
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Ako nám povedala kurátorka múzea Bibiana Ďurovová, okrem špecializovanej časti múzeum spracúva aj dejiny krtíšskej oblasti. Hračky z rôznych časových období sem lákajú nielen deti. Potešia sa aj dospelí, ktorí nezabudli byť deťmi. Prostredníctvom vystavených bábok sa môžu vrátiť o niekoľko rokov naspäť, keď boli bábkové inscenácie v televízii veľmi populárne. Nájdete tu totiž bábky z Osmijankových rozprávok, Veľkého Ivana, Koníka - hrbáčika, Radúza a Mahulieny či Zamagurských rozprávok.
Expozícia má mnoho zaujímavých súčastí. Prvým príjemným dotykom je dres Žiga Pálfyho, ktorý sa múzeu podarilo získať od Ladislava Čierneho. Zrejme niet na Slovensku dieťaťa, ktoré by meno zlatého hokejistu nepoznalo.
Národopisné spracovanie témy hračka nás presvedčí, že deti sa chceli hrať mnoho rokov predtým, ako začali hračky predávať v obchodoch. Dokazujú to archeologické nálezy z detského hrobu v Želovciach, ktoré pochádzajú z prelomu 7. a 8. storočia. Z detského vozíka síce ostali ako originál iba kolieska, odborníci však vytvorili jeho predpokladanú kópiu. Expozícia predstavuje hračky rôzneho druhu z predchádzajúcich storočí - bábky zo šúpolia, drevené vozíky, porcelánové a látkové bábiky.
V ďalších miestnostiach nájdete všetko, čo robí dieťa dieťaťom v dnešnej dobe. Plastové hračky, bábiky, drevené stavebnice, autodráhy, železnice, plyšové hračky. Aby bol výklad deťom blízky, spravili na hrade pre ne aj herňu, kde si môžu bábkové divadlo samy zahrať. Veľký záujem je aj o luminiscenčnú miestnosť, kde rozprávkové postavy ožívajú vďaka zvláštnemu osvetleniu.
K najzaujímavejšej časti múzea patria divadelné bábky, ktoré ožili v bábkových divadlách alebo v televíznych inscenáciách. Väčšinu z nich múzeum získalo ako dar alebo ich má dlhodobo zapožičané. Nájdete tu históriu bábkarstva na Slovensku, ťažiskom je obdobie od roku 1950, keď začali vznikať profesionálne bábkové divadlá. Na turistov čakajú postavičky z hier, ktoré uviedlo Štátne bábkové divadlo v Bratislave a bábkové divadelné súbory v Nitre, Žiline a Banskej Bystrici. Nejde vždy o klasické bábky. Privíta vás napríklad známa pani Čupurkinová. Bábka, ktorú si herec nasadil na hlavu a s ňou hral. Najobdivovanejšou bábkou je však nepochybne Pinocchio. Pravdepodobne preto, lebo je to jediná bábka, ktorú možno vziať do rúk.
Samostatnou časťou sú bábkarské tradície rôznych krajín sveta. Túto časť múzea skompletizovali na základe zbierky na veľvyslanectvách. V Modrom Kameni sa tak ocitli bábky z Poľska, Nórska, Česka, Ruska, Indie či Indonézie. Zaujímavé je napríklad tieňové divadlo, aké sa hráva v Indonézii. Má svoje zvláštnosti. Hrávajú ho v reštauráciách hlavne pre dospelých. Bábky sú vyrobené z byvolej kože a svoje zaujímavé príbehy rozohrávajú po zotmení.
Záver expozície je tiež veľmi príťažlivý. Na chodbe vás mlčky privítajú nadrozmerné postavy z hry Čarovná flauta spolu so scénami. Uviedlo ju pred rokmi Štátne bábkové divadlo v Bratislave.
KVETA FAJČÍKOVÁ