SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Cestovné kancelárie rušia zájazdy do Egypta

Cestovky rušia zájazdy ponúkajú náhradné zájazdy alebo vrátenie peňazí.

(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí už neodporúča v najbližších dňoch cestovať do Egypta.

Cestovné kancelárie tak po novom vyhlásení ministerstva začali s rušením zájazdov a náhrady v plnej výške.

"Najbližšie odlety na pobyty do Egypta - 5. a 12. februára - rušíme s tým, že ponúkame klientom buď zmenu destinácie alebo im vrátime celú sumu, ktorú za zrušený zájazd," povedala Júlia Pilátová z Medina Tours. Cestovka má v Hurghade do desať klientov.

"Termín 19. 2. zatiaľ nerušíme, počkáme, ako sa situácia v Egypte vyvinie," dodala Pilátová. Napriek zákazu vychádzania sa v rámci hotelových rezortov môžu pohybovať, do mesta je to však na vlastné nebezpečenstvo. „Cez víkend som volala s delegátkou, povedala, že je to tam pokojné, na rozdiel od Káhiry,“ povedala Pilátová.

Kartágo má tiež turistov v Hurghade. Adrián Hrubčo potvrdil, že tiež rušia všetky zájazdy až do 12. februára a potom sa rozhodnú podľa toho, či sa situácia v Egypte upokojí alebo nie. "Naši klienti sú v poriadku, sme s nimi v kontakte prostredníctvom delegátov," povedal Hrubčo.

"V súčasnosti máme v Egypte v Hurghade klientov s plánovaným návratom v sobotu," napísal pre SME Chokri Kriaa z CK Horizon Travel BTS.

"Situáciu neustále monitorujeme, spolu s našimi partnermi a v prípade ohrozenia našich klientov priamo v letovisku Hurghada by sme, samozrejme, pristúpili k ich evakuácii. Momentálne sme už zrušili lety do Egypta až do 12. februára. Či sa budú rušiť aj ďalšie lety závisí od ďalšieho vývoja situácie," dodal Kriaa.

Z poznávačky pobytový

Cestovná kancelária Satur v týchto dňoch nemá v Egypte žiadnych klientov. Najbližšie malo niekoľko odletieť v sobotu 5. februára.

"Už sme sa s klientmi spojili, ponúkli sme im možnosť bezplatne zmeniť miesto dovolenky alebo vrátenie peňazí bez storno poplatku," povedala Ľubica Valková zo Saturu.

Klienti, ktorí mali odletieť 5. a 12. si zväčša volia možnosť vrátenia peňazí. "Aj keď máme zopár takých, ktorí si rozhodnutie nechali na neskôr," dodala Valková.

Firo tour má práve v týchto dňoch dvoch klientov, ktorí odleteli z Prahy do Egypta na poznávací zájazd. "Už pri odlete sme ich informovali, že do Káhiry sa určite nedostanú, problém však je, že zablokované sú aj ďalšie pamiatky, a tak zostali v Hurghade," povedala Anežka Hrabovská z Firo tour.

Ak sa títo dvaja klienti rozhodnú žiadať kompenzáciu, keďže z poznávacieho pobytu sa stal pobytový, cestovka sa s nimi dohodne.

Firo tour má vyslať najbližšie klientov do Egypta až v máji, ale už teraz ponúkajú bezplatnú zmenu destinácie. "Ide najmä o rodiny s deťmi, je jasné, že môžu mať obavy," povedala Hrabovská.

Delegátka z Hurghady: Tu je pokoj

„Situácia je tu pokojná. To, čo sa hovorí v médiách a čo nám dávali vedieť z domova – teda rabovačky a protesty, to v Hurghade vôbec nie je," povedala pre SME delegátka Kartago Tours v Hurghade Petra Michková.

Menšie vzrušenie vzniklo len v sobotu po informáciách o hlavných protestoch v Káhire. V meste bolo vtedy menej policajtov, ako zvyčajne, a aj preto, že armáda vyzývala ľudí, aby si chránili majetok, tak sa na to prichystali.

