Ružomberok 11. júna (TASR) - Pri výstavbe ružomberského hypermarketu, ktorý má vyrásť po odstránení tamojšej chátrajúcej časti kaštieľa sv. Žofie zo 14. storočia, bola zničená veľká časť možnej archeologickej lokality. Archeológom totiž úradne neoznámili začatie stavebných prác, a tým bol porušený zákon o ochrane kultúrnych pamiatok, tvrdí odborný pracovník Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) v Nitre Peter Bednár.
Archeológovia, ako povedal Bednár, sa naďalej dožadujú svojho práva na prieskum pozemku pri kaštieli sv. Žofie. Zástupca investora - spoločnosti Ahold Petr Šmuhař pracovníkom AÚ SAV prisľúbil ochotu rokovať o podmienkach prieskumu na zostávajúcej zachovanej časti parcely. Tá predstavuje asi 90 percent z celkovej rozlohy pozemku. Podľa vyjadrenia riaditeľa Krajského pamiatkového úradu, regionálneho strediska v Ružomberku Petra Kulašíka, ich organizácia si splnila svoju zákonnú povinnosť a zástupcov spoločnosti Ahold viackrát informovala na spoločných rokovaniach o potrebe dodržiavať zákon o ochrane kultúrnych pamiatok. Ten stanovuje aj povinnosť investora spolupracovať s archeológmi. K tomuto tvrdeniu sa zástupca spoločnosti Ahold Šmuhař vyjadrí až po prešetrí uvedených skutočnosti so svojimi podriadenými pracovníkmi. Zatiaľ nemá vedomosť, že by ich spoločnosť porušila zákon pri výstavbe hypermarketu v Ružomberku. Vyhlásil, že dodržiavajú všetky časti stavebného povolenia a projektovú dokumentáciu.
Kaštieľ sv. Žofie je prvýkrát písomne spomenutý už v roku 1397, pôvodne bol kláštorom mníšok rádu sv. Dominiky. Kaštieľ pozostával z vyše 70 miestností a dvoch nádvorí. O význame kaštieľa v stredoveku nasvedčuje skutočnosť, že hradní páni z neďalekého panstva Likava tam ubytovávali svojich významných hostí. Počas druhej svetovej vojny tam mučilo gestapo účastníkov odboja. Kaštieľ sa stal aj dočasným domovom Sovietskej armády po roku 1968 až do jej odchodu zo Slovenska.