Výbuch bomby pred americkým konzulátom v Karáčí zabil osem ľudí
Karáčí 14. júna (TASR) - Najmenej osem Pakistancov zahynulo
a ďalších 26 utrpelo zranenia pri dnešnom výbuchu bomby nastraženej
v automobile pred americkým konzulátom v Karáčí
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
, len niekoľko hodín po odchode amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda z Pakistanu.
Bomba zničila múr okolo konzulátu, minimálne päť áut parkujúcich obďaleč a vybila okná priľahlých budov. Explózia bola natoľko silná, že rozmetala časti tiel do vzdialenosti 100-200 metrov a zanechala pred budovou konzulátu vyše metra hlboký kráter.
Polícia potvrdila, že pri výbuchu nezahynul žiaden cudzinec ani zamestnanec ambasády. Išlo pravdepodobne o samovražedný bombový útok odpálený z auta značky Suzuki, ktoré explózia odhodila približne sedem metrov, kde narazilo do stromu pred konzulátom.
Podobný samovražedný útok pred hotelom v Karáčí 8. mája si vyžiadal životy 11 francúzskych inžinierov a dvoch Pakistancov. Napriek tomu, že k útoku sa nikto neprihlásil, podozrenie padá na islamistických fundamentalistov, oponujúcich pakistanskej pomoci Spojeným štátom vo vojne proti terorizmu.
V priebehu tohto roka bolo v Pakistane zavraždených minimálne 15 cudzincov a niekoľko desiatok utrpelo zranenia pri rôznych incidentoch. V januári islamistickí radikáli uniesli amerického reportéra Daniela Pearla, ktorého neskôr brutálnym spôsobom zavraždili.
V marci zase zahynulo päť ľudí, vrátane troch cudzincov, a približne 40 ďalších osôb utrpelo zranenia pri výbuchu granátu, ktorý vhodil do protestantského kostola v Islamabade neidentifikovaný muž.
Pakistanský vojenský vodca Parvíz Mušarráf sa stal kľúčovým spojencom Spojených štátov v ich vojne proti svetovému terorizmu a po útokoch z 11. septembra prerušil vzťahy s afganským Talibanom, čo v jeho krajine vyvolalo vlnu nevôle fundamentalistických islamistov.
Radikálni moslimovia vyčítajú Mušarráfovi aj jeho nekompromisný postoj voči nim, ktorý zaujal v januári po krvavom útoku na indický parlament v Naí Dillí. Tento incident priviedol Pakistan a Indiu takmer na pokraj vojny, ktorá by mohla byť o to vážnejšia, že obe krajiny disponujú atómovými zbraňami.