Kanárske ostrovy ďaleko od európskych brehov boli poslednou zastávkou lodí plaviacich sa do Ameriky. Už aj pre Kolumba. Pri jednom z nich, pri Gomere, zakotvil 3. augusta 1492. Námorníci si doplnili zásoby vody a na svoju objaviteľskú cestu sa vybrali až 7. septembra. Anály zaznamenali: „Kolumbus pobudol na ostrove dlhšie, ako pôvodne plánoval. Daktorí námorníci tvrdili, že podľahol pôvabom guvernérovej dcéry.“
Tak či onak, Kolumbus aj na ďalších výpravách pobudol na ostrovoch trochu dlhšie. Na druhej sa doplavil na Gomeru, dal naložiť na svojich sedemnásť karavel kozy, ovce, prasce, sliepky a znova zdvihol kotvy.
Prístavy na Kanárskych ostrovoch až dodnes slúžia ako posledná zastávka na plavbe do Ameriky a ako prekladiská tovaru. Najmohutnejší je Santa Cruz na Tenerife. Najmohutnejší aj v celom Španielsku.
FOTO - MARTIN HEJNAR/Vistaire.es
Vynovený
Počas mojej poslednej nedávnej návštevy ma vítal vynovený prístav. Vynovujú ho vlastne od polovice 19. storočia, keď zaznamenal najbúrlivejší rozvoj. Vtedy vymenovali za hlavného inžiniera Francesca Clavija. Bol to civilný stavebný inžinier.
Na rozdiel od svojich predchodcov, ktorí boli vojenskými inžiniermi a brali do úvahy predovšetkým vojenské zretele. Pribudli nové móla, zvýšila sa kapacita obchodu i bezpečnosť.
Ten dnešný prístav už nemožno obsiahnuť jedinou návštevou – je dlhý 13 kilometrov a tvoria ho štyri hlavné doky s mnohými stavbami.
Martin Hejnar je síce z Moravy, ale dlhé roky žije na Tenerife a je čosi ako puncovaný fotograf prístavu. S osobitnou záľubou ho fotografuje z balóna. Tak ho najlepšie obsiahne. Okrem toho –profesionálne sa venuje leteckej fotografii.
„Doky? Ten prvý je určený najmä pre tankery,“ zasväcuje Martin do tajov, ktoré nie sú nijakými prísne stráženými tajomstvami, na aké sa v našej vlasti pamätáme ešte z nedávnych čias. „A sú to parádne veľké tankery. Ostrovy sa bez dovozenej ropy nezaobídu. Ale najprv putuje do rafinérie v blízkosti prístavu.“
Ďalší dok je ešte väčší. Je vyhradený pre rybárov a väčšie jachty. Aj ďalší, ešte rozsiahlejší, slúži na prepravu tovaru, kontajnerovú vykládku a nakládku, ale aj na prepravu sypaného materiálu.
„Potom nasleduje to, čo ťa asi najväčšmi zaujíma: osobná doprava,“ vraví Martin. A má pravdu. Dok je podstatne väčší ako ostatné, meria 2753 metrov.
FOTO - AUTOR
Kráľovné na móle
MSC Fantasia je loď mamutích rozmerov. Je dlhá 333, vysoká 60 metrov a poskytuje najvyššie pohodlie 3200 cestujúcim. K pohodliu patria štyri bazény, štyri kiná, päť reštaurácií, obchody. Nedávno zamierila na Kanárske ostrovy.
Aj loď Independence of th Seas je obor. Je určená pre 3634 pasažierov. Tiež s maximálnym pohodlím. Cestujúci si môžu vyskúšať sily a zručnosť, napríklad aj na lezeckej stene alebo v pästiarskom ringu. Koncom minulého roka aj ona zamierila na Kanárske ostrovy.
V piatok 12. novembra minulého roka sa päť námorných obrov stretlo v prístave Santa Cruz na Tenerife. Konštelácia, aká sa udeje raz za večnosť. Lode vychrlili zo svojich útrob 17-tisíc ľudí, pasažierov i členov posádok.
„Bola to veľká paráda,“ vraví Martin, „hudba, folklór, gejzíry vody, televízne kamery, cvakanie fotoaparátov, slávnostné reči.“ Prezident prístavu Pedro Rodríguez Zaragoza rozdával darčeky. Aj Martin patril medzi tých, čo usilovne cvakali fotoaparátom.
Kanárčania sú pohostinní, dobrosrdeční a hlavné mesto Tenerife poskytuje dostatok zábavy a tak – ako mi povedal Martin – „niektorí výletníci sa večer vracali veru na loď na mol“.
Tesne pred vlaňajšími Vianocami sa každý deň priplavili do prístavu ďalšie obrovské plavidlá. Priviezli dovedna 22-tisíc pasažierov. Medzi nimi bola aj loď Queen Elisabeth. Christopher Wells, jej kapitán, prejavil prístavu uznanie. Povedal: „Je to veľký a bezpečný prístav s množstvom služieb.“
FOTO - MARTIN HEJNAR/Vistaire.es
Ráčte nastupovať
Ale kam? Najprv azda k susedom, na najbližšie Kanárske ostrovy, na Gomeru, Gran Canariu, La Palmu. Sympatická brunetka v cestovnej kancelárii vraví: „So všetkými obývanými Kanárskymi ostrovmi sme spojení pravidelnými linkami. A podľa potreby zabezpečujeme aj výlety. Kam vám vystavím lístok? Práve máme na niektoré linky zľavy.“
Poďakoval som sa. Nedávno som absolvoval dlhší výlet na La Palmu a musím sa finančne trochu pozviechať.
Z prístavu Santa Cruze sa lode plavia do afrických miest, do Japonska, Indie, na Filipíny, do Šanghaja, na Taiwan, do Buenos Aires, Bostonu, New Yorku. Ale najčastejšie mieria k starému kontinentu. Do Španielska alebo Portugalska to zvládnu za dva dni. Aj nákladné lode sa najčastejšie plavia do týchto krajín.
Dnes vzdialenosť z Kanárskych ostrovov do Ameriky prekonajú najrýchlejšie lode ani nie za štyri dni. Kolumbovi to trvalo desať týždňov. Nemusia však nakladať kozy, ovce, prasce, sliepky. Všetko na pohodlné prežitie dodajú rýchlo a ľahko v kontajneroch. A bez čakania. Ibaže by nás zdržala nejaká miestna krásavica.
V roku 2010 zavítalo do prístavu 383 výletných lodí a do mesta priviezli 673-tisíc návštevníkov. V tom čísle nie sú zahrnuté pravidelné linky a jachty. Bolo to o desať percent viac ako rok predtým. Tenerife sa už možno dostáva z krízy, ktorá kruto postihla najmä tento najväčší kanársky ostrov.
FOTO - MARTIN HEJNAR/Vistaire.es
Autor: Miroslav Švihran