„V sobotu večer zavreli obchody, obchodníci sa postavili pred ne s tyčami, aby to boli schopní ubrániť, keby sa náhodou niečo stalo. Vôbec nič sa však nedialo a obchody sú tu normálne otvorené, cez deň aj večer," poznamenala.

Slovenskí turisti sa podľa nej situácie neobávajú. Znepokujú ich skôr správy zo Slovenska, v ktorých sa známi pýtajú na údajné rabovanie v Hurghade.

„Vidia, že sa tu nič nedeje, že je skutočne pokoj. Aj keď bolo v sobotu v uliciach menej policajtov, ako bežne, už v nedeľu prišla armáda a prebrala kontrolu. Je to lepšie aj pre Egypťanov, že vidia niekoho, kto im môže pomôcť," dodala Michková.

Ministerstvo zverejnilo linky

Nové odporúčanie vydalo ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v Egypte sprevádzanou početnými útekmi väzňov z egyptských väzníc a predĺžením zákazu vychádzania od 15:00 do 8:00 h. Diplomati sú v neustálom kontakte s cestovkami.

Ministerstvo pripomína, aby ľudia ministerstvo o svojom pobyte informovali prostredníctvom registračného formulára občanov cestujúcich do zahraničia.

Ak občania potrebujú akúkoľvek pomoc alebo radu, týkajúcu sa cestovania do Egypta, môžu sa obrátiť na stredisko pre pomoc a služby občanom na čísle 02/5978 5978.

Občania, ktorí sa v Egypte nachádzajú, môžu v prípade potreby kontaktovať veľvyslanectvo v Káhire na telefónnom čísle +20-2/33357544, prípadne na satelitnom spojení +882 16 3333 5718.

To isté odporúča ministerstvo aj občanom, ktorí hľadajú spôsob, ako z Egypta odcestovať. Informovali o tom z tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí.

Aj české cestovky rušia zájazdy

České cestovné kancelárie začali rušiť plánované letecké zájazdy do Egypta.

Kancelárie sú pripravené klientom v prípade nutnosti ponúknuť i predčasný návrat domov o to však podľa dostupných informácií klienti zatiaľ záujem neprejavujú.

Podobne ani pracovníci českého veľvyslanectva v Káhire, z ktorých sa do Prahy zatiaľ nikto nevracia.

Z Česka lieta do Egypta okrem pravidelných liniek ČSA - až sedem charterových spojov týždenne. Aktuálne je v Egypte približne 1000 Čechov. Ročne do Egypta vycestuje okolo 170-tisíc českých občanov.

Na letisku v Káhire vládne chaos, tisíce turistov chcú odísť

Chaos a zmätok zavládol v pondelok na medzinárodnom letisku v Káhire, odkiaľ sa tisíce turistov snažia dostať domov pre násilné protesty po celej krajine.

Medzi tisícami cudzincov, ktorí sa zhromaždili najmä v Termináli 3, vládne nervozita a napätie. Letisko prestalo oznamovať odlety, keďže do Káhiry prilietajú aj lietadlá špeciálne vyslané na odvoz turistov.

Vybavovanie cestujúcich viazne, pretože mnoho zamestnancov sa nedostalo do práce pre zákaz vychádzania.

Pre nedostatok personálu prerušila najväčšia egyptská letecká spoločnosť EgyptAir lety na 14 hodín, v pondelok poobede ich však už obnovila. Za posledný deň však odletelo len 26 z plánovaných 126 lietadiel EgyptAiru.

Lietadlá pre svojich občanov poslali už z Nemecka, Británie, Dánska, Indie, Číny, Kanady, Portugalska, Azerbajdžanu a USA. Ďalšie lietadlá posielajú Rusko, Izrael, Grécko, Turecko a Česko.

