Najväčšou výhodou je, že sa vyhnete hlavnej turistickej sezóne, ktorá sa v prípade porovnateľných megamiest v súčasnosti natiahla najmenej na trištvrte roka. Zúri tam vlastne od začiatku jari do konca jesene.
Zima tak prináša viac životného priestoru a menej napätia, kratšie rady a dlhší čas na prežívanie zážitkov, rýchlejšie presuny a pokojnejšie uvedomovanie si súvislostí.
Povinná jazda
V prípade prvej návštevy Londýna je takmer nevyhnutnosťou absolvovať takzvanú povinnú jazdu. Už len pre orientáciu a prvý dojem: aspoň kúsok nábrežia - minimálne v okolí parlamentu a pri Tower Bridge, prejdite sa niektorým z povestných parkov, štvrťou ktorej dominuje tradicionalistický Harrods, ulicami a uličkami medzi Covent Garden, Trafalgar Square, Soho a Picadilly Circus.
Asi by nemala chýbať ani výmena stráže pred Buckinghamským palácom - pozor na zimný režim, koná sa vtedy len každý druhý deň.
Ďalšie časti Londýna sa postupne budú pridávať - a ponúkať - samy; popri návštevách vytypovaných objektov, ale aj vďaka zvýšenému sebavedomiu pri úspešne zvládnutých orientačných a dopravných problémoch.
Sobotná mágia Portobello Road
Portobello Road nie je len tak nejaká ulica. Okrem nedele sa na nej každý deň v týždni a celoročne konajú trhy. Od ovocia a zeleniny po najrozličnejšie drobnosti. Ale iba v sobotu sa mení na (možno aj) najslávnejší a najvyhľadávanejší trh sveta. Špeciálne pre starožitnosti.
Atmosféra je tam vždy úžasná a nedefinovateľný pôvab trhu spoluvytvárajú predávajúci aj nakupujúci, kamenné obchody aj stánky, špičkoví starožitníci aj felliniovské typy predavačov astrologických talizmanov.
Ale výrazný podiel má aj zvláštna milota štvrte Notting Hill – jej ulíc, záhrad, dvorov a farebnosti. Fasád aj obyvateľov s presilovkou tých z Karibiku. Ak sa vám z akýchkoľvek dôvodov nepodarí navštíviť sobotný trh, skúste ktorýkoľvek iný deň okrem pondelka.
V uličkách Notting Hill stretnete desiatky turistov hľadajúcich objekty, ktoré hrali v rovnomennom filme. Bizarný vzťah obyčajného kníhkupca (Hugh Grant) s hollywoodskou superstar (Julia Roberts) pridal tejto štvrti ešte viac atraktívnosti.
Londýn však má ešte nemálo podobne príjemných alebo všeobecne známych miest. Možno vás osloví Greenwich – a určite použite aspoň na jednu cestu rýchly luxusný katamarán Thames Clippers.
Nemálo návštevníkov sa napriek pomerne hustej premávke musí odfotiť na Beatlesom preslávenej zebre pred nahrávacím štúdiom na Abbey Road. Milovníci tých čias isto neobídu ani preslávené ulice King´s Road v Chelsea a Carnaby Street v Soho – nositeľky nových trendov neobyčajnej doby konca 60. a 70. rokov (už) minulého storočia.
Na južnej hrane Hyde Parku je aj slávna Royal Albert Hall, v strede Soho komorná Chinatown – čínska štvrť, odtiaľ už nie je ďaleko ku Covent Garden – skvelému polyfunkčnému objektu (a námestiu - piazze) plných happeningov a príjemných uličiek v najbližšom okolí. Pri nepriaznivom počasí vás pritúlia aj povestné puby, tie už navyše bez povinnej jednotnej záverečnej.
Londýn nemá kopce ani žiadne výraznejšie vyvýšeniny, preto by bolo pri peknom počasí a dobrej viditeľnosti doslova hriechom nevyužiť na letecké pohľady London Eye a taktiež kupolu Katedrály sv. Pavla.
