Keď sa 22. novembra rozsvietili Champs-Elysées, bola to veľká udalosť. Gombík stlačila mladá herečka Mélanie Laurentová a svetlá sa zapli na 415 živých stromoch, ktoré lemujú hlavnú ulicu Francúzska a „najkrajšiu aleju sveta".
Dvojkilometrový kábel so žiarovkami je natiahnutý medzi Víťazným oblúkom a obeliskom na námestí Concorde.
Keď sa postavíte do stredu, uvidíte na jednom konci žiariaci pomník a na druhom obrovské ruské kolo. A ak sa správne nakloníte, zbadáte aj eiffelovku. Desiatky padajúcich hviezd naokolo vás takmer oslepia.
Keby vám ani to nestačilo, program Paríž osvetľuje Paríž sa postaral o 200 kilometrov vyzdobených ulíc. Klišé?
Áno, ale dokonalejšie ako tu nájdete ťažko. Nejde o žiadnu improvizáciu, ale dômyselný systém, ktorý spĺňa najvyššie kritériá - estetické i ekologické.
Trhy v armádnom merítku Sviatočný Paríž
Vianočné trhy Nevynechajte vianočné mestečko na Champs-Elysées. Privíta vás 160 stánkov, kolotoče aj ľadový svet. Na rozdiel od Slovákov to Francúzi po Vianociach nezabalia. Vianočné trhy trvajú až do 3. januára.
Lafayette a Printemps Známe obchodné domy na Boulevard Hausmann sú otvorené pred Vianocami i v nedele a do neskorého večera. Pripravte sa na davy a vysoké ceny - výpredaje sú od 12. januára do 15. februára. Cez ulicu však majú aj lacnejší výber.
Kultúra a atrakcie Výber je veľký. Cez sviatky je otvorené Centre Pompidou či eiffelovka. Ak sa vám zacnie za domovom, v opere Garnier dávajú Smetanovu predanú nevestu, v múzeu Cluny slovenskú gotiku. Zážitok je vidieť (pred)vianočný koncert v jednom z parížskych chrámov.
Dosť svetla na Champs-Elysées budete potrebovať. Hneď pod stromami sú totiž rozložené asi najväčšie vianočné trhy vo Francúzsku, ktoré vedia očariť aj domácich. Hoci tradíciou sa stali až v posledných rokoch, urobia na vás dojem, ako keby ich Francúzi organizovali odjakživa.
Nesklame ponuka kvalitného francúzskeho vína a domácej kačacej pečene (foie gras), zahreje varené víno (vin chaud) a prekvapia také zvláštnosti ako tabule čokolády vo veľkosti A4 či vianočné suši.
Grilované špeciality z bratislavského Hlavného námestia sa tam robia v armádnom merítku. Odporučiť sa dajú určite zemiaky so syrom (tartiflette) z obrovských hrncov a špízy (brochette), aké sa ťažko hľadajú kdekoľvek, nielen na Slovensku.
Nahromadenú energiu možno spotrebovať na atrakciách. Deti potešia kolotoče, deti aj dospelých ľadový svet, v ktorom je 42 najznámejších pamätníkov sveta z ľadu. Každé popoludnie predvádza svoje rezbárske umenie pri rockovej muzike drevorubač z pohoria Vosges.
Extravagantné bábky Trhy uspokoja tých, čo ešte nestihli kúpiť darčeky - bohatou ponukou pripomínajú tak trochu blšák.
Ak však chcete zažiť ozajstnú nákupnú horúčku, treba sa presunúť na neďaleký Boulevard Hausmann. Na ulici pomenovanej podľa prefekta, ktorý z Paríža urobil moderné mesto, je obchodných domov neúrekom. Radí sa preto ťažko. Ponukou však určite nesklame Printemps a Lafayette.
Ak sa vám nechce za jedno popoludnie minúť celoživotné úspory (výpredaje sa začínajú až v januári), choďte sa pozrieť aspoň na výklady. Deti zamestná elektronické bábkové divadlo, ktorému vládne svetový jazyk - hudba a profesionálne nadizajnované kostýmy a scéna.
Rodičia si môžu pozrieť najnovšiu kolekciu Nina Ricci so štítkom „cena na požiadanie" a zistiť, ako vyzerá sviečka, ktorá stojí 300 eur. Mladých a starších spojí muzikál Mamma Mia švédskej skupiny Abba - takisto v prepracovanom bábkovom vydaní.
Smetana a slovenská gotika Keď prejdete s pečenými gaštanmi v ústach na druhú stranu ulice, nájdete gigantické móla lacnejších značiek ako C&A či H&M. Knihy, hudbu, filmy a počítačové hry chodia Francúzi nakupovať do FNAC, ktorý je v jednej z bočných ulíc.
Ak chcete skutočné umenie, choďte na Predanú nevestu Bedřicha Smetanu, ktorú práve dávajú v opere Garnier hneď oproti Printemps.
Pre otváracie hodiny si netreba robiť starosti. Hoci v nedeľu je vo Francúzsku väčšina obchodov zatvorených, pred Vianocami sú mnohé otvorené až do večera, čo znamená, že cez pracovný týždeň sa dá nakupovať aj do desiatej.
Platí to aj o 24. decembri. Dvadsiaty piaty december je vo Francúzsku štátnym sviatkom, otvorené sú však niektoré turistické lákadlá vrátane eiffelovky či Centre Pompidou.
V nedeľu dvadsiateho šiesteho bude možno mnoho obchodov zatvorených, to je však príležitosť neopomenúť unikátnu výstavu slovenskej gotiky v múzeu stredovekého umenia Cluny na križovatke bulvárov Saint-Michel a St-Germain.
Po vlastnej ceste Francúzi milujú svoj sekularizmus, ale pred Vianocami sa ani oni neubránia sviatočným chórom. V jednom z najstarších parížskych chrámov Eglise Saint-Germain-des-Prés, ktorý miestni pred modernizátorom Hausmannom ubránili, sa pred sviatkami koná hneď niekoľko koncertov.
A keď potom vyjdete na ulicu s trochou svetla aj v duši, môžete sa vydať po vlastnej ceste. Každá parížska štvrť má svoj malý trh s domácimi špecialitami, svoj vlastný kostol a svoju galériu. Osvetlené ulice vás povedú samy.