
Tovaru je na Kube dosť iba v obchodoch, kde sa dá nakupovať za doláre. Tí, ktorí doláre nemajú, musia vyžiť z prídelov. FOTO - ČTK/AP
Na kubánskom vidieku sa začal v poslednom čase objavovať zamaskovaný muž, ktorého miestni obyvatelia nazvali Zorro. Zatiaľ čo jeho historický kolega chránil chudobných Mexičanov pred skorumpovanou španielskou správou, kubánsky Zorro kradne na miestnom družstve kravy, aby ich potom zabil a mäso rozdal vidiečanom v okolí mesta Camagüey v strednej časti Kuby.
Ako informoval nezávislý kubánsky server Cubanet, mladý Zorro stelesňuje nespokojnosť kubánskych vidiečanov, ktorí majú podľa pravidiel karibského komunizmu hovädzinu iba na prídel.
Zorro už zabil a porozdával deväť kráv. „Chodí z domu do domu, vždy si dáva pozor na to, aby nevideli jeho tvár, a ľuďom hovorí, kde nechal mäso z kráv, ktoré zrejme vzal z miestneho družstva,“ vraví nemenovaný obyvateľ, ktorý sa so Zorrom už stretol. Ako spravodlivý karibský Jánošík si mäso nenecháva pre seba.
„Tí, ktorým povedal, kde mäso nájdu, si vzali toľko, koľko len mohli. Jeden z nich povedal, že je to správny chlapík, lebo „naša vláda nám mäso nepredáva“.
Zorrovi hrozia vážne tresty. Režim Fidela Castra považuje ilegálne zabíjanie dobytka za trestný čin. V dôsledku toho by zamaskovaný hrdina mohol v base stráviť od štyroch do desiatich rokov. Trestné je aj to, keď si bez príslušného povolenia miestnych kádrov dovolíte zabiť vlastnú kravu. Bežní Kubánci už dávno hovädzinu nejedli, a preto sa objavujú stále nové a nové ilegálne bitúnky. Šikovnejší potom nelegálnu hovädzinu, ale aj konské mäso predávajú na tajných trhoch. Prináša to vraj obrovské zisky a polícia to nie je schopná zabrzdiť.
Mnohí sa Zorrovmu príchodu nečudujú. Na Kube sa zjavil v čase, keď sa hovädzina, syry, ale aj spodné prádlo či benzín predávajú iba na prídel alebo za doláre.
Kubánska centrálne riadená ekonomika je v najhoršom stave od čias tzv. período especial z roku 1992, keď po páde sovietskeho bloku kubánsky obchod takmer úplne zamrzol. Za súčasným stavom okrem tradičnej neschopnosti komunistickej nomenklatúry stojí Hurikán Michell, ale aj fakt, že po 11. septembri sa znížil počet turistov. Medzi ďalšie príčiny patrí i to, že kubánska komunita na Floride neposiela toľko dolárov ako pred rokom. Navyše, mnoho západných štátov už nie je ochotných poskytovať pôžičky a ich diplomati sa v Havane sťažujú na časté meškanie platieb.
Legendárny zbojník začal úradovať v čase, keď kubánska vláda zvýšila ceny a zaviedla ďalšie prídely. Nomenklatúra tak každému Kubáncovi mesačne určila tri kilogramy ryže, štvrť litra oleja alebo pol kila obilnín. S menšou pravidelnosťou už dostávajú prídel rezancov, keksov, pracieho prášku, mydla či zubnej pasty. Tie však zatiaľ Zorro z hotelov pre západných turistov neberie.
JURAJ TOMAGA