Trebišov 12. júna (TASR) - Zapísanie slovenskej Tokajskej vinohradníckej oblasti do zoznamu svetového dedičstva UNESCO môže podľa generálneho riaditeľa Sekcie pre európsku integráciu štrukturálnej politiky a rozvoja vidieka Ministerstva pôdohospodárstva SR Ľubomíra Mičeka pomôcť pri uznaní slovenského tokajského vína zo strany Maďarska a Európskej únie.
"Môže to byť podporný argument, pretože maďarská strana už pred dvomi rokmi predložila návrh na uznanie časti svojej tokajskej oblasti do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO," uviedol dnes po rokovaní štátnych tajomníkov v Trebišove Ľ. Miček. Dodal, že v medzinárodných pravidlách umelá hranica nemôže rozdeliť historické vinohradnícke oblasti. Je potrebné, aby celá uvedená oblasť bola zaradená do kultúrneho dedičstva. Doplnil, že aj z tohto dôvodu musí byť Slovensku priznané právo užívať tokajskú značku. O tom, či UNESCO akceptuje žiadosť Slovenska, sa rozhodne v roku 2003.
Snahu zapísania slovenského tokaja do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pozitívne hodnotí aj jeden z mála producentov tokajského vína na východe Slovenska Jaroslav Ostrožovič. "Pokiaľ UNESCO uzná tokaj ako kultúrne dedičstvo, tak sme bližšie k cieľu, čo znamená, že slovenská tokajská oblasť bude uznaná v rámci celku," konštatoval J. Ostrožovič. Doplnil, že celý tento proces sa mal však uskutočniť podstatne skôr - pred desiatimi rokmi.
UNESCO zaregistrovalo žiadosť Slovenska o zapísanie unikátnej Tokajskej vinohradníckej oblasti, ktorá sa rozprestiera na ploche okolo 9OO hektárov, do zoznamu svetového dedičstva začiatkom apríla.
* jv zll