoré malo svoju školu, nemocnicu, kasíno a exkluzívne vilové domy. Avšak krátko po poklese predaja diamantov po prvej svetovej vojne prišiel začiatok konca.

V 50. rokoch sa začalo mesto vyprázdňovať a v roku 1954 bolo kompletne opustené. Vtedy začala konať príroda a piesočné duny zmenili ráz nielen zovňajška, ale aj interiéru niektorých budov.

Zdroj: oddee.com, wikipedia

Foto: typepad.com, doobybrain.com, englishrussia.com, wikimedia.org, flickr, rhinocarhire.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 899
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 694
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 808
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 761
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 639
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 753
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 396
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 214
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 281
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 960
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 351
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 037
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 839
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťZatvoriť reklamu