Práce na výstavbe prvej 110-kilometrovej časti oplotenia sa začali na kontrolnom stanovišti v Saleme, severne od mesta Džanín. Práve z Džanínu podľa Izraela pochádzalo mnoho palestínskych samovražedných atentátnikov. Oplotenie má viesť od Salemu smerom na juh až po Kefar Kasem, ležiaci severne od Tel Avivu. Ďalší plot má chrániť Jeruzalem.
Zástancovia projektu tvrdia, že podobný plot okolo pásma Gazy takmer úplne zabránil prienikom teroristov na izraelské územie. Palestínska samospráva výstavbu kritizuje. Časť plota má podľa nej stáť na palestínskych územiach, pričom ešte viac obmedzí slobodu pohybu Palestínčanov. Plot nebude presne sledovať tzv. zelenú čiaru, čiže hranice spred vojny v roku 1967, od ktorej Izrael okupuje západný breh Jordánu a pásmo Gazy.
„Tento plán je rasistický, pretože nezastaví izraelských vojakov ani osadníkov pri cestovaní na Západný breh,“ cituje BBC palestínskeho ministra Hassana al-Chatíba. K odporcom bezpečnostného plota sa radia aj izraelské pravicové strany a židovskí osadníci. Prekáža im, že oplotenie vlastne stanoví hranice, čím stratia nárok na okupované územia. Projekt takisto neovplyvní bezpečnosť židovských osád na západnom brehu Jordánu.
Oplotenie bude súčasťou päť až 15 km širokého pásu pozdĺž hraníc a jeho výstavba má trvať rok. Oplotenie bude elektrifikované, s detektormi pohybu. Výstavba jedného kilometra plota stojí milión dolárov, celý projekt 220 miliónov dolárov.
Podľa prieskumu verejnej mienky bezpečnostný plot podporuje až 80 percent Izraelčanov.
(tasr, rek)