BRATISLAVA. Turecko každým rokom navštevuje viac a viac Slovákov, vízová povinnosť však naďalej platí pre obe strany.
Slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a turecký minister pre európske záležitosti a hlavný vyjednávač Turecka v prístupových rokovaniach s Európskou úniou Egemen Bagis sa v Bratislave dohodli na zriadení expertnej skupiny, ktorá bude hovoriť o možnosti vízovej liberalizácie pre Turkov a zrušení víz pre Slovákov.
Ako tvrdí Dzurinda, mohli by zachytiť už najbližšiu letnú sezónu. „Tak skoro, ako to bude možné. Čím skôr, tým lepšie,“ odpovedal na otázku o presnom termíne zmeny.
Pre pätnásť členských štátov EÚ platia pri vstupe do Turecka lepšie podmienky ako pre zvyšných dvanásť a Dzurinda očakáva, že turecká strana urobí pre Slovákov presne to, čo pre občanov ostatných štátov.
Bagis zase tvrdí, že Turecko je členom každej európskej organizácie okrem samotnej únie, a keď na Slovensko môžu prichádzať Paraguajci a Uruguajci bez víz, prečo by nemohli aj Turci.
Dzurinda: Slovensko podporuje cestu Turecka k únii
Turecko a Slovensko sú spojencami v NATO a teda nesú svoj diel zodpovednosti za bezpečnosť vo svete, Slovenskú republiku však teší, že Turecko sa rozhodlo pre európsku cestu.
„Slovensko podporuje a povzbudzuje Turecko v tomto úsilí,“ vyhlásil Dzurinda s tým, že Slovensko je ochotné poskytnúť skúsenosti v procese, ktorý nie je jednoduchý.
Bagis rád vidí, že Slovensko podporuje myšlienku, že Turecko si zaslúži férový prístup. Ako dodal, chcel by, aby Turecko znova prizvali na summity úniespolu so štátmi západného Balkánu.
Partneri sa dotkli aj cyperskej otázky, Dzurinda sa ostrov chystá navštíviť v apríli. Turci by chceli vidieť riešenie cyperskej otázky a tešia sa na návštevu Dzurindu na Cypre. Dúfajú, že nájdu riešenie problémov.
Bagi: Zo vstupu by profitovali obe strany
Zo vstupu Turecka do únie budú profitovať obe strany. Turecko môže pomôcť únii pri riešení energetickej krízy či problémov so starnutím populácie a ponúknuť svoje skúsenosti napríklad v boji s terorizmom a ilegálnou migráciou, povedal Bagi.
Bagi poukázal na fakt, že Turecko je najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európe a má druhú najväčšiu armádu v NATO. SR je podľa neho jednou z krajín, ktoré chápu, že by bolo pre úniu prínosom.
Konštatoval, že únia nie je len ekonomickým a politickým zoskupením, ale je to "najväčší mierový projekt v histórii ľudstva".
Priniesla mier krajinám, ktorých história bola plná vojen a iných konfliktov. Napriek všetkým problémom, s ktorými sa stretáva, napriek ekonomickým a iným krízam, "únia je to najlepšie, čo mohla Európa zažiť", a korunou na mierovom procese by bolo prijatie Turecka, povedal Bagi.
Únia je podľa jeho slov jedným z motivačných faktorov pre Turecko na jeho ceste k politickým a ekonomickým zmenám.
"Turecko je najvýchodnejšou časťou Západu a najzápadnejšou časťou Východu," povedal Bagi a dodal, že jeho krajina nereprezentuje len ašpirácie 72 miliónov Turkov, ale jej snahy o členstvo v 27-člennom bloku sledujú so záujmom tri miliardy ľudí po celom svete, ktorí sa cítia byť izolovaní od Západu a cítia, že sú Západom označkovaní ako "tí druhí".
Turecko chce spravodlivé prístupové rokovania. Nechce žiadne mimoriadne výhody a láskavosti, ale nechce ani žiadne bremená, ktoré nemuseli prekonávať ostatné štáty na ich ceste do EÚ, uviedol Bagi.
Dzurinda ministrovi vysvetľoval kauzu kamión
O vyjadreniach ministra vnútra Daniela Lipšica po zmarenej protidrogovej akcii, pri ktorej turecká polícia zadržala českého vodiča a kamión s kontrolovanou zásielkou, s ním hovoril minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
Lipšic totiž vyhlásil, že Turecko nie je pripravené na vstup do únie, slovenská diplomacia krajinu v integrácii podporuje, ak bude plniť podmienky integrácie.
"S pánom ministrom vnútra som sa osobne porozprával a porozumeli sme si. Chcem vás poprosiť, aby táto časť mojej odpovede bola pre vás dostatočná," vyhlásil Dzurinda na dnešnej tlačovej besede po návšteve tureckého ministra pre európske záležitosti a hlavného vyjednávača Turecka v prístupových rokovaniach Egemena Bagisa.
Turecký minister sa ani dnes nevyjadril k tomu, kto podľa tureckej strany v prípade kamióna pochybil. Nechcel "ukazovať prstom" ani "viniť jeden druhého".
Turecko a Slovensko sú spojenci, dodal Bagis. "Policajné úrady spolupracovali v minulosti, spolupracujú teraz a budú spolupracovať v budúcnosti. Keď dôjde k zlyhaniu, úlohou politických lídrov nie je obviňovať jeden druhého, ale vyriešiť problém," uzavrel.