V meste, ktoré sa hrdo rozprestiera východne od Prahy, vás ovanie závan histórie asi z každej uličky či budovy. Kutná Hora bola kedysi lákavým cieľom pre všetkých, ktorí chceli rýchlo zbohatnúť.
Strieborné časy
Prvé doklady o ťažbe striebra na tomto území siahajú až do 13. storočia, ktoré by sme mohli pokojne premenovať na obdobie honby za striebrom. Vzácna ruda sa menila na mince vo Vlašskom dvore, kde sídlila česká centrálna mincovňa. Spočiatku bol tento objekt chránený vlastnou hradbou. Koncom 18. storočia, keď sa pre Kutnú Horu skončili strieborné časy, začal Vlašský dvor chátrať.
O sto rokov neskôr sa dokonca uvažovalo o jeho zbúraní, napokon sa však rozhodlo o jeho prestavbe a niektoré budovy sa tak zachránili. Pamiatkou na to, že sa tam kedysi razili mince, je zachovaný latinský nápis, ktorý v preklade hovorí „nedotýkaj sa ma“. Išlo o výstrahu pre zlodejov, na ktorú ale veľa ľudí nedbalo.
Následne sa môžete vydať uličkou, ktorá spája Vlašský dvor, Hrádek a Kostol svätého Jakuba. Starobylá ulica dostala prezývku Ruthardka podľa majiteľov jedného bohatého domu. Traduje sa, že v ňom žil Jiří Ruthard, ktorý od samej lakomosti dal svoju dcéru radšej zamurovať, len aby ju nemusel vydať a dať jej veno, ako sa patrí. Dcéra zomrela od hladu a otec ju zakrátko nasledoval. Predtým však podľa povesti stihla ešte prekliať dom a prorokovala mu záhubu. V roku 1648 sa dom náhle zrútil a pochoval 15 ľudí.
Interiér chrámu Sv. Barbory
Netradičná výzdoba
Množstvo návštevníkov lákajú do Kutnej Hory kostry. Zvláštne? Či morbídne? Možno, ale kde inde môžete vidieť luster z ľudských kostí? Kaplnka zvaná Kostnica bola postavená koncom štrnásteho storočia v priestoroch cintorína. Hovorí sa, že jeden opát tam priniesol hrsť zeme z Jeruzalema, a preto si toto miesto získalo povesť svätej zeme. Každý tam chcel byť pochovaný – dokonca sa tam dávali uložiť na posledný odpočinok ľudia z Poľska, Bavorska či Belgicka.
Večný pokoj v kaplnke našli aj tisícky ľudí, ktorí podľahli epidémiám. Zrejme vás potom neprekvapí, odkiaľ sa vzali kosti približne 40-tisíc ľudí, ktoré dodnes zdobia kaplnku. Po husitských vojnách bola vraj zrušená časť miestneho cintorína a kosti boli poukladané v okolí kaplnky. Keďže to nevyzeralo dvakrát vábne, poloslepý mních ich poukladal dovnútra do tvaru pyramíd. Dnes môžeme v kaplnke obdivovať okrem spomínaného lustra a pyramíd aj kalichy, kríž či erb Schwarzenbergovcov.
Chrám Sv. Barbory
Všetko je, samozrejme, vytvorené z nevšedného kosteného materiálu. Dielo nám má pripomínať pominuteľnosť ľudského bytia a existenciu smrti. Neďaleko cintorína sa nachádza architektonický skvost Kutnej Hory. Chrám svätej Barbory, ktorý začali stavať už v roku 1388, stojí údajne na mieste, kde stála pôvodne socha svätej Barbory, patrónky baníkov. Dal ju vyrezať baník z vďačnosti, že sa zachránil zo zasypanej bane. Socha sa stala miestom modlitieb baníkov, ale nikdy sa nenašla.
Stavbu veľkolepej katedrály mal ako prvý na starosti staviteľ z rodiny Parléřov, odkiaľ pochádzal aj architekt pražského Chrámu svätého Víta. Pôvodne vraj mal byť Chrám svätej Barbory dvojnásobne väčší, ako môžeme vidieť dnes. Strieborné bane, ktoré boli významným prísunom fi nančných prostriedkov na stavbu, predsa len neboli bezodné. Významným míľnikom v živote tejto gotickej stavby bol príchod jezuitov v roku 1626, ktorým sa dostala do rúk v pomerne schátranom stave. Dnes môžeme v priestoroch chrámu obdivovať fresky, ktoré sú okrem náboženskej tematiky inšpirované prácou v bani a razením mincí.
Kamenná studňa
Na náměti
V zimných mesiacoch nájdeme otvorenú aj kaplnku Božieho tela, ktorá sa nachádza hneď vedľa Chrámu svätej Barbory. Rovnako ako v prípade veľkej susedky ide o gotickú pamiatku. V Kutnej Hore nie je núdza ani o kostoly. Na Kostol svätého Jakuba budete mať pekný výhľad od Chrámu svätej Barbory. Ďalší nesie názov Kostol Panny Márie Na náměti. Nie, nejde o nešikovný preklep.
Prívlastok „na náměti“ získal podľa povesti preto, lebo kedysi sa na tomto námestí „nametával“ strieborný prach, ktorý spadol na zem počas rudného trhu. Kúsky rudy sa zhromažďovali a z nich sa zaplatila výstavba kostola. Ak vás láka nazrieť do sveta tajných zašifrovaných textov a dozvedieť sa čosi o stopách po hľadaní kameňa mudrcov, nenechajte si ujsť návštevu Múzea alchýmie. No a ak preložíte návštevu Kutnej Hory na jarné či na letné mesiace, môžete nazrieť aj do striebornej bane a dozvedieť sa, ako sa v stredoveku spracovávalo striebro na mince.