A teraz už kultúra
Londýnska kultúrna a umelecká ponuka je až frustrujúco bohatá – a práve nepriaznivé počasie v zime môže pomôcť pri jej dlhšom a uspokojivejšom poznávaní. Kým na zbežnú prehliadku Námorného (National Maritime) múzea či Kráľovského (Royal Observatory) observatória – obe vo štvrti Greenwich - potrebujete okolo hodiny na každé, na gigantické expozície v British Museum alebo Victoria&Albert Museum by boli potrebné skôr dni.
Ani do Tate Gallery (klasickej na South Bank) a do National a Portrait Gallery by ste nemali vchádzať, ak ste si na ne nevyčlenili aspoň dve hodiny.
Naproti tomu na Tate Modern hodinka zvyčajne stačí – aj s posedením v kaviarni a prechádzkou po vyhliadkových terasách.
Ďalšími viachodinovými kolosmi sú isto aj susediace múzeá – Natural History (Prírodovedecké) a Science (Vedecko-technické). Vojnové Imperial War Museum určite tiež nepatrí medzi najmenšie.
Pre osobné konto či rodinné financie je isto potešujúca aj informácia, že do všetkých vymenovaných múzeí je vstup zadarmo.
Ušetrená hotovosť sa tak ochotnejšie a bezbolestnejšie investuje do finančne náročnejších pokušení. Niekto si návštevu Londýna automaticky spája s prehliadkou Madame Tussaud´s Wax Museum – najrozsiahlejšou a najkvalitnejšou kolekciou voskových figurín v Európe (28/24 libier dosp./deti), iní túžia po futbalovom stretnutí Premier League, ďalší si nevedia predstaviť návrat domov bez návštevy muzikálu (rozpätie 45 – 135 libier) či koncertu.
Nadpis clanku
Hlavne počas Vianoc a Silvestra bývajú mnohé atrakcie zatvorené alebo majú zmenené časy vstupov. Zistite si to už doma, najneskôr po príchode do Londýna! Výmena stráže pred Buckinghamským palácom je v zime každý druhý deň (s výnimkou veľmi nepriaznivého počasia). V roku 2011 to budú v januári párne dni, vo februári a marci nepárne. Vždy od 11.30 do 12.15.
Trh na Portobello Road sa koná v pondelok až sobotu od 8.00 do 18.30 (štvrtok iba do 13.00).
National a Portrait Gallery: metro Charing Cross, otvorená denne 10.00 – 18.00 (streda do 21.00).
British Museum: metro Tottenham Court Road, otv. so - str 10.00 – 17.30, štv a pia do 20.30.
Natural History Museum: metro South Kensington, otv. po - so 10.00 – 17.50, ne od 11.00.
Science Museum: metro South Kensington, otv. denne 10.00 – 18.00.
Victoria&Albert Museum: metro South Kensington, otv. štv - ut 10.00 – 17.45, v stredu a posledný piatok v mesiaci do 22.00.
Imperial War Museum: metro Lambeth North, otv. denne 10.00 – 18.00.
Tate Gallery: metro Pimlico, otv. ne - štv 10.00 – 18.00, pia - so do 22.00.
Tate Modern: metro Blackfriars, otv. ako „klasická“ Tate.
National Maritime Museum: (Docklands) metro Cutty Sark, otv. október - marec denne 10.00 – 16.30, apríl - september denne 10.00 – 18.00.
Royal Observatory: (Docklands) metro Cutty Sark, otv. denne 10.00 – 17.00.
Kupovanie lístkov na muzikály, do divadiel, na futbal či koncerty býva zvyčajne zložitou procedúrou s veľmi pohyblivou cenou, v žiadnom prípade sa ich však nesnažte získavať na čiernom trhu.
Autor: František Michlík