
FOTO - Archív
Výsledky analýzy dát z Global Positioning Satellite (GPS) ukazujú, že grónsky pobrežný ľadovec sa v dôsledku stúpajúcej teploty pohybuje oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Časť odborníkov na klimatológiu je presvedčená, že to má na svedomí globálne otepľovanie. Uverejnila to on-line verzia časopisu Science a sponzoroval ho americký úrad NASA v rámci svojho projektu ICESat.
Vedci využili komplexnú sadu údajov z GPS v období rokov 1996 až 1999 a zistili, že pohyb ľadovca sa zrýchľuje z 31,3 cm za deň v zimnom období na 40 cm za deň v lete. Ako pre BBC povedal Jay Zwally, jeden z členov výskumného tímu ICESat, štúdia ukazuje, že roztopená voda steká z povrchu 1200-metrového ľadovca, čo spôsobuje jeho čoraz rýchlejší pohyb a jeho zmenšovanie. Okrem toho voda odnáša časť tepla z povrchu na dno ľadovca.
K podobnému záveru došli v inej štúdii Waleed Abdelati z NASA a Konrad Steffen z University of Colorado v USA, ktorí zistili, že rýchlosť roztápania stúpla za posledných 21 rokov o 20 percent. Za ten istý čas stúpla globálna teplota o 0,25 oC.
Vedci upozorňujú, že zrýchľovanie odtoku vody z povrchu ľadovca a zmenšovanie jeho hrúbky môžu vyvolať efekty, ktoré sa pri počítačovom modelovaní vývoja klímy zatiaľ ne-brali do úvahy. Už v decembri sa NASA chystá vypustiť ICESat s citlivými detektormi, ktoré budú schopné registrovať zmeny hrúbky ľadovca s presnosťou 1 cm za rok. V minulosti sa grónsky ľadovec najrýchlejšie zmenšoval pred 125-tisíc rokmi.
Neroztápa sa však len grónsky ľad. Profesor Mark Meier z University of Colorado, ktorý sa zaoberá štúdiom Južného kaskádového ľadovca v americkom štáte Washington, tvrdí, že tento ľadovec sa topí najrýchlejšie za posledných päťtisíc rokov. Podľa neho stúpne do roku 2100 hladina svetového oceánu až o 43 cm.
Nie všetci vedci sa však zhodujú v tom, že roztápanie ľadovcov a zvyšovanie hladiny oceánu má na svedomí umelo vytvorený skleníkový efekt. Astronómovia totiž tvrdia, že za zvyšovaním globálnej teploty na planéte môže aktivita Slnka. (BBC)