Okružná berlínska železnica opäť spojená a v prevádzke
Berlín 17. júna (TASR) - Okružná železnica, ktorú Berlínsky múr
kedysi rozdelil na dve časti, bola cez víkend opäť otvorená a stala
sa tak ďalším symbolom ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Berlín 17. júna (TASR) - Okružná železnica, ktorú Berlínsky múr kedysi rozdelil na dve časti, bola cez víkend opäť otvorená a stala sa tak ďalším symbolom zjednotenia hlavného mesta Nemecka. Najvyšší predstavitelia lokálnej vlády a železníc v sobotu oslávili otvorenie posledného trojkilometrového úseku 37,1 kilometrov dlhej železnice "S-Bahn Ring", čím sa spojil celý okruh.
Ako informuje agentúra Reuters, modernizácia železnice, jednej z najstarších mestských tratí v Európe, stála celkovo štyri miliardy eúr (3,6 miliardy USD). Južný a juhozápadný 18-kilometrový úsek železnice bol dokončený už v roku 1993, aby po rokoch chátrania opäť ožili koľaje, signalizačné zariadenia, mosty a nástupištia.
Trať postavili v roku 1877, no po vztýčení Berlínskeho múru (13. augusta 1961) vlaky premávali nezávisle vo východnej a západnej časti mesta. Obyvatelia západného Berlína však bojkotovali zmrzačenú železnicu na svojej strane múru, keďže príjmy z predaja cestovných lístkov putovali k východným susedom a v roku 1980 bola odstavená úplne. V komunistickom východnom Berlíne sa železnica stala hlavným spojením v smere sever-juh.
Železnica si vyslúžila aj prezývku "Trasa milencov", pretože za 20 pfenigov (10 euro centov) sa mohli páriky hodiny prevážať vo vlaku okolo mesta. Starší Berlínčania si spomínajú, že vlaky sa často stávali aj útulkom bezdomovcov, ktorí ich využívali ako teplé miestečko na noc.
Kedysi 70-minútová jazda v súčasnosti trvá 63 minút a predstavitelia mesta dúfajú, že po ďalšej modernizácii sa tento čas ešte viac skráti. Vlaky, spájajúce 27 staníc okolo centra Berlína, kedysi prevážali robotníkov z tovární, vojakov aj podnikateľov a dnes sa počíta so 180 000 cestujúcimi denne.
Železnica prechádza okolo letiska Tempelhof, hlavného sídla známej západoberlínskej rozhlasovej stanice RIAS, kongresového centra ICC, paláca Charlottenburg, dvoch televíznych veží a cez bohémsku štvrť Prenzlauer Berg.