Zrejme vás neprekvapí, že najväčšie mesto Vietnamu má obyvateľov viac ako celé Slovensko. Metropola sa rozprestiera neďaleko delty rieky Mekong. Pôvodne išlo len o malú rybársku osadu známu ako Prey Nokor, ktorá sa neskôr „vypracovala“ na hlavný prístav v Kambodži.
Po prisťahovaleckých vlnách vietnamských osadníkov sa toto územie premenovalo na Saigon. Až v roku 1976, keď vznikla Vietnamská socialistická republika, dostalo mesto názov po významnom vodcovi Ho Či Minovi. Napriek tomu dodnes mnohí obyvatelia nenazvú túto vietnamskú metropolu inak ako Saigon.
Nočný pohľad na radnicu
Mesto motocyklov
Ak zavítate do tohto mesta, nevynechajte prechádzku uličkami so starobylými stánkami, trhmi, predajňami hodvábu, košíkmi či koreninami. Za chvíľu už budete stáť uprostred výškových budov, presklených obchodných centier či iných moderných dizajnérskych kúskov.
Ak vás opantalo nakupovanie, myslite na to, že zjednávanie cien nie je v týchto končinách ničím neobvyklým. Dajte si však pozor na drobné krádeže, aby ste sa domov vrátili so všetkým, čo ste si priniesli. Máte radi nočný život? Ho Či Minovo Mesto je potom pre vás ako stvorené.
Nudiť sa rozhodne nebudete. Stačí zavítať do niektorého z početných nočných barov. Táto metropola zrejme nikdy nespí. Pri prechádzkach miestnymi uličkami si dajte pozor, lebo dodržiavanie pravidiel cestnej premávky sa tam príliš nenosí. Chaotickú situáciu v meste majú na svedomí neraz početní motorkári.
Jadro mesta je zdobené širokými francúzskymi bulvármi a historickými stavbami. Neprehliadnuteľnými pamiatkami sú mestská radnica a Palác zjednotenia, predtým známy ako Palác nezávislosti. Je postavený na mieste, na ktorom počas vietnamskej vojny stál palác a domov prezidenta Južného Vietnamu.
Za pozretie stojí aj katedrála Notre Dame. Prvý stavebný kameň tohto katolíckeho kostola bol postavený v roku 1877, pričom všetky pôvodné materiály boli dovezené z Francúzska. Pred katedrálou sa nachádza socha Panny Márie.
Hovorilo sa, že v októbri 2005 začala socha plakať, čo pritiahlo tisíce ľudí a zároveň malo prinútiť úrady, aby zastavili dopravu okolo katedrály. Že išlo o skutočné slzy však nikdy nebolo dokázané. Saigon je bohatý nielen na kostoly, ale aj pagody a múzeá.
Exotika na tanieri
Nenechajte si ujsť ani miestne reštaurácie so všakovakými špecialitami. Ochutnajte napríklad polievku Pho Bo, ktorá sa zvykne podávať aj na raňajky. Z nápojov sa oplatí ochutnať ryžové víno, zelený čaj, kávu či pivo Bai Hoi. Máte chuť na smaženého cvrčka alebo duseného hada? Ani o takéto exotické pochúťky nie je v Saigone núdza.
Mesto sa v posledných rokoch začína pomerne nápadne ponášať na západné metropoly. Výnimočné tam nie sú reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou či rýchle občerstvenia typu Mc Donald‘s. Napriek tomu si mesto zachovalo svoju neopakovateľnú atmosféru.
Čo potrebujete na cestovanie do Vietnamu?
Na vycestovanie potrebujete víza a cestovný pas, ktorý bude mať platnosť najmenej mesiac po uplynutí požadovaného víza. Turistické vízum bez hostiteľského pozvania sa vydáva na obdobie maximálne 15 dní. Na dlhší čas je potrebné pozvanie od súkromnej osoby alebo cestovnej kancelárie. Treba si podať žiadosť na predpísanom formulári, predložiť platný pas a fotografiu.
Na hraničnom priechode je potom potrebné ešte vyplniť vstupný/výstupný deklaračný list. Dajte si pozor, pretože strata výstupného listu vám môže skomplikovať návrat domov. Pri ceste do Vietnamu nezabudnite ani na dobré zdravotné poistenie.
Ho Či Minovo Mauzóleum v Hanoi
Tri miesta, kam sa vybrať v okolí
- Delta Mekongu – miesto, kde sa zlieva 4000 kilometrov dlhá rieka do mora. Zaujímavý je obrovský plávajúci trh v Cai Be.
- Dedinka Cu Chi – vojnová pamiatka, ktorú tvorí sieť 200-kilometrových tunelov. Kedysi tvorili plnohodnotnú podzemnú dedinu.
- Veľký chrám Cao Dai - je unikátnym architektonickým dielom.