Niektoré veľvyslanectvá zorganizovali na letisku aj podávanie jedla a pitia. Väčšina západných vlád odporučila svojim občanom, aby do Egypta radšej necestovali. Cestovné kancelárie hromadne rušia nové zájazdy. Väčšina z nich prisľúbila, že klientov dostanú z krajiny do konca týždňa, hoci v prímorských strediskách je relatívny pokoj.

egypt.jpg

FOTO - TASR/AP

Dzurinda: V Egypte sme nestranní

Európska únia sa nepostaví v egyptskom konflikte na stranu nikoho a bude hlásať hodnoty, ktoré posunú severoafrickú krajinu k pokojnému prechodu na demokratický režim. Situácia Egypta sa v niečom podobá, ale viac sa odlišuje od "zamatovej" revolúcie, ktorá odštartovala demokratizáciu v bývalom spoločnom štáte Čechov a Slovákov, zhodli sa po dnešnom zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy slovenský a český šéf diplomacie.

Ministri zahraničných vecí únie sa stretli prvýkrát od vypuknutia nepokojov v Egypte, ktoré plnia hlavné titulky svetových správ posledný týždeň. Odporcovia režimu prezidenta Husního Mubaraka žiadajú jeho odstúpenie po troch desaťročiach pri moci a rozsiahle reformy v krajine.

Egypťania sami rozhodnú, tvrdí minister

"Schválili sme postoj Rady k vývoju v Egypte. Je to založené na známych hodnotách na rešpekte k ľudským právam a na práve človeka slobodne sa vyjadriť a slobodne sa zhromažďovať. Je to aj výzva, aby Egypt zvládol ťažké časy pokojnou cestou," konštatoval slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. "Vyjadrujeme aj želanie, aby bol Egypt krajinou stabilnou a pokojnou. Je jasné, že egyptské elity dostali požiadavku reformovať krajinu, politický systém, ale aj iné oblasti života," citoval spoločný postoj Dzurinda.

"Pridal som sa na stranu tých, ktorí hovoria, že by sme nemali hovoriť o persónach, ale o hodnotách. Špekuláciám o vhodnosti alebo nevhodnosti toho-ktorého politika sa vyhýbame a hovoríme o princípoch a hodnotách, nechávame rozhodnúť Egypťanov o svojom osude," zopakoval stanovisko svojich rezortných kolegov z rána. Dzurinda sa nechcel pustiť do diskusie, či Mubarak je tým človekom, ktorý by dokázal krajinu previesť demokratickou tranzíciou. "Nevstúpim do týchto vôd. V Egypte som nemal hlasovacie právo a ani tak skoro mať nebudem," reagoval minister.

Únia pozná pána Baradeja a to je tak všetko

Český minister Karel Schwarzenberg povedal, že únia by aj komunikovala so stranou odporcov režimu, ale momentálne je celé hnutie anonymné a nemá svojho zreteľného lídra. "EÚ pozná pána Baradeja a to je tak všetko. Ozval sa po prepustení z väzenia šéf Moslimského bratstva, ale s ním nik nejaké veľké kontakty nemá. Takže je to skôr anonymné hnutie - kto sa koniec koncov vyvŕbi ako vodca, to ešte nevieme. Nie je to to isté, ako to bolo napríklad u nás pred novembrom 1989, keď sa niekoľko rokov predtým bol známy 'vodca' Václav Havel, v Egypte takéhoto človeka nepoznáme a oficiálne nevystúpila ani armáda."

"Samozrejme, máme aj my skúsenosti s podobným procesom tranzície, ktorý bol bolestný, ale nebol krvavý, takisto aj Poliaci, za ktorých hovoril kolega Sikorski. Máme teda nielen právo, ale aj povinnosť hovoriť v prospech hodnôt a princípov a v prospech toho, aby mal každý národ slobodnú voľbu vybrať si cestu, akou pôjde ďalej," doplnil Dzurinda.
tasr
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 3. Myslite na zdravie močových ciest!
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 1. Čo priznali rodičia?
 2. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 3. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 7. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 8. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 12 496
 2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 12 044
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 731
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 739
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 550
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 616
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 938
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 674
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
 5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
 6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 72 850
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 246
 3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 955
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 579
 5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 541
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 735
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 844
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 575
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu